Strona głównaPoradyJak podłączyć różnicówkę w bloku?

Jak podłączyć różnicówkę w bloku?

Główną rolą wyłączników różnicowoprądowych jest zabezpieczenie przed porażeniem prądem. Parametry wyłącznika dobierane są do rodzaju instalacji oraz do miejsca, w jakim różnicówka ma się znaleźć. W starych instalacjach nie zawsze dbano o odpowiednie zabezpieczenia mieszkańców, dlatego wielu posiadaczy starych mieszkań w blokach i kamienicach decyduje się na podłączenie tego elementu. Pozostaje jedynie pytanie, jak podłączyć różnicówkę w bloku i czy jest to bezpieczne?

Osoby nieposiadające na co dzień styczności z prądem i nie znające zasad działania instalacji elektrycznych powinny zdać się na fachowców. Urządzenie będzie spełniać swoje zadanie jedynie wtedy, kiedy będzie prawidłowo zainstalowane. Jak powinna zatem wyglądać prawidłowo zamontowana różnicówka w bloku?

Różnicówka w bloku jest niezbędna?

W blokach z lat 70., budowanych z tak zwanej wielkiej płyty, wykonywane instalacje elektryczne powszechnie były dwużyłowe. Obecnie, zgodnie z normami, w budynkach mieszkalnych instalowane są zawsze przewody trzyżyłowe. Wszystkie instalacje wyposażone są też w przynajmniej jeden, a optymalnie dwa wyłączniki różnicowoprądowe. Stojąc przed wyzwaniem w postaci generalnego remontu mieszkania, warto wymienić również starą instalację elektryczną, unowocześnić ją i oczywiście odpowiednio zabezpieczyć jej użytkowników. Zabezpieczeń nie będą wymagały urządzenia instalowane na stałe, czyli niekorzystające z wtyczki i gniazdka zasilania. Nie można zapomnieć też o konieczności wyprowadzenia wszystkich kabli instalacyjnych poza mieszkanie, na klatkę, lub do specjalnego szachtu technicznego, wymaganego przepisami bezpieczeństwa. Posiadając schemat instalacji można dodać wyłączniki różnicowoprądowe i tak przerobiony schemat omówić z elektrykiem. Również elektryk powinien udzielić rad, jak podłączyć różnicówkę w bloku samodzielnie.

Samodzielne podłączenie różnicówki w bloku

Do mieszkań najczęściej wybierane są różnicówki o wysokiej czułości, reagujące w zakresie od 10 mA lub 30 mA. Działają pod wpływem prądu różnicowego sinusoidalnego – to tak zwany „typ A”. Stosowany jest przede wszystkim w newralgicznych punktach kuchni i łazienek, czyli wszędzie tam, gdzie ryzyko porażenia prądem jest największe. Stosowane także w warsztatach czy w szklarniach. Różnicówka w bloku będzie dodatkowym elementem zabezpieczającym, nie może występować jako samodzielna część układu instalacji elektrycznej. Trzeba pamiętać również, że nawet sprawny wyłącznik RCD nie uchroni nas przed ewentualnym zwarciem czy przegrzaniem się urządzenia. Sposób, jak podłączyć różnicówkę w bloku do istniejącej instalacji elektrycznej, nie jest skomplikowany. Różnicówkę w bloku wpinamy z jednej strony do wyłącznika nadprądowego za pomocą przewodu fazowego. Przewód drugi, neutralny, może być wpięty do instalacji bez dodatkowych elementów.

Trójfazowy wyłącznik różnicowy w bloku

W takim przypadku konieczne jest podłączenie wszystkich trzech faz oraz przewodu neutralnego na wejściu wyłącznika różnicowoprądowego. Do wyjścia każdej fazy musi być podłączony wyłącznik nadprądowy. W tym przypadku przewód neutralny będzie podłączony nie bezpośrednio do instalacji, ale do listwy zbiorczej. Przed zabraniem się za montaż należy sprawdzić, z natężeniem jakiego prądu znamionowego może pracować wyłącznik. Rodzaj różnicówki musi być zawsze dopasowany do natężenia prądu, z jakim będzie mieć styczność w instalacji. Tylko w ten sposób będzie działać prawidłowo i spełniać swoje zadanie.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

1 KOMENTARZ

Najpopularniejsze