Strona głównaOgródJak sadzić tuje?

Jak sadzić tuje?

Nie ma chyba popularniejszych roślin naszych zadbanych ogrodach, niż właśnie tuje. Są estetyczne, mało wymagające oraz umożliwiają zrobienie z nich żywego, zielonego żywopłotu. Czy jednak hodowanie ich faktycznie jest takie proste?

Zanim zaczniemy cieszyć się pięknym szpalerem dorodnych krzewów, musimy zacząć od absolutnych podstaw, mówiących o tym jak sadzić tuje. Sadzenie tui nie jest skomplikowane, jednak wymaga przestrzegania kilku zasad. Warto dowiedzieć się jeszcze przed zakupem sadzonek, jak sadzić tuje Szmaragd, aby dały nam pożądany efekt.

Sadzenie tui Szmaragd

Tuja szmaragdowa to zdecydowanie najpopularniejsza odmiana tui w ostatnich latach. Ceniona za swój wygląd, możliwość stworzenia z niej zielonej, naturalnej bariery oraz łatwość w pielęgnacji, nie wymaga wiele pracy. Nadaje się doskonale dla początkujących ogrodników oraz działkowiczów, jeśli ci tylko wiedzą, jak sadzić tuje i co ile sadzić tuje. To dwa podstawowe pytania, bez odpowiedzi na które nie można zaczynać swojej przygody z tymi roślinami.

Tuje Szmaragd – jak sadzić?

Najważniejsze będzie zakupienie sadzonek w dobrej kondycji. Chociaż można znaleźć je praktycznie w każdym sklepie ogrodniczym, warto wybrać się do sprawdzonego punktu. To zapewni roślinom przetrwanie o przesadzeniu ich z doniczek do gruntu. Sadzenie tui Szmaragd nie ma jednej określonej pory. To oznacza, że za sadzenie tui możemy zabrać się w dowolnej chwili, od około połowy kwietnia aż do połowy jesieni, czyli do około października. Trzeba pamiętać, że sadzonki nie mogą zmarznąć przez około półtora miesiąca po wsadzeniu do gleby, w przeciwnym wypadku korzenie mogą się nie przyjąć, a roślina obumrze.

Przygotowanie podłoża do sadzenia tui

Tak naprawdę nie potrzebujemy specjalnie przygotowywać czy podsypywać gleby pod sadzenie tui Szmaragd. To wyjątkowo odporna i tolerancyjna roślina, która nie przyjmie się jedynie na bardzo nieurodzajnej oraz suchej ziemi. Roślina nie przepada też za bardzo mokrymi, ciężkimi, gliniastymi podłożami. Najlepsza będzie do sadzenia tui ziemia żyzna i przepuszczalna – to właśnie takie warunki uważane są dla tej rośliny za optymalne. Najlepiej sadzić tuje w miejscu słonecznym, ale w rejonach nieco osłoniętych od bezpośredniego wiatru.

Co ile sadzimy tuje?

Obok pytania, co ile sadzimy tuje, ważnym pytaniem jest też to, jak przygotować sadzonki do włożenia ich do gleby. Przed wysadzeniem krzewów do ziemi należy je przez około dziesięć minut moczyć w wodzie, aby nabrać pewności, że korzenie są namoknięte w dostatecznym stopniu. Jak sadzić tuje? Konieczne jest oszacowanie wysokości bryły korzeniowej. Dołek, w jakim umieścimy sadzonkę, musi być przynajmniej dwukrotnie głębszy, niż bryła z korzeniami. Najlepiej, aby w dołku znalazła się nieco żyźniejsza ziemia. Doskonale sprawdzi się domieszka specjalnego podłoża do iglaków, dostępnego we wszystkich sklepach ogrodniczych, lub torfu. Trzeba pamiętać, żeby tuja nie była zbyt blisko trawy – piękny i zadbany trawnik będzie wrogiem i konkurentem dla rośliny w walce o składniki pokarmowe oraz wodę. Najlepiej, aby trawa była usunięta w promieniu około pół metra od sadzonek tui.

Tuje na żywopłot – co ile sadzić?

Równie częstym pytaniem jest jak pielęgnować tuje na żywopłot, co ile sadzić i jak o nie dbać? Ta naturalna bariera znakomicie się sprawdza w przypadku przydomowych ogródków do odseparowania od ciekawskich spojrzeń sąsiadów. Co ile sadzimy tuje, aby otrzymać pożądany efekt gęstego żywopłotu? Powszechnie stosuje się zasadę, że sadzenie tui powinno zakładać pół metra przestrzeni nie tylko pomiędzy kolejnymi sadzonkami, ale też od płotu. Dzięki temu roślina będzie mieć dla siebie optymalne warunki do wzrostu. Jeśli posadzimy tuje zbyt gęsto, będą zagłuszały siebie wzajemnie.

Czynności po sadzeniu tui

Na sam koniec należy jeszcze glebę z zasypanymi sadzonkami mocno podlać. W tym miejscu usypany kopczyk gleby opadnie i samoczynnie się ubije. Jedyną ważną zasadą w pielęgnacji tui jest regularne ich podlewanie. Jeśli chodzi o tuje szmaragd, i to , jak ją prawidłowo sadzić, sama czynność nie jest skomplikowana. Jednak prawidłowy wzrost rośliny uzależniony jest od naszej dbałości o jej środowisko. O podlewaniu – ranem lub wieczorem – trzeba pamiętać szczególnie podczas letnich upałów. To wtedy roślina najbardziej potrzebuje opiekuńczej ręki swojego ogrodnika.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze