Ślimaki są niechcianymi gośćmi w ogrodzie. O ile ślimaki z domkami nie robią aż tak wielu szkód, to te nagie, bez muszli potrafią zniszczyć wszystkie uprawy. Jedzą zarówno liście, jak i korzenie roślin. Jak rozpoznać, że to ślimaki sieją spustoszenie? Zostawiają po sobie ścieżki ze śluzu. Co odstrasza ślimaki? Jakie są dobre sposoby na ślimaki w ogrodzie? Czy fusy z kawy działają na ślimaki? Tego dowiesz się w poniższej treści artykułu.
Jak poradzić sobie ze ślimakami w ogrodzie?
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, możesz zetknąć się z dwoma rodzajami ślimaków, z tymi ze skorupą i bez. Pomimo tego, że wydaje się, że są one powolne i mało ruchliwe, docierają nawet na meble ogrodowe, pozostawiając po sobie niezbyt przyjemne ślady. Nagie ślimaki dodatkowo niszczą rośliny. Niestety ślimaki pojawiają się w ogrodzie w dość dużych grupach, przez co mogą atakować całe plantacje, mniejsze bądź większe uprawy, przydomowe kwiaty. Jeśli zauważysz pojedyncze ślimaki, możesz wynieść je poza swój ogródek i w taki sposób pozbędziesz się problemu. Prawdziwy kłopot zaczyna się wtedy, kiedy jest ich znacznie więcej. Ślimaki żywią się roślinami, zwierzętami, a nawet innymi ślimakami. Świadczy to o wszystkożerności. Ślimaki bez skorupy nie są chronione przed promieniowaniem słonecznym, dlatego też najczęściej spotkamy je w zacienionych, wilgotnych miejscach. Najczęściej wychodzą ze swoich zakamarków po deszczu. Pomimo tego, że na pierwszy rzut oka wydaje się, że to szkodniki, wcale tak nie jest. Pełnią one ważną funkcję w ekosystemie, ponieważ ich pokarm stanowią obumarłe, gnijące części roślin, nasiona chwastów. Ślimaki są przysmakiem mysz, nornic, jeży, ptaków i jaszczurek. Zanim wypędzisz ślimaki ze swojego ogrodu, zastanów się, czy są faktycznym zagrożeniem dla Twoich upraw. Jeśli jednak są one przyczyną całkowitej dewastacji, jak sobie z nimi poradzić? Co na ślimaki? Co odstrasza ślimaki? Jakie są skuteczne sposoby na ślimaki? Istnieją dwa wyjścia. Są to gotowe preparaty dostępne w sklepie i samodzielnie przygotowane domowe środki. Najlepszym i najmniej inwazyjnym rozwiązaniem będzie zdecydowanie to drugie. Domowe sposoby nie zawsze okazują się skuteczne i wtedy nie ma innej opcji, jak sięgnięcie po bardziej radykalne rozwiązania.
Jakie preparaty stosować do walki ze ślimakami?
Pierwszym domowym sposobem na ślimaki w ogrodzie są fusy z kawy na ślimaki. Wysyp fusy w miejscach, gdzie rośliny są najbardziej poszkodowane, a także wszędzie tam, gdzie widzisz ślady śluzu i podejrzewasz, że bytują tam ślimaki. Fusy z kawy na ślimaki działają odstraszająco ze względu na odstraszający zapach. Kofeina wykazuje także toksyczne właściwości.
Kolejny domowy sposób na odstraszenie ślimaków to rozsypanie wokół roślin cynamonu. Ten zapach również przeszkadza ślimakom. Można używać go także zapobiegawczo. Rozłożenie miedzianej taśmy także powinno pomóc w uporaniu się z niechcianymi gośćmi.
Co na ślimaki w ogrodzie? Soda oczyszczona to także środek, który mocno zniechęci ślimaki do żerów w Twoim ogródku. Istnieje jeszcze bardziej czasochłonny sposób na ślimaki w ogrodzie. Możesz posypać każdego ślimaka solą.
Jak skutecznie odstraszyć ślimaki?
Zastanawiasz się, co odstrasza ślimaki? Warto jest posadzić w swoim ogrodzie, takie rośliny jak : cebula, czosnek, cząber, macierzanka, majeranek, krwawnik, hyzop, szałwia, gorczyca, rumianek, orlica pospolita, bylica piołun, mydlnica lekarska. Za tymi roślinami ślimaki nie przepadają i z pewnością oddalą się od Twoich upraw. Jeśli na działce mieszka jeż to możesz być spokojny. Jeże z miłą chęcią pozbędą się ślimaków.
W celu zapobiegania pojawianiu się ślimaków należy regularnie przeprowadzać prace porządkowe. Koś trawę i wyrywaj chwasty. Ślimaki szczególnie dobrze czują się w zaroślach. Wykonując prace w ogrodzie, pozbądź się składowisk gruzu, gałęzi i innych zalegających materiałów. Jesienią ważne jest także grabienie liści i ogólne utrzymywanie ogrodu w dobrej kondycji.
Pozbycie się ślimaków jest dosyć wymagającym zajęciem, które wymaga ogromu cierpliwości. Jednak warto się z tym zmierzyć, aby ochronić swoje rośliny.