HomePoradySzpara pod drzwiami - co musisz o niej wiedzieć?

Szpara pod drzwiami – co musisz o niej wiedzieć?

Kiedy wybieramy drzwi najczęściej sugerujemy się ich walorami estetycznymi, wymiarami i ceną. Chcemy, by pasowały do naszego wnętrza, skutecznie odcinały hałas i zapachy z innych pomieszczeń oraz by zachowały trwałość na lata. Zapewne mało kto, patrząc na drzwi, bierze pod uwagę, że poza dobrą izolacją, powinny też sprzyjać prawidłowej wentylacji pomieszczeń. Do czego służy szpara pod drzwiami? 

Zobacz: Wikęd drzwi zewnętrzne opinie – czy warto?

Szpara pod drzwiami – czy to problem?

Zapewne rzadko o tym myślimy, ale rześkie, świeże powietrze ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie w danym pomieszczeniu. Nie byłoby to możliwe bez prawidłowo działającej wentylacji. Pranie, gotowanie, prysznic, wszystko to powoduje dodatkowe nagromadzenie wilgoci, która bez odpowiedniego przewiewu z czasem przyczyni się do rozwoju pleśni, grzybów i chorób. Poza nawiewem, kratkami i innymi odpowiednio dobranymi sprzętami za właściwą wentylację odpowiadają również drzwi, a konkretnie szpara pod drzwiami

Naturalnie przebiegająca wentylacja (grawitacyjna) polega na umożliwieniu swobodnego przechodzenia “czystego” powietrza do “brudnego” (w kuchni, łazience, pomieszczeniach gospodarczych). Wskazana wymiana powinna zachodzić nawet, gdy drzwi są zamknięte, a do tego konieczna jest szpara pod drzwiami wewnętrznymi. Według wytycznych zawartych w PN-83/B-03430 Wentylacja w budynkach mieszkalnych zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej – Wymagania: „Dopływ powietrza wewnętrznego do kuchni, łazienek, ustępów oraz pomocniczych pomieszczeń bezokiennych powinien być zapewniony przez otwory w dolnych częściach drzwi lub przez szczeliny pomiędzy dolną krawędzią drzwi a podłogą lub progiem. Przekrój netto otworów lub szczelin powinien wynosić 200 cm².” (punkt 2.1.7). Wynika z tego jasno, że to nie szpara pod drzwiami jest problemem, a jej brak.

Jak wysoka powinna być szpara między drzwiami a podłogą?

W tym samym dokumencie możemy się dowiedzieć, że w przypadku pokojów mieszkalnych są stawiane inne wymagania co do przekroju netto i szczelin, gdyż w takich przypadkach powinien on wynosić 80 cm² (punkt 2.1.6.). Wniosek z tego taki, że prawidłowa szpara między drzwiami a podłogą będzie różna w zależności od pomieszczenia. Z reguły prześwit mieści się w zakresie 6-12 mm. Takie pomieszczenia, jak sypialnia czy salon obejdą się z mniejszą szparą między drzwiami a podłogą. Z kolei łazienka i kuchnia, gdzie “brudne” powietrze jest częstsze, wymagają dodatkowej wentylacji. Stąd bardzo często w drzwiach od łazienki widzimy okrągłe otwory albo wyciętą większą szparę. 

Źródło: castorama.pl

Zobacz: Drzwi zewnętrzne do domu – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Jak uszczelnić szparę pod drzwiami?

Zdarza się jednak, że nasza szpara pod drzwiami wewnętrznymi powoduje przeciąg lub nasze drzwi niedostatecznie izolują hałas i zapachy. W takiej sytuacji zastanawiamy się nad tym, w jaki sposób zmniejszyć dany prześwit.

Sposób uszczelnienia szpary pod drzwiami jest uzależniony od tego, jaki czynnik jest dla nas problemem. W przypadku, gdy czujemy w pomieszczeniu przeciąg lub chłód warto sprawdzić, czy winowajcą jest tylko szpara, czy może same drzwi lub ościeżnice mają pęknięcia. W takiej sytuacji po znalezieniu źródła nieszczelności możesz użyć różnego rodzaju uszczelek, dopasowanych do wielkości i rodzaju szczelin. Jeśli jednak to szpara między drzwiami wewnętrznymi a podłogą jest kłopotem, to możesz skorzystać ze specjalnego wałka pod drzwi lub osłon przeciwwiatrowych.

Inną opcją na uszczelnienie szpary pod drzwiami jest użycie uszczelek szczotkowych. Jest to bardzo prosta i szybka opcja. Wymaga ona przycięcia aluminiowego lub plastikowego profilu tak, by pokrywał się z szerokością drzwi i przykleić.  

Zabezpieczenie pokoju przed przeciągiem nie zawsze jest jednoznaczne z odcięciem od hałasu. Do tego bardziej skuteczne będzie założenie kurtyny dźwiękoszczelnej. Można również rozważyć zamocowanie specjalnych paneli na drzwiach z pianką kompozytową lub elastyczną, by, podobnie jak w studiach nagraniowych, wygłuszać hałas. 

Ostatecznym rozwiązaniem jest wymiana drzwi na nowe, które tym razem będą spełniać zarówno kryteria dobrej wentylacji, jak też naszego komfortu. Pamiętajmy jednak, że jeśli marzą nam się idealnie szczelne, nieprzepuszczające drzwi, to należy je zostawiać od czasu do czasu otwarte.

Zobacz: Czym powinny charakteryzować się drzwi łazienkowe? Sprawdź, zanim podejmiesz decyzję

Otylia Rajewska
Otylia Rajewska
Studenta politechniki. Ogród, wystrój wnętrz i dobra muzyka - to moje pasje, które staram wplatać w moich tekstach.
Powiązane artykuły

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze