HomePoradyKlimatyzacja a wentylacja – poznaj różnice

Klimatyzacja a wentylacja – poznaj różnice

Określenia klimatyzacja i wentylacja dość często są stosowane zamiennie, co z technicznego punktu widzenia jest błędem i nie powinno się tego robić. Obydwa systemy działają bowiem według innych zasad, a zastosowane w nich mechanizmy znacząco się od siebie różnią. Poznaj różnice między klimatyzacją i wentylacją.

Zasadnicze różnice między klimatyzacją a wentylacją

Głównym działaniem systemu wentylacji jest zapewnienie nieustannej wymiany powietrza w pomieszczeniu, którego celem jest wymiana zanieczyszczonego powietrza na świeże. Dzięki wentylacji możliwa jest także redukcja pary wodnej, która w mieszkaniu jest wszechobecna choćby ze względu na korzystania z łazienki czy gotowanie. W efekcie zapobiega to powstawaniu wilgoci, pleśni i grzybów na ścianach.

Tymczasem rolą klimatyzatora jest nadanie powietrzu we wnętrzu cech, które mają maksymalnie poprawić komfort osób, które w nim przebywają – głównie dotyczy to jego temperatury i wilgotności. Klimatyzatory na wymieniają powietrza w pomieszczeniu, ale zmieniają jego właściwości.

Budowa systemów wentylacji i klimatyzacji

Sprawnie działający system wentylacji zapewnia wymianę powietrza poprzez wywietrzniki okienne lub kanały wentylacyjne. Wentylowane powietrze nie może być w żaden sposób regulowane, gdyż system umożliwia wyłącznie przepływ naturalnego powietrza. Natomiast zasadnicze procesy, zachodzące w systemie klimatyzacji, przebiegają w urządzeniach wewnętrznych i zewnętrznych. Tutaj zachodzi możliwość ustawienia wymaganej temperatury czy stopnia wilgotności.

Poziom skuteczności systemów wentylacji i klimatyzacji

Zacznijmy od wentylacji. W przypadku wentylacji grawitacyjnej, czyli naturalnej wentylacji stosowanej w każdym budynku, skuteczność systemu jest zależna od panujących warunków atmosferycznych i zasadniczo różni się w zależności od pory roku. Na skuteczność przepływu powietrza wpływają też układ pomieszczeń oraz konstrukcja całego budynku. Istnieją także mechaniczne warianty klimatyzacji, w których wymiana powietrza następuje bez względu na warunki atmosferyczne, a jej skuteczność jest taka sama o każdej porze roku.

Skuteczność klimatyzacji może być bardzo wysoka. Warunkiem jest jednak odpowiedni dobór rodzaju i mocy klimatyzatora do wielkości wnętrza i rozkładu pomieszczeń. Klimatyzator o dostatecznie dużej mocy może skutecznie zapewnić wymagany poziom temperatury powietrza we wnętrzu nawet w czasie panowania ekstremalnych warunków atmosferycznych. Klimatyzatory o zróżnicowanych parametrach, które będą w stanie zagwarantować odpowiednie warunki w każdym wnętrzu, zamontujesz z firmą DG Cold – Chłodnictwo i klimatyzacja Śląsk.

Artykuł sponsorowany

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze