Strona głównaRemontCzym i jak pomalować drewniane schody?

Czym i jak pomalować drewniane schody?

Wykonane nawet z najlepszych gatunków drewna schody z czasem się zużywają. To zupełnie naturalny proces, który należy uwzględnić już na samym początku inwestycji. Co jakiś czas trzeba zastanowić się, czym pomalować schody drewniane, aby przywrócić im dawny blask, odświeżyć i odnowić. W ten sam sposób można pokusić się też o ich stylistyczną zmianę.

Po latach nasze gusta czy styl, w jakim urządzony jest dom, mogą się zmienić. Warto wtedy pomyśleć, czym pomalować drewniane schody, aby uzyskać zupełnie zaskakujący i estetyczny efekt. W takim razie co wybrać? Czym pomalować stare schody drewniane, a czym pomalować schody drewniane na biało? I ostatecznie, w ogóle jak pomalować schody?

Czym pomalować schody sosnowe?

Powszechnie w prywatnych domach schody wykonuje się z drewna sosnowego. Chociaż nie jest zbyt twarde, jest tanie w zakupie i bardzo estetyczne. Stosunkowo łatwo się go też obrabia, dlatego jest jednym z najpopularniejszych gatunków drewna stolarskiego. Jeśli chodzi o to, czym pomalować schody sosnowe trzeba wiedzieć, że zarówno farba, jak i wierzchnią warstwa lakieru mają stworzyć twardą, odporną na mechaniczne uszkodzenia powłokę. To ważne dla efektu wizualnego i trwałości powłoki, stanowiącego zabezpieczenie przed zarysowaniem. To, czym pomalujesz schody sosnowe, będzie miało wpływ na czas, za jaki będziesz musiał całą operację powtórzyć.

Podobnie wygląda kwestia, czym pomalować schody dębowe. Chociaż dąb jest jednym z najtwardszych materiałów, to i w jego przypadku warto zastosować ochronne lakiery. Czym pomalować schody dębowe? Najlepiej specjalnym lakierem o takim wykończeniu, jakie będzie najlepiej pasowało do wnętrza domu.  

Czym pomalować drewniane schody wewnątrz, a czym na zewnątrz?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, czym pomalować schody dębowe – jeśli znajdują się wewnątrz budynku, najlepsze będą specjalne lakiery do powierzchni drewnianych. Jednak czym pomalować schody drewniane na zewnątrz?

Chociaż sytuacje, w których drewniane schody instalowane są na zewnątrz budynku są rzadkie, nie są niemożliwe. Drewno jest w stanie przetrwać w dobrej kondycji również w niesprzyjających warunkach atmosferycznych pod warunkiem, że zostanie odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią, grzybami i porostami.

W sklepach znajdziemy przynajmniej kilka propozycji, czym pomalować stare schody drewniane. Jeśli chcemy jednocześnie nałożyć na schody warstwę ochronną i zmienić kolor, możemy zrobić to za pomocą odpowiednich farb. Fachowcy wykorzystują głównie farby ftalowe i specjalne farby akrylowe do drewna. Ich zastosowanie wiążę się z uzyskaniem elastycznej i paroprzepuszczalnej warstwy, niezbędnej do tego, by drewniane elementy wytrzymały w niesprzyjających warunkach jak najdłużej. Czym pomalować schody drewniane na zewnątrz? Akrylowe powłoki uważane są za nieco mniej trwałe i mniej odporne na działanie wysokich temperatur. Jednak ich zaletą jest mniej uciążliwy zapach, utrzymujący się podczas malowania.

Z kolei czym pomalować schody dębowe? Jeśli sam lakier to według nas za mało i chcemy uzyskać zupełnie odmienny wygląd, warto zdecydować się na lakiery z pigmentem. To najszybsza metoda  na to, jak pomalować schody i zmienić szybko wystrój i klimat domu.

Czym pomalować schody drewniane na biało?

W ostatnim czasie panuje moda na lekkie, skandynawskie wnętrza, stąd często pojawia się pytanie, czym pomalować schody drewniane na biało. Można pokusić się o wybranie standardowych farb akrylowych do drewna. Jeśli chcesz dowiedzieć się o profesjonalnych środkach, czym pomalować schody drewniane na biało, poszukaj informacji o specjalnych produktach do renowacji podłogi, w których znajdziesz odpowiedni pigment.

Jak pomalować schody drewniane?

Jeśli wiesz już, czym pomalować stare schody drewniane, czas dowiedzieć się, jak pomalować schody drewniane. Jak każda renowacja, również sprawdzone metody,  jak pomalować schody, mają swoje określone procedury. A więc, jak pomalować schody drewniane? Najpierw trzeba zacząć od ewentualnych napraw ubytków i zdarcia starej powłoki lakierniczej. Przed szukaniem sposobu, czym pomalować schody drewniane, musisz dokładnie wygładzić i wyczyścić powierzchnię. Następnie możesz zacząć myśleć, czym pomalować drewniane schody. Jeśli wiesz już, czym pomalować schody drewniane, po prostu zabierz się do dzieła.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze