Strona głównaNaprawyJak wkręcać wkręty do metalu?

Jak wkręcać wkręty do metalu?

To właśnie za pomocą wkrętów najczęściej łączone są elementy zarówno w branży budowlanej, jak i remontowej. Obok wkrętów do metalu na rynku znajdziemy równie praktyczne odpowiedniki, służące do montowania elementów drewnianych czy do płyt kartonowo-gipsowych. Jeśli chodzi o elementy metalowe, jak powinno wyglądać profesjonalne wkręcanie tych elementów? O czym trzeba pamiętać?

Równie powszechnie wkręty do metalu stosowane są przy pracach z wykorzystaniem blachy trapezowej. Jak widać, to bardzo uniwersalne mocowanie. Chociażby z tego powodu warto poznać metodę na to, jak wkręcać wkręty do metalu i jakich narzędzi do tego używać, aby praca była wykonana profesjonalnie.

Prosta metoda, jak wkręcać wkręty do metalu

Na rynku znajdziemy kilka rodzajów wkrętów, rozróżnianych ze względu na swój wygląd czy materiał, z jakiego są wykonane. Najpopularniejsze są wersje wykonane ze stali konstrukcyjnej, cenionej przez fachowców za swoją wytrzymałość. Wśród wykorzystywanych rodzajów najczęściej zdarzają się blachowkręty oraz wkręty samowiercące. Sposób montażu zależny jest od konkretnego rodzaju wkrętu. A zatem jak wkręcać wkręty do blachy trapezowej, a jak zwykłe?

Pełen profesjonalizm – jak wkręcać wkręty do metalu?

Sposób na to, jak wkręcać wkręty do metalu, jest dwojaki. Jeśli do zamontowania jest standardowy wkręt, w pierwszej kolejności wykonujemy w materiale otwór za pomocą wiertarki o mniejszym świetle odwiertu niż grubość wkrętu. Następnie do wkręcenia przyda się… wkrętak lub wkrętarka automatyczna, ale spokojnie wystarczy również sam śrubokręt. Jeśli używamy wkrętów samowiercących, do ich zamontowania wystarczy sama wkrętarka. W takim razie jak wkręcać wkręty do blachy trapezowej i czym się różni montaż?

Jak wkręcać wkręty do blachy trapezowej?

Blacha trapezowa jest popularnym materiałem dekarskim. Do jej przymocowania na dachu wykorzystuje się specjalne wkręty. Trzeba jednak mieć wiedzę, jak wkręcać wkręty do blachy trapezowej, aby zrobić to poprawnie i zgodnie ze sztuką budowlaną. Do mocowania pokrycia dachowego wykorzystywane są wkręty samowiercące. Ważne, aby posiadały gumową uszczelkę, wzmacniającą całe mocowanie. W sklepach budowlanych znajdziemy trzy różne rodzaje wkrętów. Będą różnić się główką – jedne będą kuliste, przykręcane za pomocą imbusów, inne będą pasowały do sześciokątnych kluczy 8 albo 10. Jeśli chcemy zamocować samą blachę, wystarczą wkręty, których długość będzie wynosić 20 mm, a średnica 4,8 mm. Do drewnianych konstrukcji dachów należy wykorzystać wkręty o większej długości, wynoszącej 35 mm.

Prawidłowa metoda, jak wkręcać wkręty do blachy trapezowej

Istnieje jedna, poprawna metoda, jak wkręcać wkręty do blachy trapezowej. Odpowiednim miejscem na zainstalowanie wkrętu jest tak zwana zakładka wzdłużna, zlokalizowana w górnej części trapezu. Tyczy się to blach trapezowych, których profile mają wysokość równą lub większą 35 mm. Na pytanie, jak wkręcać wkręty do blachy trapezowej i jak gęsto powinny być montowane, aby dach dobrze się trzymał, fachowcy mają gotową odpowiedź. Zaleca się, aby na jednym metrze kwadratowym dachu pokrytego blachą trapezową znalazło się między pięć a osiem wkrętów do blachy trapezowej. Konkretna ilość użytych wkrętów zawsze powinna być dostosowana do stopnia skomplikowania projektu dachu. Sposób montażu zawsze jest uzależniony od wysokości profilu użytej blachy. Standardowe profile mają wysokość 20 mm i wymagają użycia sześciu wkrętów, których wymiary to 35 mm długości oraz 4,8 mm średnica.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze

Fornir kamienny – opinie

Jak malować sufit?

Jak usunąć starą fugę?

Instalacja gazowa w domu

Spawanie mosiądzu