Strona głównaDIYJak zrobić oświetlenie LED do akwarium?

Jak zrobić oświetlenie LED do akwarium?

Akwarium to modny dodatek nie tylko w mieszkaniach, ale i w lokalach gastronomicznych czy punktach usługowych. Posiadanie własnego akwarium pełnego egzotycznych okazów ryb to nie lada gratka dla akwarystów, ale i dla… dzieci. Jedna z ważniejszych rzeczy na początek jest przygotowanie oświetlenia LED akwarium. Jak zrobić go samodzielnie?

W sklepach ze sprzętem dla akwarystów dostępne są wygodne w użyciu taśmy LED do akwarium, jednak jak samemu zrobić oświetlenie LED do akwarium, aby dobrze się prezentowało i było wykonane w pełni profesjonalnie? To nie takie trudne, jak się wydaje.

Profesjonalne oświetlenie LED akwarium – jak zrobić?

Wybierając metodę, jak zrobić oświetlenie LED do akwarium, trzeba w pierwszej kolejności wziąć pod uwagę kilka kwestii. Po pierwsze, znaczenie będzie miało w wyborze oświetlenia to, czy w akwarium znajdą się morskie ryby, czy może jedynie wodna roślinność oraz czy będzie to oświetlenie dzienne czy nocne – również imitujące światło, ale księżycowe. To jednak nie wszystko, jeśli chodzi o oświetlenie LED akwarium. Jak zrobić je prawidłowo, aby ilość światła była wystarczająca? Konieczne jest obliczenie mocy niezbędnej do oświetlenia całego akwarium. Kolejne kryterium, o jakim nie można zapomnieć, to oczywiście wielkość samego akwarium.

Jak zrobić oświetlenie do akwarium i jak dobrać parametry?

W pierwszym odruchu większości z nas się wydaje, że im mocniejsze światło, tym lepiej jest i roślinom, i rybom. To jednak nie do końca i nie zawsze prawda. Nie każdy gatunek flory czy fauny będzie zwolennikiem mocnego oświetlenia i tyczy się to głównie zwierząt morskich. Co więcej, to, jak zrobimy oświetlenie do akwarium, będzie miało wpływ na ilość pracy, jaką będziemy mieć przy czyszczeniu akwarium w przyszłości. Amatorami mocnego oświetlenia są glony, z których należy akwarium regularnie oczyszczać. Coś za coś, bowiem przy mocnym oświetleniu widok za szklaną taflą nas cieszy znacznie bardziej niż w półmroku.

Niezbędne obliczenia do tego, jak samemu zrobić oświetlenie LED do akwarium

Natężenie światła opisujemy w lumenach i to właśnie tę wartość należy dobrać odpowiednio do rodzaju hodowanej fauny i flory oraz efektu, jaki chcemy uzyskać. Do stworzenia profesjonalnego nocnego oświetlenia idealnie nada się taśma LED do akwarium. Co więcej, takie taśmy LED wodoszczelne do akwarium mogą dać niesamowity efekt dzięki możliwości zmiany i wyboru koloru księżycowej poświaty. Dostępne są barwy od delikatnych błękitów i zieleni aż po czerwienie. Również do dziennego oświetlenia akwarium z morskimi stworzeniami wykorzystywana jest powszechnie taśma LED do akwarium, mające ok. 30 do 40 lumenów w przeliczeniu na litr oraz barwę rzędy 10 000 oraz 20 000 K. W takich warunkach najlepiej rozwijają się koralowce. Nieco mniejszej mocy, o wartości ok. 10 do 20 lumenów na litr wymagają akwaria, w których hodowane są rośliny. Posiadając specjalistyczny filtr z funkcją odwróconej osmozy, możesz wykorzystać w takim akwarium oświetlenie LED dla profesjonalistów, o mocy 30 do nawet 40 lumenów na litr.

Dlaczego warto montować paski LED do akwarium?

Taśmy LED wodoszczelne do akwarium to nowoczesny, zupełnie bezpieczny, optymalny i bardzo wygodny sposób na to, jak zrobić oświetlenie do akwarium. Ogromny wybór, również w sklepach specjalistycznych sprawia, że oferta dostosowana jest do różnorodnych potrzeb, uwzględnia również potrzeby samej fauny i flory. Bogata kolorystyka, niskie zużycie energii elektrycznej, estetyka i elegancja, niepowtarzalny urok i magia – to wszystko sprawia, że taśmy LED wodoszczelne do akwarium w szybkim tempie wypierają tradycyjne, świetlówkowe światło w akwariach.

Rady, jak zrobić oświetlenie LED do akwarium?

Każda taśma LED do akwarium może być zamontowana na trzy sposoby. Pierwszym z nich będzie zamontowanie taśmy LED wodoszczelnej do akwarium pod obudową. Warunkiem jest, aby taśma faktycznie była wodoszczelna – inaczej powstanie niebezpieczne zwarcie w instalacji elektrycznej domu, nie wspominając już o niepotrzebnej śmierci mieszkańców akwarium. Równie dobrze paski LED do akwarium mogą być zamieszczone na akwarium lub mogą po prostu swobodnie zwisać nad. Ta ostatnia metoda najczęściej stosowana jest w przypadku tradycyjnego oświetlenia jarzeniowego. Warto pomyśleć również nad sterowaniem oświetleniem. Do wyboru są takie możliwości, jak driver, którego podłączamy do gniazdka elektrycznego. Możemy wykorzystać również driver zasilany dopiero po podłączeniu go do specjalnego zasilacza.

Paski LED do akwarium będzie różnić się wyglądem w zależności od producenta, szerokości, ale i ostatecznego przeznaczenia, czyli docelowego miejsca montażu. Poza wiedzą, jak samemu zrobić oświetlenie LED do akwarium, będzie potrzebna wiertarka do zrobienia otworów pod diody, ułożone w zaplanowanym porządku. Na obudowie rozmieszczamy podkładki PCB, dokleić je, a następnie przeprowadzić linki lub druty. Kable należy dolutować do podstawek. Po równomiernym rozłożeniu diod taśmy LED do akwarium, na końcu należy podłączyć driver i sprawdzić poprawność podłączenia.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze