Strona głównaDIYMagazyn zbożowy – jak zrobić i co musisz wiedzieć?

Magazyn zbożowy – jak zrobić i co musisz wiedzieć?

Zamierzasz handlować zbożem lub z innych powodów potrzebujesz obiektu, we wnętrzu którego mógłbyś przechowywać ten lub innego rodzaju materiały sypkie we właściwy dla nich sposób? W takim razie musisz wiedzieć, jakie warunki powinien spełniać, jak go zbudować lub czy lepszym rozwiązaniem będzie jego zakup. Na szczęście dzięki poniższym informacjom magazyn zbożowy nie będzie mieć przed Tobą żadnych tajemnic.  

Zobacz: Jak zrobić piec rakietowy? Wymiary, schemat, krok po kroku

Jak nazywa się magazyn zbożowy?

Magazyn zbożowy to częściej wykorzystywana w obecnych czasach nazwa budynku, który dawniej powszechnie określany był jako spichlerz. Ten rodzaj budynku przeznaczony jest do przechowywania w nim zbóż oraz innego rodzaju materiałów o sypkiej konsystencji, np. piasku. Jest on szczególnie przydatny nie tylko rolnikom zbierającym swoje plony z pól, ale też handlarzom, którzy nie mogą pozwolić sobie m.in. pozostawanie ich artykułów pod wpływem mogących zaszkodzić im czynników (głównie atmosferycznych). Magazyn zbożowy pozwala ponadto chronić pszenicę, żyto czy proso przed ewentualną kradzieżą. Obecnie bowiem mają one bardzo dużą wartość, a zapotrzebowanie na nie – wysokie. Nic więc dziwnego, że kolejne osoby starają się skutecznie ochronić swoje dobra, decydując się na skonstruowanie lub zakup magazynu na zboże.

Jakie warunki musi spełniać magazyn zbożowy?

Aby chleb i innego rodzaju produkty spożywcze były smaczne i bezpieczne dla ludzkiego zdrowia, konieczne jest uzyskiwanie ich ze zboża, które powinno być przechowywane w odpowiednich dla niego warunkach. To z kolei oznacza, że obiekt służący do magazynowania ich również musi sprostać określonym wymaganiom. Przede wszystkim w jego wnętrzu nie powinna panować zbyt duża wilgotność i temperatura powietrza. W takich warunkach zachodzi bowiem spore ryzyko wystąpienia pleśni, drobnoustrojów i bakterii. Dlatego magazyn zbożowy powinien umożliwiać maksymalnie proste i efektywne kontrolowanie panującego w nim poziomu ciepła. Dzięki niemu możliwe będzie uniknięcie nadmiernej wilgotności. Warto też zadbać o to, by ziarna zbóż były przechowywane w budowlach powstałych z metalu, gwarantujących swobodny przepływ powietrza zarówno pionowo, jak i poziomo. Zbiorniki wykorzystywane w magazynie zbożowym powinny natomiast mieć kształt przypominający walec lub wielobok o średnicy większej niż ich długość średnicy ich podstawy.

Magazyn zbożowy. Hala 20x50x5,6m BHP KAD Mariusz Biernacki źródło: YouTube

Zobacz: Jak zrobić drabinkę gimnastyczną?

Jak zrobić magazyn zbożowy?

Wykonanie profesjonalnego magazynu zbożowego – zwłaszcza od dużych rozmiarach – jest pracochłonne i kosztowne. Poza tym chyba nikt nie jest w stanie przez każdy etap prac  samodzielnie. Konieczne jest bowiem wykonanie posadzki z cementu, która powinna charakteryzować się stabilnością i odpowiednio wysokim poziomem twardości. Następnie konieczne jest wznoszenie kolejnych ścian oraz dachu, co pozwala wykonać użycie dźwigu i innych specjalistycznych maszyn. Ulokowanie zbiorników na zboże i prawidłowe uszczelnienie całej konstrukcji także nie są łatwymi czynnościami. Aby zatem zostały przeprowadzone właściwie, warto skorzystać z usług profesjonalnych firm, które zajmują się konstrukcją magazynów zbożowych. Innym rozwiązaniem może być natomiast zakup gotowej już budowli.

Gdzie kupić gotowy magazyn zbożowy?

Jeżeli w Twoim pobliżu znajduje się nieużytkowany magazyn zbożowy, zdecydowanie polecamy rozważenie jego kupna. Dlaczego? Ponieważ dzięki temu zyskasz na czasie. Dodatkowo takie rozwiązanie często bywa bardziej opłacalne, niż zlecenie wykonania konstrukcji od podstaw. Jeżeli okaże się, że nie posiadasz wystarczających środków pieniężnych na zakup magazynu zbożowego, zawsze możesz spróbować uzyskać kredyt lub np. wejść w spółkę z jego dotychczasowym właścicielem. Niewykluczone, że będzie tym zainteresowany, ponieważ – jak wszyscy doskonale wiemy – na różnego rodzaju zboża zawsze będzie duże zapotrzebowanie. Nie tylko w Polsce, ale też poza jej granicami. Jeżeli dodatkowo uzyska wysoką jakość, nie powinno być problemu ze znalezieniem podmiotów zainteresowanych jego kupnem. Jeśli zaś chodzi o to, gdzie można kupić gotowy magazyn zbożowy, należy stwierdzić, że można to zrobić niemal wszędzie. Najczęściej są one ulokowane na terenach wiejskich, znajdujących się w różnych częściach kraju.

Zobacz: Jak zrobić mini boisko piłkarskie w przydomowym ogrodzie?

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze