Strona głównaPoradyJak odkręcić śrubę z zepsutym gwintem?

Jak odkręcić śrubę z zepsutym gwintem?

Podczas trwania remontu, małego czy dużego, naprawdę wiele rzeczy może pójść nie po naszej myśli. Zdarzają się niechciane wypadki, drobne i spore utrudnienia, opóźnienia, czy też zwykłe awarie sprzętów i narzędzi. Czasem nawet najmniejszy problem, może okazać się ogromnym utrudnieniem. Jednym z takich drobnych problemów, jest zepsuty gwint w śrubie. Wykręcenie śruby z zepsutym gwintem, bywa zmorą zarówno zwykłych amatorów – majsterkowiczów wykonujących niewielkie prace remontowe, jak i profesjonalistów, którym zależy na czasie. Nawet jedna mała śrubka może wstrzymać prace na długi okres czasu, dlatego też często szukamy sposobów, by pozbyć się frustrującego kłopotu. Powody psucia się gwintów śrub, mogą być bardzo różne. Czasami mamy do czynienia ze śrubką, która była po prostu wkręcana zbyt wiele razy, a czasem uszkodzenie następuje kompletnie przypadkowo, przy uderzeniu śrubki czy też użyciu nieprawidłowego narzędzia. Istnieją też różne rodzaje śrubek, a każdą wykręca się nieco inaczej. Doświadczeni majsterkowicze, chętnie dzielą się swoimi sposobami w internecie, dlatego też wyrobiony gwint śrubki, nie jest już takim koszmarem, jakim wydawał się być lata temu.

Jak odkręcić wyrobioną śrubę krzyżakową?

Jest wiele metod, które pomogą nam odkręcić wyrobioną śrubę krzyżakową. Jedna z nich to nałożenie na gwint cienkiego materiału, tak by znalazł się on pomiędzy zepsutym gwintem a narzędziem. Spowoduje to, że śrubokręt lepiej dopasuje się do gwintu. Nieco bardziej inwazyjnymi metodami są przewiercenie śrubki, albo powiększenie otworu, w którym śrubka się znajduje. Można również użyć młotka, by wygiąć gwint śrubki, co pozwoli na wyciągnięcie śrubki z otworu za pomocą kombinerek. Można wyrobioną śrubę krzyżakową odkręcić również za pomocą wkrętaka do zepsutych śrub.

Jak wykręcić śrubę z wyrobionym gwintem?

To, jak wykręcić śrubę z wyrobionym gwintem, nie jest trudnym zadaniem. Często używa się do tego WD-40, który ma właściwości odrdzewiające, co w wielu przypadkach bywa wystarczająco dobrym rozwiązaniem, ponieważ pomaga to w poluzowaniu śrub. Możemy próbować ją zbić młotkiem, czy też wbić do niej śrubokręt. By wykręcić śrubę z wyrobionym gwintem, możemy też spróbować wkrętaka do uszkodzonych śrub. Jeśli żadna z tych metod się nie sprawdzi, pozostaje tylko cięcie śruby.

Jak odkręcić śrubę ze zjechanym gwintem?

Zadając sobie pytanie „jak odkręcić śrubę ze zjechanym gwintem?”, należy pamiętać, że istnieją różne rodzaje śrub, oraz różne rodzaje gwintów. Powodem problemów z odkręceniem śruby, może być niewłaściwy rodzaj i rozmiar śrubokręta, czy też klucza. Śruba może być też zardzewiała, w takim przypadku pomocne może okazać się wykorzystanie WD-40. Jeśli te metody nie zdają egzaminu, można posłużyć się młotkiem, wybijając gwint młotkiem, lub też nabicie na niego klucza, co pomaga w odkręceniu śruby ze zjechanym gwintem.

Jak odkręcić śrubę z wyrobioną główką?

Zanim spróbujemy podjąć się odkręcania śruby z wyrobioną główką, należy ustalić, jaki jest to rodzaj śruby. Spróbować wtedy można metody z balonem czy gumką recepturką. Czasem warto spróbować nałożyć cienki materiał w miejsce, gdzie będziemy wkręcać śrubokręt. Dopasuje to go do gwintu i ułatwi odkręcanie śruby z wyrobioną główką. Inną opcją jest powiększenie otworu, w którym utknęła śruba, oraz rozbijanie główki młotkiem, dzięki czemu będziemy ją mogli złapać i wyciągnąć odpowiednimi narzędziami.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze