Strona głównaDIYJak zrobić drabinkę gimnastyczną?

Jak zrobić drabinkę gimnastyczną?

Ćwiczenia wykonywane przy drabinkach gimnastycznych mają wiele zastosowań. Dla jednych to pomoc przy ćwiczeniach korekcyjnych przy wadach postawy. Inni będą trenowali na nich gibkość swojego ciała podczas wykonywania nowych figur akrobatycznych. Dla jeszcze innych drabinki gimnastyczne dla dzieci do domu służą do rozwijania ich ciała na co dzień, nie tylko podczas lekcji WF-u.

Powszechnie powtarza się, że do wykonywania ćwiczeń gimnastycznych można niektóre sprzęty wspomagające te ćwiczenia wykonać samodzielnie. Czy jednak drabinki gimnastyczne, i ich samodzielne zrobienie powinno wpisywać się w ten trend? Czas się przekonać, jak zrobić drabinkę gimnastyczną, i czy wykonana samodzielnie będzie bezpieczna dla nas i naszych dzieci.

Wymiary drabinki gimnastycznej

Drabinka gimnastyczna wymiary może mieć naprawdę różne – jeśli ma to być drabinka gimnastyczna dla dzieci do domu, powinna być dostosowana wielkością do pomieszczenia, dostępnej przestrzeni do ćwiczeń oraz do możliwości i wieku dziecka. Tak samo w przypadku osoby dorosłej – wymiary drabinki gimnastycznej można dostosować chociażby do wzrostu czy rodzaju wykonywanych ćwiczeń. Powszechnie spotyka się takie wymiary drabinek gimnastycznych, jak 240 x 90 cm, 220 x 80 cm czy 250 x 90 cm. Jeśli zastanawiamy się, jak zrobić drabinkę gimnastyczną, w pierwszej kolejności powinniśmy uwzględnić właśnie ten parametr. Obliczenie wysokości i szerokości pozwoli również w dobraniu ilości potrzebnego materiału.

Z czego zrobić drabinki gimnastyczne dla dzieci do domu?

Nawet niewielkich rozmiarów drabinki gimnastyczne dla dzieci do domu będą wymagały zakupienia odpowiedniego drewna – toczonego, o okrągłym przekroju, gdyż takie najłatwiej trzyma się w dłoniach. Do przygotowania będą potrzebne dwa słupy stanowiące podstawę, do których należy w sposób stabilny i bezpieczny przymocować kolejne szczeble. Odległość między nimi również należy dostosować do osoby wykonującej ćwiczenia. Szczeble można wycinać z większych belek, następnie wygładzić je i dopasowywać, można również złożyć zamówienie na docięte, drewniane elementy. To jednak będzie sporo kosztować. Na koniec nie można zapomnieć o zabezpieczeniu drewna impregnatem.

Mocowanie drabinki gimnastycznej do ściany

Wykonując samodzielnie drabinki gimnastyczne – nawet te dla dzieci do domu, trzeba wymyślić ich bezpieczne mocowanie do ściany. Należy pamiętać, że chociaż zrobienie takich drabinek może być dla nas ciekawym zajęciem pod kątem hobbystycznego majsterkowania, od jakości naszej pracy zależy bezpieczeństwo użytkowników sprzętu do ćwiczeń. Z tego względu lepiej zaufać profesjonalnym firmom, sprzedającym certyfikowane wyroby, zapewniające zawsze maksimum bezpieczeństwa. W ich przypadku doskonale opracowane jest chociażby mocowanie drabinki gimnastycznej do ściany. Prawidłowe mocowanie drabinki gimnastycznej do ściany polega na jej dokręceniu do powierzchni muru za pomocą odpowiednich kształtek oraz śrub montażowych. Producenci sprzętu sportowego dodają w zestawie odpowiednich rozmiarów śruby zamkowe wraz z dokładnymi instrukcjami krok po kroku, jak je wykonać. Tylko w ten sposób można zapewnić sobie bezpieczeństwo podczas wykonywania ćwiczeń. To ważne zwłaszcza przy ćwiczeniach, podczas wykonywania których osoba jest zawieszona w powietrzu.

Drabinka gimnastyczna – zrobić czy kupić?

Zapewne amatorzy majsterkowania woleliby wykonać taką drabinkę samodzielnie. Wszystko jednak wskazuje na to, że znacznie bezpieczniejszym wyjściem jest jej kupienie w specjalistycznym sklepie lub wprost od producenta. Przykładowym sklepem, z dobrą ofertą jest: https://benchk.com/ . Kupując gotowy produkt lub zamawiając go pod wymiar, zawsze otrzymasz drabinki do ćwiczeń najwyższej jakości, z doskonałej jakości, solidnego i dobrze przygotowanego drewna. Co więcej, możesz liczyć na dopasowanie modelu do swoich potrzeb – chodzi tu o dodatki w postaci „nadbudówek” do zwisu czy innych, bardziej akrobatycznych ćwiczeń. Kupienie certyfikowanych drabinek to najlepszy sposób na zdrowy sport czy walkę z wadami postawy. Ponadto dodatek taki będzie stanowić znakomity element dekoracyjny dzięki szerokiej gamie kolorów i modeli do wyboru.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze