Strona głównaPoradyDrewno z odzysku - w jaki sposób można wykorzystać?

Drewno z odzysku – w jaki sposób można wykorzystać?

Drewno rozbiórkowe, stare deski ze stodoły, albo drewno z odzysku obecnie stanowią niezwykle cenny materiał, który zyskuje coraz większą popularność. Na tego rodzaju materiał najczęściej polują architekci, stolarze czy różni inwestorzy, którym zależy na tym, aby stworzyć z takiego drewna z odzysku, oryginalne meble i wyroby, które ostatecznie znajdą swoje miejsce w gospodarstwach domowych, albo w mieszkaniach. W dalszej części wpisu sprawdzimy, co można zrobić, i jak wykorzystać stare deski ze stodoły, gdzie prowadzone są skupy takich materiałów, i jaka jest ich cena.

Stare deski ze stodoły – wykorzystanie

Stare deski ze stodoły, to materiały budowlane, które wykorzystuje się najczęściej w trakcie wykańczania wnętrz. Jeżeli takie drewno z odzysku to sosna, lub modrzew, to jest to gatunek drzew, który charakteryzuje się wysoką wytrzymałością i w tym przypadku nie ma potrzeby, aby takie drewno rozbiórkowe zabezpieczać. Oczywiście w trakcie selekcji, należy pamiętać o tym, że takie stare deski, albo belki odpowiednio kontrolować i zwracać szczególną uwagę na to, czy nie jest ono pokryte pleśnią, czy nie pojawiła się sinizna drewna, albo czy nie pojawiły się owocniki grzybów domowych. Czym są owocniki grzybów domowych? Jest to niebezpieczny grzyb, który w dotkliwy sposób uszkadza drewniane elementy, i najczęściej pojawia się on na starych deskach ze stodoły i na drewnie rozbiórkowym. Poza grzybem, warto również zwracać uwagę na to, czy w takich drewnianych elementach nie ma śladów po larwach owadów. W tym przypadku najczęściej drewno z odzysku, w którym bytowały larwy, mają przez nie wydrążone tunele, które przyczyniają się do obniżenia wytrzymałości takiego drewna. W konsekwencji taki materiał nie powinien być wykorzystywany w celach konstrukcyjnych.

Co można zrobić ze starych desek z rozbiórki?

W takim razie, co można zrobić ze starych desek z rozbiórki? Najczęściej stare deski pochodzące z rozbiórki, są wykorzystywane do takich wyrobów drewnianych, jak meble, podłogi, okładziny ścian w postaci boazerii czy do wykończenia architektonicznych wnętrz. Co można jeszcze zrobić ze starych desek z rozbiórki? Często w sieci znaleźć można różne aranżacje w postaci ładnych podwieszanych żyrandoli.

Meble i wyroby ze starych desek

W Polsce znajduje się wiele firm, które zajmują się wykonywaniem różnych ciekawych mebli i wyrobów, wykorzystując przy tym stare deski pochodzące z odzysku. Najczęściej takie przedsiębiorstwa to antykwariaty budowlane. Antykwariaty kompleksowo zajmują się obróbką takiego starego drewna pochodzącego z rozbiórki, przekształcając je w ciekawe meble i wyroby. Ze względu na swój unikalny charakter, najczęściej takie wyroby drewniane pochodzące z rozbiórki, albo ze stodoły, cechuje wysoka cena.

W takich antykwariatach budowlanych można również nabyć okna i drzwi wykonane ze starego drewna, deski podłogowe, a nawet boazerię. Obecnie jest coraz większe zainteresowanie na tego rodzaju meble i wyroby, które zostały wykonane ze starych desek pochodzące z odzysku.

Skup starych desek

W takim razie, jak prowadzony jest skup starych desek? Ze względu na coraz to większą popularność wśród inwestorów drewnem z odzysku, powstaje wiele firm, które zajmuje się skupem takich starych desek z rozbiórki. Ze względu na specyfikę branży, najczęściej skupy prowadzą tartaki, zakłady stolarskie, albo składy budowlane. W tym przypadku skupy starego drewna oferują również usługę rozbiórkową stodół oraz innych budowli, odzyskując przy tym cenny materiał.

Jeżeli chcesz sprzedać drewno pochodzące z rozbiórki, pamiętaj o tym, że skupy starych desek nie przyjmują drewna bielonego, materiału, który jest ubrudzony olejem, albo jest zaimpregnowane. Warto przed sprzedażą odpowiednio oczyści drewno.

Oczywiście warto pamiętać o tym, że przed podjęciem decyzji o zakupie starych desek pochodzących z rozbiórki, warto osobiście upewnić się i ocenić taki materiał, pamiętając o powyższych czynnikach.

Drewno rozbiórkowe – cena

W takim razie, jaka jest cena drewna rozbiórkowego? Przede wszystkim cena najczęściej jest uzależniona od długości, szerokości, grubości i jakości takiego materiału. Najczęściej w skupach znajdują się wykwalifikowane osoby, które oceniają drewno pod kątem tego, czy było ono kiedykolwiek potraktowane substancjami chemicznymi, czy nie jest ono zgniłe i nie zostało ono uszkodzone przez larwy owadów, które wydrążyły tunele. Na wielu aukcjach internetowych cena za metr kwadratowy starych desek z rozbiórki o długości 150 cm i szerokości 10 cm waha się w okolicach 100 do 200 złotych. Cena najczęściej jest uzależniona od gatunku drzewa.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze