Strona głównaWnętrzaJak zabezpieczyć okna przed słońcem?

Jak zabezpieczyć okna przed słońcem?

Jak zabezpieczyć okna przed słońcem podczas upału? W letnie, gorące miesiące bardzo często zdarza się sytuacja, w której niczym wampir – człowiek chce ochronić się przed słońcem. Żar, który unosi się na dworze jest nie do wytrzymania. Dlatego chęć schowania się w chłodniejszym domu jest dla wielu na wagę złota. Jednak jest jeden problem…

Często mieszkania/domy są ustawione wprost do padających promieni słonecznych. Najczęściej są to pomieszczenia znajdujące się po stronie południowej. W ten sposób wnętrze domu również ma tendencję do mocnego nagrzewania się. W takim wypadku jedynym ratunkiem na odpoczynek w sprzyjających warunkach jest zabezpieczenie okien przed słońcem. Jednak jak zabezpieczyć okna przed słońcem w najlepszy sposób?

Czym zasłonić okna przed słońcem?

Metod zasłonięcia okien przed słońcem jest wiele. Jednak czym zasłonić okna przed słońcem w najskuteczniejszy sposób?

Jedną z metod są niezwykle funkcjonalne rolety zewnętrzne. Nie dość, że potrafią zredukować ilość dostających się do wnętrza pokoju promieni słonecznych ochładzając jego wnętrze, to jeszcze mogą stanowić funkcję ochronne (antywłamaniowe) czy też wyciszające. Na rynku można znaleźć wiele rodzajów rolet zewnętrznych, które montowane są jak sama nazwa wskazuje – na zewnątrz budynku.

Przykładem rolet, będących odpowiedzią na pytanie – czym zasłonić okna przed słońcem są:

  • rolety naokienne – montowane są we wnęce dlatego nie trzeba specjalnie niszczyć elewacji, aby z powodzeniem je zamontować. 
  • rolety nadprożowe – bardzo dobrze funkcjonują; w lecie dobrze chronią przed słońcem, natomiast w zimie mogą być zgrabnie chowane w murze, przez co zapewniają dobry dostęp światła do wnętrza pomieszczenia, które akurat w tej porze roku jest na wagę złota.
  • rolety elewacyjne – ich zaletą jest szeroki wybór i pewność, że będą pasować do każdych okien. Jednak często montując je posiadając już wykończony dom elewacja może ucierpieć narażając właściciela na  dodatkowe koszty. 

Wewnętrzne rolety chroniące przed słońcem

Oprócz rolet, które umieszcza się na zewnętrznych warstwach budynku w sklepach można również znaleźć rolety chroniące przed słońcem od wewnątrz. Zapewniają one, że żaden element elewacji nie zostanie uszkodzony. Dodatkowo można zamontować je samodzielnie i są po prostu tańsze. Ich wybór jest bardzo szeroki – rolety typu dzień noc, wolnowiszące, naokienne czy zwijane… Każdy znajdzie rodzaj, który jest dla niego najbardziej odpowiedni.

Szczególnym rodzajem wewnętrznych rolet chroniących przed słońcem są zasłony odbijające promienie słoneczne. 

Zasłony odbijające promienie słoneczne często występują w połączeniu z materiałowymi roletami wewnętrznymi. Najlepiej wybrać je do pomieszczeń, które narażone są na największą ekspozycję słoneczną. Ich zadaniem jest skuteczne odbicie promieniowania słonecznego, które nie może dotrzeć do wnętrza pomieszczenia i w konsekwencji czego go nagrzać. Najczęściej wybierane są do pomieszczeń, które znajdują się po południowej stronie domu – narażone są na największe grzanie. Warto wybierać dobrej jakości zasłony odbijające promienie słoneczne do swojego prześwietlonego pomieszczenia!

Jaki kolor rolet chroni przed słońcem?

Odpowiedź na pytanie jaki kolor rolet chroni przed słońcem jest dość prosta.

Oczywiście wybór jasnych rolet jest bardzo ceniony – rozświetlają pomieszczenie w naturalny sposób. Jednak czasem wygoda i funkcjonalność jest ważniejsza. W takiej sytuacji warto zastanowić się nad zakupem rolet o ciemniejszych kolorach, które lepiej ochronią przed upalnym żarem.

Jaki kolor rolet chroni przed słońcem najlepiej? To ciemne kolory rolet lepiej chronią wnętrze pomieszczenia przed światłem. Nie przepuszczają go w takim stopniu jak rolety jaśniejszych barw. Jednak niekoniecznie oznacza to, że tylko czarny kolor będzie optymalny. W stawce można znaleźć wiele innych ciekawych ciemnych kolorów, które również będą skuteczne.

Do takich kolorów zalicza się ceglasty, ciemno-zielony, szary, brązowy, śliwkowy czy też bordowy. Jeżeli którykolwiek z tych kolorów będzie pasował do otoczenia danego pomieszczenia, które ma tendencję do nagrzewania to nie ma co się zastanawiać!

Jak zaciemnić okna? Podsumowanie 

Jak zaciemnić okna w najlepszy sposób? Jak widać w sklepach można znaleźć sporą ilość różnorodnych metod zaciemnienia swoich okien. Ważne jest, aby metoda była dostosowana do indywidualnych potrzeb użytkownika oraz łączyła w sobie elementy wyglądu i funkcjonalności. Dodatkowo warto wziąć pod uwagę położenie danego pomieszczenia – czy znajduje się po stronie północnej, czy południowej. Ostateczną decyzję jak zaciemnić okna każdy powinien podjąć indywidualnie. 

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze