HomeRemontWiercenie w płytkach czy fudze?

Wiercenie w płytkach czy fudze?

Z wierceniem w fudze mamy do czynienia podczas wykonywania różnego rodzaju remontów. Zazwyczaj dotyczy ono montowania elementów takich, jak na przykład lustro. Problem pojawia się w momencie, gdy nie wiemy, czy powinniśmy wiercić w płytkach, czy fudze. Jeżeli chodzi o wiercenie w płytkach, niestety bardzo często może ono wiązać się ze zniszczeniem materiału, ponieważ płytki są kruchym materiałem. Jednak nie zawsze wiercenie w płytkach powodować musi jej kruszenie się. Zależy to od sposobu wiercenia oraz użytych w tym celu narzędzi. Zachowując kilka podstawowych zasad wiercenia w płytkach, nie musimy się obawiać, że je uszkodzimy i będziemy zmuszeni wymienić zniszczoną płytkę. Zazwyczaj wiercenie w płytkach wiąże się z tym, że ciężko utrzymać wiertło w jednej pozycji, a to ze względu na śliską powierzchnię płytek. Można temu zaradzić, na przykład stosując taśmę malarską, dzięki której można zabezpieczyć okolice wykonywanej dziury. Innym sposobem na wiercenie w płytkach, które zabezpieczy płytkę, a także usprawni nam pracę, jest wykonanie wcześniejszego małego otworu w płytce za pomocą gwoździa i młotka. Dzięki temu pozbyć się można warstwy szkliwa, która odpowiedzialna jest za przemieszczenie się wiertła. 

Wiercenie w fudze

Wiercenie w fudze ma swoich zwolenników, ale również przeciwników. Są tacy, którzy uważają, że ten sposób jest bezpieczniejszy do wykonania otworu. Inni twierdzą, że wiercenie w fudze może powodować odpryski ceramiki z powodu poruszającego się na boki wiertła. Przy wierceniu w fudze należy pamiętać, że do tego celu nie należy korzystać z udaru. Ważny jest również odpowiedni nacisk na wiertło, dzięki czemu możliwe będzie uniknięcie tak zwanego “bicia na boki”, a tym samym wyeliminowanie wyrządzenia zniszczeń w płytkach. Z wierceniem w fudze związany jest jeden problem, a mianowicie szerokość fugi. O ile nie rodzi to problemów przy wierceniu otworów do 1 centymetra, to mogą się one pojawić, gdy potrzebować będziemy wykonanie dziury o większej średnicy. W tym momencie nie unikniemy zniszczenia krawędzi płytki i być może konieczna będzie jej wymiana. Zamontowanie lustra na powierzchni wykonanej z płytek wymagało będzie wywiercenia małego otworu, jednak w przypadku powieszenia mebli konieczne będzie przygotowanie większych, których wywiercenie w fudze będzie znacznie trudniejsze.

Wiercenie w płytce

Nieodłącznym elementem przy pracach budowlano – remontowych jest odpowiedni dobór narzędzi. W tym wypadku należy zaopatrzyć się w wiertło do szkła lub wiertło diamentowe. Przy wykonywaniu otworach większych niż 1 cm, zaleca się korzystanie z cyrkli glazurniczych lub otwornic. Sama technologia wiercenia w płytkach czy fudze nie jest skomplikowana. Przede wszystkim ważne jest wykonanie przewiercenia wstępnego za pomocą wąskich wierteł. Następnie można zacząć korzystać z wierteł docelowych. Gdy dojdziemy do warstwy betonu, można zacząć korzystać z wiertła udarowego. Wiercąc w płytce nie korzysta się z udaru. Użycie jego można zacząć dopiero od momentu, gdy dotrzemy do betonu. Wiercenie w ceramice ma to do siebie, że wiertło pracujące bardzo szybko się nagrzewa, dlatego też ważne jest wykonywanie przerw w pracy wiertła, a także jego chłodzenie, aby uniknąć pęknięcia. W celu uniknięcia powstania niepożądanych zniszczeń, należy pamiętać odpowiednich ruchach oraz nacisku na wiertło. I ostatnią kwestią, o której warto wiedzieć i trzymać się jej, jest kąt wiercenia, który powinien być prostopadły do powierzchni.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze