Strona głównaNaprawyJak naostrzyć piłę ręczną do drewna?

Jak naostrzyć piłę ręczną do drewna?

Wydawać się może, że nowoczesna technologia sprawia, że wykonywanie prac domowych, ogrodniczych lub warsztatowych staje się coraz łatwiejsze i wręcz mechaniczne. Okazuje się jednak, że nadal potrzebne są takie urządzenia, jak piła ręczna do drewna, która może przydać się przy podstawowych pracach w domu lub ogrodzie. Niestety jej ostrza mogą się szybko zużywać przez co trudno jest na niej pracować. Przez to pojawia się pytanie, jak naostrzyć piłę ręczną do drewna? Jakie są sposoby na przywrócenie jej właściwości?

Jak naostrzyć piłkę do drewna – co warto wiedzieć?

Ostrzenie piły ręcznej może wydawać się trudne i skomplikowane, ale w rzeczywistości wcale nie jest to trudne zadanie. Trzeba oczywiście się do tego dobrze przygotować, jednak stosując wysokiej jakości narzędzia do ostrzenia piły ręcznej do drewna sprawia, że można to zrobić szybko i dokładnie. Warto wiedzieć, że istnieje pilnik do ostrzenia piły ręcznej. Wydawać się może, że podczas jego stosowania konieczne jest szlifowanie każdego ząbka tarczy oddzielnie. Jednak okazuje się, że stosowanie pilnika jest zdecydowanie prostsze.

Ostrzenie piłki ręcznej — czy jest możliwe samodzielnie?

Wiele osób zastanawia się, jak naostrzyć piłę ręczną, czy można to zrobić samodzielnie? Stosując się do zaleceń producenta pilnika do piły ręcznej nie trzeba korzystać z usług specjalistów, ponieważ można to zrobić samodzielnie. Oczywiście trzeba zachować przy tym ostrożność, by nie doszło do uszkodzenia tarczy lub ząbków, które są odpowiedzialne za wykonywanie precyzyjnych cięć na drewnianych powierzchniach. Nie można zapomnieć o tym, by piła była ustawiona pod odpowiednim kątem, by możliwe było wykorzystanie pilnika do jej zaostrzenia. Najlepiej zapoznać się z instrukcja obsługi, można sprawdzić również instruktaże, w których wyraźnie pokazane jest jak używać pilnika do piły ręcznej do drewna. 

pilnik do łancucha

Pilnik do ostrzenia piłki ręcznej – jak go użyć?

Zastanawiając się jak naostrzyć piłę ręczną do drewna warto zdecydować się na zastosowanie profesjonalnych narzędzi, dzięki którym jest to proste. Doskonale sprawdza się pilnik do ostrzenia piły ręcznej. Pojawia się jednak pytanie, jak go zastosować? Należy położyć do na drewnianej i stabilnej powierzchni, a następnie dopasować do niego wszystkie ostrza. Dzięki temu wszystkie ząbki w tarczy piły ręcznej będą ostrzone w tym samym momencie, a to pomoże osiągnąć najbardziej zadowalający efekt. Nie można zapomnieć o tym, że konieczne jest dbanie o to, by wszystkie ząbki były przytwierdzone do pilnika w takim samym stopniu. Tylko dzięki temu można mieć pewność, że będą one naostrzone w taki sam sposób.

Ostrzenie piłki ręcznej

Jak naostrzyć piłkę ręczną – do czego potrzebny jest śrubokręt?

Chcąc wiedzieć jak naostrzyć piłę ręczną nie można zapomnieć o tym, że jest to urządzenie, w którym znajdują się tarcze różnej wielkości. To więc oznacza, że niektóre ząbki w tarczach mogą nie docierać do pilnika, co oznacza, że ich ostrzenie nie jest możliwe. Tak więc przed rozpoczęciem stosowania pilnika do piły ręcznej do drewna warto wykorzystać śrubokręt to naprostowania wszystkich ząbków. W ten sposób mona uskutecznić ostrzenie tarczy, a co więcej przekonać się, że wszystkie ząbki są w całości i nie doszło do ich poważnego uszkodzenia.

Jak naostrzyć piłkę ręczną

Jak naostrzyć piłkę ręczną do drewna – czy to się opłaca?

Niektóre osoby uważają, że ostrzenie piły ręcznej do drewna się nie opłaca i zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest kupienie nowej tarczy z ząbkami. Jeśli ząbki i tarcza utrzymane są w dobrym stanie i nie doszło do ich poważnego uszkodzenia, co zdecydowanie tańszym sposobem na ich naostrzenie i przywrócenie właściwości jest zastosowanie pilnika. Jeśli jednak w trakcie pracy z piłą ręczną do drewna doszło do uszkodzenia tarczy lub ząbków, to niestety może się okazać, że samo naostrzenie nie wystarczy, by przywrócić piłę do stanu użytkowania. W takim wypadku bezpieczniej będzie kupić nową tarczę, która będzie działać niezawodnie.

Wiedząc nieco więcej na temat ostrzenia tarczy piły ręcznej do drewna, można samodzielnie zdecydować się na najlepszy sposób na przywrócenie jej do stanu, w którym może być ponownie użytkowana. 

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

1 KOMENTARZ

  1. Dużo napisane ale ani słowa o jakim pilniku mowa , zwykłym pilnikiem do metalu nic nie zdziałamy musi być specjalny z posypką diamentową a śrubokręt to sobie wsadź i to głęboko…po czymś takim będzie każdy ząbek inaczej wystawał. Widać od razu że nie masz pojęcia o tym co piszesz i chcesz nauczać innych

Najpopularniejsze