Strona głównaNaprawyGrzejnik łazienkowy - podłączenie boczne

Grzejnik łazienkowy – podłączenie boczne

Kaloryfer w łazience to podstawowy element jej wyposażenia. Odpowiada za właściwe rozprowadzenie ciepła po całym pomieszczeniu. Dodatkowo to także element służący jako wygodne miejsce do odwieszenia wilgotnych ręczników. Stanowi także element dekoracyjny. Grzejnik łazienkowy z podłączeniem bocznym sprawdzi się najlepiej. Oto podstawowe informacje na jego temat. 

Zalety grzejnika łazienkowego z podłączeniem bocznym

Grzejnik łazienkowy z bocznym podłączeniem to bardzo duża wygoda. Przede wszystkim takie rozwiązanie pozwala na zaoszczędzenie miejsca w niedużej toalecie. Kaloryfer bardziej przylega do ściany, przez co także dobrze wygląd. Grzejnik łazienkowy z podłączeniem bocznym to opcja spotykana szczególnie w przypadku starszego typu instalacji. Na szczęście obecnie w sklepach bez większego problemu zakupić można grzejnik łazienkowy montowany właśnie w taki sposób. 

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, jak dużą ozdobą może być grzejnik łazienkowy. Podłączenie boczne także pośrednio wpływa na jego wygląd. Obecnie producenci coraz częściej eksperymentują i proponują coraz ciekawsze rozwiązania. Nie tylko grzejniki są dostępne w różnych wersjach kolorystycznych, ale także sam ich kształt zachęca do coraz bardziej odważnych propozycji.

Wybierając grzejnik łazienkowy, podłączenie boczne ma wiele zalet. Przede wszystkim jest popularne, więc jest wiele takich modeli, co przekłada się także na niższą cenę zakupu takiego produktu. Dużo modeli odpowiada za wiele rozmiarów i mocy grzania, możliwych do dopasowania do bardzo niedużej toalety i sporej łazienki. Nie zajmuje wiele miejsca i dobrze wygląda — grzejnik łazienkowy z podłączeniem bocznym to zawsze świetny wybór.

Grzejnik łazienkowy z podłączeniem bocznym — instalacja

Decydując się na tego rodzaju grzejnik łazienkowy, musisz wiedzieć, że zazwyczaj średnica rury odprowadzającej i doprowadzającej wodę jest stała. Wynika to ze starego typu instalacji, z którego korzysta taki grzejnik łazienkowy. Podłączenie boczne 50 cm jest zazwyczaj normą i takich produktów należy szukać. Przygotowując się do instalacji grzejnika łazienkowego (podłączenie boczne jest tylko jedną z możliwości), trzeba mieć przygotowany zestaw narzędzi. Potrzebne będą takie przedmioty jak: uchwyty montażowe, korek odpowietrzający, korek zaślepiający do rury z wodą, podkładki, uszczelki, a także wkręty i kołki rozporowe dostosowane ściśle do rodzaju ściany, na jakiej ma być zamontowany kaloryfer. W tym przypadku niezbędne narzędzia należy dostosować indywidualnie.

Grzejnik łazienkowy z bocznym podłączeniem może mieć także swoje odmiany. Jedną z nich jest podłączenie krzyżowe. Stosuje się je w przypadku, gdy kaloryfer jest długi i zachodzi obawa, że ciepło nie będzie po nim równomiernie rozprowadzone. 

W przypadku grzejnika łazienkowego z bocznym podłączeniem należy być szczególnie uczulonym na straty w mocy ogrzewania. Dlatego rura zasilająca ma znaleźć się na górze, tam, gdzie jest zawór termostatyczny, natomiast odprowadzająca rura powinna znaleźć się na dole. To najlepsze rozwiązanie, aby nie stracić ciepła wody, która naturalnie spływa z góry na dół.

Ciekawą propozycją jest grzejnik łazienkowy poziomy. Podłączenie boczne w jego przypadku także jest możliwe. Takie rozwiązanie sprawdzi się w przypadku, gdy na przykład kaloryfer znaleźć ma się pod oknem, bo brakuje na niego wolnej ściany albo chce się nad nim umieścić szafkę łazienkową do przechowywania różnych przedmiotów. Zastosowanie tego rodzaju kaloryfera nie oznacza, że trzeba rezygnować z wieszania na nim mokrych ręczników. Dostępne są różne rodzaje, ale wszystkie pozwalają na zawieszenie więcej lub mniej sztuk odzieży. Kupując grzejnik łazienkowy z bocznym podłączeniem, należy wziąć pod uwagę, że na komfort cieplny w danym pomieszczeniu składa się wiele elementów. To nie tylko zakup odpowiedniego kaloryfera, ale także sposób jego zainstalowania na ścianie, czy jego wybrana moc grzewcza. Istotne są także inne elementy składające się na łazienkę, takie jak odpowiednia wentylacja tego pomieszczenia, czy szczelność okien. Trzeba także dobrze się zastanowić, gdzie grzejnik łazienkowy z podłączeniem bocznym ma być umiejscowiony. Na etapie remontu, jeżeli pierwotne miejsce nie jest odpowiednie, można go przenieść w inne. To nie kwestia wyłącznie estetyki, ale także higieny i lepszego rozprowadzenia ciepła. Najlepiej wybrać przestrzeń, gdzie nic nie zablokuje swobodnej cyrkulacji powietrza. 

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze