Przecięcie drutu może okazać się czynnością nie do przezwyciężenia, bądź łatwym i szybkim zabiegiem. Jednak nie wszyscy wiedzą jak w szybki i łatwy sposób sprawnie przeciąć drut tak, aby się nie skaleczyć i nie spowodować uszczerbku na swoim zdrowiu. Aby zrozumieć, jak to poprawnie zrobić trzeba na początku dowiedzieć się czym w ogóle jest drut i z czego jest zbudowany…
Drut – informacje i budowa
Drut jest najczęściej zaliczany do wyrobów hutniczych bądź elementów konstrukcyjnych. Kształtem przypomina bardzo długi kawałek metalu o niewielkim obwodzie i okrągłej budowie. W zależności od swoich rodzajów druty różnią się od siebie średnicą. Najbardziej powszechny podział to:
- Średnica do długości 8 milimetrów – jest to prosty, klasyczny drut
- Średnica powyżej długości 8 milimetrów – drut zaliczany jest do prętów.
Każdy kto myśli o drucie stwierdza jednomyślnie, że jest zbudowany z metalu. W praktyce wykonuje się je na gorąco bądź zimno z metali ciągliwych i plastycznych takich jak złoto bądź srebro.
Cięcie drutu – konkretne informacje
W praktyce nawet najsilniejszy człowiek nie jest w stanie przerwać ciągłości drutu bez odpowiedniego sprzętu. Jest on niezbędny, gdyż bez niego jedyne co da się zrobić to przeciąć swoją skórę – drut jest cienki, ale niezwykle mocny, przez co w niektórych sytuacjach może być ostry jak brzytwa. Jednak jaki sprzęt wybrać, aby uzyskać najlepsze efekty
Czym przeciąć drut?
Wiele osób zastanawia się, czym przeciąć drut. Do najpopularniejszego sprzętu służącego do cięcia drutu zaliczyć można:
- Nożyce; są najbardziej popularne w branży. Mechanizm swojego działania opierają na prawach fizyki (poprzez zapewnienie tak zwanej dźwigni). W zależności od modelu posiadają większe bądź mniejsze ostrze umieszczone kilka centymetrów od przegubu. Dzięki dużym rączkom, które w niektórych egzemplarzach sięgają aż do 100 centymetrów długości można wywołać lepszy efekt dźwigni i jeszcze efektywniejsze cięcie drutu.
Podsumowując, dłuższa rękojeść to lepsze cięcie. W przypadku wyboru nożyc do cięcia drutu dla siebie warto jest kierować się opiniami i sprawdzonymi firmami. Z reguły muszą one przetrwać bardzo długo przy intensywnej eksploatacji. Jeśli chcesz zapewnić sobie jeszcze lepszego efektu cięcia do prawdziwych „zadań specjalnych” mogą służyć nożyce z ząbkowanym ostrzem.
- Kombinerki i obcęgi; wybierane są najczęściej do domowych warunków. O wiele poręczniejsze niż szczypce, lecz z reguły posiadają mniejszą siłę. Z tego względu są polecane do cięcia podstawowych wersji drutu bez wzmocnień.
Charakteryzują się przede wszystkim uniwersalnością i mogą zostać zabrane dosłownie wszędzie. Zmieszczą się do kieszeni każdej kurtki. Dodatkowo ważą niewiele (z reguły około 250g) więc nie stanowią żadnego obciążenia. Wyposażone są najczęściej w końcówki zbudowane ze stali narzędziowej (tytanowej bądź chromowanej), przez co są odporne na zmieniające się warunki środowiska. Rączka najczęściej wygodna i poręczna – zbudowana z gumy.
- Specjalistyczne maszyny; używane są w największych firmach przemysłowych. Potrafią automatycznie przecinać drut na perfekcyjnie równe fragmenty, które mogą służyć do dalszego procesu produkcyjnego bądź po prostu sprzedaży.
Jak przeciąć drut?
Posiadając już podstawowe narzędzia sam proces cięcia drutu nie należy do skomplikowanych. Aby nie skaleczyć swojej skóry, warto zaopatrzyć się w dodatkowe rękawiczki ochronne. Dodatkowa protekcja oczy za pomocą okularów też nie zaszkodzi.
Następnie wystarczy zaznaczyć miejsce na drucie, w którym chce się przerwać jego ciągłość (można użyć markera/ołówka). Trzymając drut w jednej ręce z daleka od okolic twarzy użyj drugiej ręki trzymając w niej obcinak. Następnie wystarczy przyłożyć obcinak do powierzchni drutu w wyznaczonym miejscu i ścisnąć jego rączkę. To wszystko!