Strona głównaNaprawyJakie budynki muszą posiadać drabiny ewakuacyjne?

Jakie budynki muszą posiadać drabiny ewakuacyjne?

Drabina ewakuacyjna jest jednym z najistotniejszych elementów zapewnienia bezpieczeństwa w budynkach. Musi odznaczać się odpowiednią jakością i zgodnością z przepisami – od tych cech zależeć może w kryzysowej sytuacji ludzkie życie.

Drabiny ewakuacyjne są niezbędne go ratowania ludzkiego zdrowia i życia w wypadku pożarów, eksplozji, zalań i innych katastrof, jakie dotknąć mogą budynki. Jeszcze więcej zastosowań, np. w przemyśle, budownictwie czy straży pożarnej, mają drabiny wysuwane. Produkty takie muszą być bardzo solidne i doskonale skonstruowane przy zastosowaniu nowoczesnych technologii

Drabiny ewakuacyjne w przepisach prawa

Według polskiego prawa, każdy budynek, który posiada dwie lub więcej kondygnacji, powinien zostać wyposażony w drabinę. Ma ona umożliwić ewakuację w razie zagrożenia, jak również pozwolić na stały dostęp na dach, w celu wykonywania przeglądów technicznych znajdujących się tam urządzeń.

Sposób montażu drabiny ewakuacyjnej, normy i wymogi, jakie musi ona spełnić, określają przepisy prawa, m.in. rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. W budynkach zaklasyfikowanych do kategorii zagrożenia PM (budynki magazynowe i produkcyjne), w których wymagana jest droga ewakuacyjna dla ludzi z wyższych kondygnacji, dopuszcza się stosowanie drabiny ewakuacyjnej. Powinna ona prowadzić na dach nad niższą kondygnacją bądź na poziom terenu, jeśli liczba osób przebywających jednocześnie na wyższej kondygnacji nie przekracza 50, a w budynku z pomieszczeniem zagrożonym wybuchem – 15. Wymóg ten nie dotyczy zakładów pracy chronionej.

Drabiny ewakuacyjne należy instalować w miejscach łatwo dostępnych. Umieszczanie ich naprzeciwko świetlików i okien jest zabronione.

Odległość pomiędzy szczeblami drabiny ewakuacyjnej nie powinna przekraczać 30 cm, a szerokość samych szczebli wynosić musi przynajmniej 50 cm. Kosz ochronny, jeśli jest instalowany, powinien mieć od 70 do 80 cm. Jeśli różnica wysokości nie przekracza 3 m, można zastosować drabinę ewakuacyjną bez obręczy ochronnej. Jeżeli drabina jest dłuższa niż 10 m, koniecznym elementem wyposażenia są dodatkowe podesty spoczynkowe.

Drabiny ewakuacyjne – rodzaje i zastosowanie

Wyróżnić można następujące typy drabin ewakuacyjnych:

1) z koszem ochronnym – instalowane są najczęściej na zewnątrz budynków. Kosz zabezpiecza użytkownika przed upadkiem z dużej wysokości;

2) bez kosza ochronnego – wykorzystywane w miejscach, gdzie kosz nie jest potrzebny ani wymagany, gdyż istnieją inne mechaniczne systemu zabezpieczeń przed upadkiem. Takie drabiny idealnie sprawdzają się w wąskich szybach, tunelach, kanałach technicznych i im podobnych przestrzeniach.

Do instalowania na stałe przeznaczona jest drabina wysuwana i ewakuacyjna – Crynoline.pl. Zaopatrzona jest ona w specjalny mechanizm, który odblokowuje drabinę, pozwalając jej wysunąć się w dół. Może ona zostać odblokowana od dołu – przy wchodzeniu na nią, lub od góry, przy schodzeniu z niej.

Jeżeli w strefie wejścia nie ma możliwości zamocowania drabiny, ze względu na brak miejsca lub inne przeszkody, zastosować należy drabinę zawieszaną – Crynoline.pl. Wyposażona jest ona w haki, dzięki którym może zostać „dowieszana” do drabiny mocowanej, której dolny szczebel znajduje się na wysokości 2,2 do 2,6 m nad poziomem terenu.

Jakość i bezpieczeństwo

Drabiny ewakuacyjne i wysuwane oraz drabiny zawieszane, jak również kosze ochronne i wszelkie inne akcesoria, spełniać muszą polskie i europejskie wymogi BHP.

Ich konstrukcja zapewniać powinna szybki, prosty montaż w każdych warunkach. Drabiny muszą być trwałe oraz praktyczne – walory te przekładają się na bezpieczeństwo i wygodę użytkowania.

Bardzo istotna jest jakość użytych materiałów. Do wykonania najlepszych drabin najczęściej używa się: stali ocynkowanej ogniowo, aluminium, aluminium anodowanego lub stali nierdzewnych i kwasoodpornych. Zapewniają one wieloletnią trwałość i wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne, niesprzyjające warunki atmosferyczne oraz korozję.

Artykuł gościnny.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze