Strona głównaPoradyCzym przeciąć plekse?

Czym przeciąć plekse?

Pleksa, nazywana też plexi lub po prostu szkłem syntetycznym, jest materiałem nieelastycznym i dość sztywnym. Powszechnie wykorzystywana jest jako element konstrukcyjny np. na budowach – ze względu na znacznie mniejszą wagę od tradycyjnego szkła oraz znakomitą trwałość. Tak naprawdę jednak pleksi ma bardzo szerokie i niezwykle uniwersalne zastosowanie.

Sklepy budowlane oferują różnorodne narzędzia, przeznaczone do profesjonalnego cięcie pleksi. Na szczęście wycinanie w plexi nie stanowi najmniejszego problemu. Co więcej, cięcie plexi w domu jest możliwe do wykonania najprostszymi narzędziami.

Jak przeciąć pleksi?

Materiał jest sztywny i twardy, dlatego cięcie pleksi domowym sposobem nikomu nie powinno sprawić większego problemu. Najpowszechniej stosowanym sposobem na to, jak przeciąć pleksi, jest wykorzystanie noża termicznego lub zwykłego noża, który wcześniej należy rozgrzać do wysokiej temperatury.

nóż termiczny

Trzeba jednak pamiętać, że cięcie plexi nożem sprawdzi się raczej jedynie w przypadku najcieńszych płyt, o grubości około 2 mm. W takim razie czym przeciąć plekse o grubości 3 mm lub 4 mm? W ich przypadku cięcie pleksi powinno odbywać się za pomocą specjalnego brzeszczotu. Wybierając go, trzeba zwrócić uwagę na jego budowę – im mniejsze będzie miał zęby, tym większe szanse powodzenia naszej misji.

Czym przeciąć pleksi profesjonalnie?

Do cięcia pleksi domowym sposobem wystarczy ostry, gorący nóż lub brzeszczot. Jednak czym przeciąć pleksi w sposób nie amatorski, tylko w pełni profesjonalny? W sklepach znajdziemy specjalne wyrzynarki, przeznaczone do obróbki właśnie sztucznego szkła akrylowego, jakim jest pleksi. Największym atutem tego urządzenia jest możliwość skorzystania z wielu ostrzy, jakimi dysponuje. Trzeba jednak w jej wypadku znaleźć złoty środek, aby brzegi się nie stopiły podczas zbyt wolnej pracy ani nie wyszczerbiły podczas zbyt wysokich obrotów. Możliwe jest cięcie plexi w domu za pomocą tego narzędzia. Jeśli umiejętnie będziemy się nim posługiwać, o cięciu plexi nożem szybko zapomnimy. Takie wycinanie w plexi wymaga jednak samodzielnego, manualnego ustawienia urządzenia i dopasowania do aktualnych potrzeb.

Czym przeciąć plekse – rodzaje narzędzi

Jeśli nadal zastanawiamy się, czym przeciąć plekse, albo jak przeciąć pleksi w bardziej profesjonalny sposób, powinniśmy rozważyć zakup piły tarczowej. Do cięcia pleksi piła tarczowa sprawdzi się doskonale, nawet gdy do obróbki będą grubsze płyty. Cięcie pleksi domowym sposobem za pomocą tego urządzenia wymaga przestrzegania pewnych zasad. Przede wszystkim, aby zapewnić sobie maksymalne bezpieczeństwo podczas wycinania w plexi, należy obrabiany element umieścić w odpowiednim mocowaniu, np. w imadle.

Czym przeciąć plekse – rodzaje narzędzi

Po drugie, cięcie piłą tarczową to nie cięcie plexi nożem – tutaj bardzo ważne jest odpowiednie ustawienie obrotów urządzenia. Aby cieszyć się dobrym efektem i pierwszorzędnie wykonanym zadaniem, obroty piły nie mogą przekroczyć wartości 8 000 obrotów na minutę. Aby obrobione krawędzie były równe i bez nieestetycznych zadrapań, niezbędne jest zastosowanie odpowiedniej tarczy – najlepsze będą tarcze ze stali szybkotnącej. To specjalne tarcze, przystosowane właśnie do tego rodzaju zadań i prac – nie nadtapiają materiału, czyli szkła akrylowego, ani nie powodują pęknięć. Standardowa grubość tarczy to 3 mm i przy tej wartości powinniśmy pozostać, jeśli planujemy zabrać się za cięcie plexi w domu.

Czym przeciąć pleksi w domowych warunkach?

Niezależnie od wybranej metody cięcia pleksi, nawet w domowych warunkach powinniśmy przede wszystkim zadbać o bezpieczne środowisko pracy. Chociaż do wycinania w plexi nie są niezbędne profesjonalne i drogie narzędzia – wystarczy nóż, wyrzynarka czy piła tarczowa – warto wyposażyć się w rękawice czy gogle ochronne. Co do bardziej zaawansowanych metod postępowania – użycia plotera laserowego – tę dziedzinę warto pozostawić jednak fachowcom.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze