Strona głównaPoradyJak odczytać licznik prądu?

Jak odczytać licznik prądu?

To, jak odczytać licznik energii elektrycznej, to zdecydowanie jedna z podstawowych umiejętności, jakie powinniśmy opanować w dorosłym życiu. Sposób, jak odczytać cyfrowy licznik energii elektrycznej, przydaje się nie tylko do rozliczeń z dostawcą energii, ale również w przypadku posiadania paneli fotowoltaicznych. Jak w takim razie robić to poprawnie?

Sposób jest bardzo prosty i nie wymaga żadnej fachowej wiedzy. Dzięki poznaniu sposobu na to, jak samodzielnie spisać licznik, możemy zacząć swobodniej korzystać z wygodnych, internetowych systemów rozliczenia z dostawcą. Czas przekonać się, jak odczytać licznik prądu Energa oraz innych znanych dystrybutorów.

Jak odczytać stan licznika prądu?

Warto zacząć od tego, że urządzenie pomiarowe, służące ustaleniu ilości przepływającego prądu, znajduje się w zasadzie w każdym budynku. To, jak należy odczytać stan licznika prądu, zależy głównie od jego rodzaju. Użytkownicy mają do czynienia z nowszymi licznikami elektronicznymi, nazywanymi również cyfrowymi ze względu na rodzaj wyświetlacza. Innymi, z jakimi możemy się spotkać, to liczniki trójfazowe, jednofazowe oraz indukcyjne. Niezależnie od dystrybutora energii, w zasadzie każdy licznik będzie wyglądał bardzo podobnie. Analogicznie będą rozmieszczone także główne elementy, takie, jak kody licznika energii elektrycznej. Dzięki symbolom na liczniku energii elektrycznej, zlokalizowanym w konkretnym miejscu, możemy łatwo znaleźć interesujące nas liczby.

Symbole na liczniku energii elektrycznej – co mówią i jak je odczytywać?

Wspomniane symbole na liczniku energii elektrycznej to nic innego, jak  kody licznika energii elektrycznej, nazywanego inaczej kodem OBIS. Poszczególne pozycje pozwalają na sprawdzenie konkretnego rodzaju energii elektrycznej, jaką wykorzystujemy i jaką chcemy spisać. Do czynienia będziemy mieć z trzema kodami. Pierwszy z nich to  kod licznika energii elektrycznej o liczbie 1.8.0, który oznacza kompletne zużycie prądu. To wartość, która najczęściej jest przez nas podawana podczas podawania odczytu licznika do rozliczenia. Kod 1.8.1 będzie oznaczać szczyt, czyli wykorzystaną energię w strefie pierwszej, zaś kod 1.8.2 będzie oznaczał zużycie prądu poza szczytem, czyli w drugiej strefie.

Jak odczytać licznik energii elektrycznej cyfrowy?

Jeśli w naszym budynku wciąż zamontowany jest starszy typ licznika, czyli licznik cyfrowy, to również żaden kłopot. Sposób, jak odczytać licznik energii elektrycznej cyfrowy, jest jeszcze prostszy. Wystarczy spojrzeć na ciąg wyświetlających się liczb wraz z przecinkiem. Do odczytu konieczne jest podawanie zawsze pełnych kilowatogodzin. Oznacza to, że cyfry znajdujące się po przecinku nie będą nas interesowały podczas spisywania licznika.

Jak odczytać licznik Energa?

Na swojej stronie internetowej firma bardzo dokładnie opisuje sposób, jak odczytać licznik – Energa podaje również przykłady na rysunkach. Dzięki temu popełnienie błędu przy podawaniu odczytu jest w zasadzie zredukowane do absolutnego minimum. Jak odczytać licznik Energa? Wystarczy posłużyć się danymi, jak odczytać stan licznika prądu przy użyciu kodów licznika energii elektrycznej. Aby spisać licznik prądu Energa, należy poczekać, aż w lewym górnym rogu wyświetlacza licznika pojawi się odpowiedni kod. Aby spisać licznik, potrzebne będą dane po wyświetleniu symbolu: 1.8.0 lub pozostałych dwóch dla strefy pierwszej i drugiej.

Jak spisać licznik Energa?

Energa przypomina swoim klientom, aby ci wpisywali do systemu internetowego zawsze pełne kilowatogodziny, czyli liczby znajdujące się przed przecinkiem. Jeśli klient korzysta z prądu w  dwóch różnych strefach, czyli w strefie pierwszej i drugiej, zawsze zobligowany jest do podania stanu oznaczonego kodem 1.8.1 oraz 1.8.2. Suma powinna być tą samą liczbą, jaka znajdzie się pod symbolem 1.8.0 na wyświetlaczu licznika. Do wpisania w systemie trzeba usunąć zero z przodu. Nie wpisuje się także żadnych miejsc po przecinku. Warto powinny być zaokrąglane zgodnie z zasadami matematycznymi.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze