Strona głównaPoradyJaki piasek do akwarium morskiego i malawi wybrać?

Jaki piasek do akwarium morskiego i malawi wybrać?

Decydując się na zakup domowego ,,akwenu’’ wodnego, z pewnością niejedna, niedoświadczona osoba stanie przed dylematem, jaki piasek do akwarium wybrać? O ile dawniej rynek oferował dwa rodzaje piasku, tak dzisiaj możliwości jest już znacznie więcej. O tym, jak dokonać właściwego wyboru, dowiecie z niniejszego artykułu. 

W tekście przyjrzymy się, jaki wybrać piasek do akwarium morskiego, z uwzględnieniem tego, jaki piasek do akwarium z roślinami będzie najlepszy. Sprawdzimy też, jaki piasek do akwarium malawi będzie najlepszy.

Zobacz: Jaki silikon do akwarium?

Jaki piasek do akwarium morskiego wybrać?

Jaki piasek do akwarium morskiego wybrać? Takie pytanie z pewnością zadaje sobie każda początkująca osoba, która chce mieć w domu swój własny ,,akwen’’ z wodną fauną. Spieszymy zatem z podpowiedzią, że w tym celu najlepiej jest zastosować piasek aragonitowy. Jest on dostępny, jako drobnoziarnisty produkt, wyglądający jak piasek. Ma biały kolor i można go spotkać w dwóch kryształowych kształtach. Ten typ jest polecany z tego powodu, że składa się on z takich samych elementów, jak szkielety koralowców – węglanu wapnia. 

Dla wielu osób, to jaki wybiorą piasek do akwarium morskiego, nie podlega wątpliwościom, gdyż piaski aragonitowe mają duże właściwości rozpuszczania. Ich zwolennicy zaznaczają, że dzięki temu pomagają w buforowaniu akwarium. 

Jaki piasek do akwarium malawi?

To, jaki piasek wybierzemy do akwarium malawi, zależy w głównej mierze od mieszkańców, jacy zasiedlą nasz domowy ,,biotop’’. Piasek dla gatunków zasiedlających skaliste rafy nie ma zbyt dużego znaczenia. Jeżeli jednak posiadamy gatunki z grupy non-mbuna, to wybór piasku jest bardzo istotny. Wynika to z faktu, że część przedstawicieli tego gatunku rybek szuka pożywienia w piasku, który jest częściowo przesiewany przez skrzela. W tym wypadku znakomicie sprawdzi się mieszany piach rzeczny, którego gradacja wynosi 0,8-1,2 mm. Po niewielkim nasyceniu go żwirem wygląda on naturalnie. Nie stanowi zagrożenia dla ryb. To, jaki piasek wybierzemy do akwarium malawi ma też znaczenie dla naszego oka. Dzięki niemu będziemy mogli zaobserwować z bliska naturalne zachowanie wodnej fauny. Ryby zamieszkujące ten typ zbiornika (tzw. pyszczaki) bardzo chętnie kopią w piasku kratery, w których składają tarło. 

Źródło: trzmielradzi.trzmiel.com.pl

Jaki piasek do akwarium z roślinami?

A jaki piasek do akwarium z roślinami będzie najlepszy? To rzecz jasna zależy od flory, jaką zdecydujemy się ulokować w naszym domowym zbiorniki. Zakładając jednak, że wybierzemy najbardziej typowe gatunki roślin, najlepszym rozwiązaniem będzie zainwestowanie w piasek kwarcowy. 

Wybierany jest on szczególnie za sprawą swych walorów jakościowych i dużej dostępności. Ten typ piasku stanowi jasna barwę, która optycznie zwiększa nasz domowy ,,akwen’’. Stanowi on także znakomite tło dla kolorowej flory i fauny. Jest to niewielki piasek, przez co stanowi on tylko jedną z warstw dna zbiornika. Dlatego na przyszłość każdy, kto usłyszy pytanie jaki piasek do akwarium z roślinami będzie najlepszy, z łatwością odpowie, że kwarcowy.

Gdzie kupić piasek do akwarium?

Akcesoria do naszego domowego zbiornika wodnego dostaniemy w każdym sklepie zoologicznym. Jedynie jego wybór, może być większy bądź mniejszy w zależności od wielkości sklepu. Sprzedawca z pewnością udzieli nam też porady, jaki piasek do akwarium wybrać.

Zobacz: Jak zrobić oświetlenie LED do akwarium?

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze