Strona głównaOgródOliwnik wąskolistny - cena, rozmnażanie, uprawa, zastosowanie

Oliwnik wąskolistny – cena, rozmnażanie, uprawa, zastosowanie

Oliwnik wąskolistny należy do roślin, które pochodzą z rodziny oliwnikowatych. Spotykany jest na wschodniej półkuli ziemskiej, ponieważ występuje głównie w Europie, jak i Azji. Oliwnik wąskolistny jest gatunkiem, który można najczęściej spotkać w ogrodzie i który jest najczęściej uprawiany. Oliwnik wąskolistny jest drzewem, który pełni rolę rośliny ozdobnej w wielu ogrodach, nawet tych przydomowych. Osiąga znaczną wysokość, ponieważ potrafi dorosnąć aż do 8 metrów. Jednak można się spotkać z odmianą oliwnika wąskolistnego, który przybierze formę krzewu, o mniejszych rozmiarach, niż drzewo. W naszych ogrodach oliwnik wąskolistny nie osiągnie dużych rozmiarów. Jak szybko rośnie? Jest rośliną ekspansywną, a po 5 latach można zauważyć owoce u starszych sztuk. Jak wygląda oliwnik wąskolistny? Cechà charakterystyczną tego gatunku są liście, a dokładnie liście lancetowate, które przybierają srebrny kolor. Wierzchnia warstwa liścia jest zazwyczaj bardziej zielona, niż warstwa spodnia oliwnika wąskolistnego, a najciekawszy efekt tego można zauważyć podczas poruszania ich wiatrem. Srebrzyste liście oliwnik posiada nawet do momentu opadnięcia liści, czyli do jesieni. Zakwita w około połowie czerwca, a kwiaty, w przeciwieństwie do liści o charakterystycznym wyglądzie, są drobne, a dodatkowo nie wykształcają one płatków korony. Jeśli chodzi o kolejną cechę charakterystyczną oliwnika wąskolistnego, a dokładnie jego kwiatów, to jest to przede wszystkim zapach, który można wyczuć już z większej odległości. Jest to dosyć mocny i łatwo wyczuwalny zapach, jednak przyjemny dla nosa. 

Nie bez powodu roślina nazwana została oliwnikiem. Wszystko za sprawą owoców, które są drobne i przypominają wyglądem oliwki. I na tym podobieństwo się kończy, ponieważ oprócz wyglądu, roślina nie przypomina niczym innym oliwek. Jeżeli chodzi o smak owoców oliwnika wąskolistnego, to są one bez smaku, jednak nie spożycie ich nie stanowi zagrożenia dla ludzi i zwierząt. Przede wszystkim zastosowanie oliwnika wąskolistnego skupia się na tym, że jest to drzewo ozdobne, które można spotkać w ogrodzie. Jeśli jednak chcemy drzewo, które posiadać będzie smaczniejsze owoce, to w tym przypadku polecany jest inny gatunek oliwnika, a dokładnie oliwniki baldaszkowaty. 

Oliwnik wąskolistny – uprawa

Jeżeli chodzi o uprawę oliwnika wąskolistnego, to jest to drzewo, które jest odporne na trudne warunki pogodowe. Nie straszne są mu zarówno mrozy jak i upały, a to dlatego, że pierwotne stanowisko występowania oliwnika wąskolistnego doświadcza go zarówno pod względem wysokich, jak i niskich temperatur. Uprawiając oliwnika wąskolistnego należy pamiętać o zapewnieniu mu żyznej ziemi, jednak nie stanowi dla niego problemu mniej żyzna i uboższa gleba. To samo dotyczy podlewania, oliwnik wąskolistny jest w stanie przeżyć nawet suszę. Najlepszym podłożem dla oliwnika wąskolistnego są gleby piaszczyste, a także nawet i kamieniste. Ponieważ oliwnik wąskolistny pochodzi z terenów, w których nie brak jest słońca, zaleca się, aby sadzić go w dobrze nasłonecznionych stanowiskach, z przepuszczalną ziemią, ponieważ nadmiar wody mu nie sprzyja. Co do zabiegów pielęgnacyjnych, oliwnik wąskolistny pod tym względem również nie jest wymagający. Przycinanie oliwnika zaleca się głównie w przypadku uschniętych gałęzi lub pędów, lub gdy zależy nam, aby bardziej zagęścić koronę oliwnika. Nie jest to zabieg konieczny do prawidłowego rozwoju rośliny. Jeżeli już podejmujemy się tej czynności, zaleca się, aby przycinać go w okresie wiosny i lata. 

Kwitnąca wygląda cudownie!

Oliwnik wąskolistny – rozmnażanie 

Rozmnażanie oliwnika wąskolistnego nie należy do skomplikowanych czynności, ponieważ nową roślinę pozyskuje się od nasion. Z posianych nasion wyrastają nowe, młode sadzonki. Kiedy najlepiej posiać nasiona oliwnika wąskolistnego? Przystępny czas na sianie to okres od września do listopada. Roślina nie wymaga siania w doniczkach, a następnie przesadzania jej do gruntu. Nasiona sieje się bezpośrednio do ziemi na odpowiednim stanowisku. Jest to jedna z metod rozmnażania oliwnika wąskolistnego, która polega na zasadzeniu gotowych, wyrośniętych sadzonek do ziemi. Przed przystąpieniem do sadzenia, sadzonki należy uprzednio odpowiednio przygotować poprzez zanurzenie ich w preparacie przyspieszającym ukorzenianie rośliny. Drugą metodą rozmnażania jest nacinanie gotowych, zdrewniałych sadzonek, które umieszcza się następnie w ukorzeniaczu, a po tak wcześniej przygotowanym zabiegu, można na wiosnę roślinę wsadzać do ziemi. 

Oliwnik wąskolistny – zastosowanie

Oliwnik wąskolistny znalazł główne zastosowanie jako roślina ozdobna. Można go spotkać nie tylko w ogrodach przydomowych, ale także w parkach, jako roślina ozdobna oraz na terenach, które poddane zostały rekultywacji w celu zadrzewienia terenu. Oprócz takiego zastosowania oliwnika, znalazł on znaczenie w kuchni, a dokładnie jego owoce. Posiadają one wiele składników odżywczych, między innymi białko, węglowodany, czy witaminy. Jeśli chodzi o właściwości lecznicze, to posiadają je zarówno liście, jak i owoce. Właściwości lecznicze liści oliwnika to przede wszystkim działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, uspokajające. Owoce mają właściwości lecznicze pomocne przy biegunkach.

Oliwnik wąskolistny – cena 

Cena sadzonki oliwnika wąskolistnego zależy od wysokości drzewa. Około 1 metrowe drzewo to cena 40-50 złotych za drzewko. Mniejsze sadzonki to cena około 20 złotych za sztukę. 

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze