Strona głównaNaprawyNajczęstsze problemy z roletą - skuteczne rozwiązania

Najczęstsze problemy z roletą – skuteczne rozwiązania

Rolety to bardzo wygodne dodatki okienne, jednak nie zawsze chcą być nam w pełni posłuszne. Zdarzają się sytuacje, kiedy roleta wewnętrzna nie zwija się, chociaż cały mechanizm nie wygląda na uszkodzony. W niektórych przypadkach roleta nie chce się opuszczać i wymaga zdemontowania z okna. Jak sobie w takich sytuacjach radzić i czy zawsze konieczne jest wezwanie fachowca? Czy możliwe jest naprawienie rolety samemu?

Na walkę z niedziałającą roletą często nie mamy sił, i po prostu wzywamy odpowiedniego fachowca. W niektórych przypadkach jednak demontaż rolety nie jest konieczny, jeśli tylko znamy odpowiednie sztuczki. W takim razie – jak skutecznie samemu rozwiązać problem z naprawą rolet wewnętrznych?

Roleta nie chce się opuszczać

Głównym problemem, jaki wymaga naprawy rolet wewnętrznych, jest ich nieopuszczanie się. Pierwszym pytaniem, jakie się nasuwa, to jak naprawić roletę bez wzywania fachowca czy bez demontażu rolety? Powodem zwykle jest zużycie najczęściej wykorzystywanych elementów rolet czy żaluzji, a więc zerwany sznurek. Wymiana sznurka w rolecie jest prosta i niekłopotliwa, a w przypadku żaluzji okiennych najczęściej nie wymaga nawet jej demontażu. Jeśli wypadł sznurek z rolety lub urwał się, wystarczy wyciągnąć go z żaluzji, a następnie wymienić na nowy. Do wymiany sznurka w rolecie wystarczy każdy uniwersalny sznurek, jaki można bez trudu kupić w sklepach budowlanych. W przypadku rolet  kasetowych konieczne jest jej wcześniejsze zdjęcie z okna. Jak widać, zerwany łańcuszek w rolecie nie jest powodem do obaw czy powodem wymiany całej żaluzji.

Dlaczego konieczna jest wymiana sznurka w rolecie wewnętrznej?

Same rolety zwykle nie psują się ot, tak. Powodem  konieczności wymiany sznurka w rolecie wewnętrznej jest jego zerwanie się. Chociaż to jedna z najmocniej eksploatowanych części rolet, sama naprawa rolet wewnętrznych spowodowana jest dodatkowymi czynnikami, nie samym zużyciem. Sznurek czasem zrywa się, kiedy mechanizm jest zakurzony i wymaga solidnego wyczyszczenia. Czasem pozbycie się kurzu z prowadnic i samego mechanizmu jest najlepszą i jedyną metodą na to, jak naprawić roletę. Jeśli naprawa rolety wewnętrznej wymaga wymiany mechanizmu, konieczne jest uprzednie zdemontowanie łańcuszka. Jeśli z kolei powodem niesprawności rolety jest zerwany łańcuszek w rolecie, trzeba usunąć pozostałe jego części i osadzić w rolecie nowy, kupiony w dowolnym sklepie budowlanym lub bezpośrednio u producenta zakupionych przez nas rolet.

Roleta zewnętrzna nie chce się podnieść

Większy kłopot może sprawić roleta zewnętrzna, która nie chce się podnieść. Jednak i tutaj można sobie z powodzeniem poradzić bez wzywania pomocy fachowca. Przy niskich temperaturach zdarza się, że elementy rolety przymarzają do podłoża. Wystarczy znaleźć sposób na to, jak odblokować roletę zewnętrzną. Pierwszym krokiem jest delikatne usunięcie lodu znajdującego się na prowadnicach lub na parapecie. Preferowanym rozwiązaniem, gdy roleta zewnętrzna nie chce się podnieść, jest wykorzystanie specjalnego środka do odmarzania. Warto również natłuścić gumowe uszczelki, aby taka sytuacja nie miała miejsca w przyszłości.

Jak naprawiać inne typowe usterki rolet?

Powszechnie sposobów na to, jak naprawić roletę, szukają osoby, którym roleta nie chce się opuszczać lub nie chce się podnieść, gdy wypadł sznurek z rolety lub zauważony został zerwany łańcuszek w rolecie. W większości przypadków naprawa rolety wewnętrznej ogranicza się do demontażu, oczyszczenia bądź wymiany mechanizmu oraz sznurka w rolecie. To proste czynności, z którymi poradzi sobie każdy użytkownik. Jedynym momentem, w którym niezbędna jest pomoc i naprawa fachowca, jest niedziałający mechanizm ze względów technicznych – spowodowany na przykład nieprawidłowym montażem, krzywiznami czy fabrycznym uszkodzeniem podzespołów. W takich wypadkach samodzielna naprawa rolet wewnętrznych nie będzie dobrym pomysłem. Jeśli rolety są na gwarancji, w takich sytuacjach warto z niej skorzystać, i bezkosztowo naprawić zepsuty mechanizm.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze