Strona głównaDIYJak zrobić wiatrak ogrodowy?

Jak zrobić wiatrak ogrodowy?

Wiatrak może być oryginalną ozdobą, która uatrakcyjni wygląd twojego ogródka. Jak zrobić wiatrak ogrodowy z drewna, żeby był on zarazem praktyczny, jak i estetyczny? Sposobów na jego wybudowanie może być sporo. Sprawdź jakich materiałów potrzebujesz i jak ma wyglądać taki projekt wiatraka ogrodowego z majstra.

Najpiękniejsze wiatraki ogrodowe — jak zrobić i co jest potrzebne?

Zacznij od ustalenia podstawowych informacji o swoim wiatraku ogrodowym “zrób to sam”. Przede wszystkim istotna jest jego wysokość, którą dopasujesz do ogólnych wymiarów ogrodu i miejsca, w którym ma być on ustawiony. Do dużej powierzchni pasować będą oczywiście większe wiatraki ogrodowe. Jak zrobić właściwy projekt? Zainspiruj się propozycjami w internecie. Przejrzyj przykładowe aranżacje z użyciem takich wiatraków. Być może zainspirujesz się także pod względem miejsca, w którym taki wiatrak może zostać obsadzony. Druga istotna kwestia jest taka, czy wiatrak ogrodowy “zrób to sam” ma być na stałe przytwierdzony do gruntu, czy jednak wybierzesz projekt przenośny, który na zimę może schować na przykład do szopy na narzędzia. Od tego zależy oczywiście także jego waga oraz sposób przymontowania do gruntu (na przykład na kotwach). Wybierz także sam projekt wiatraka ogrodowego. Z majstra znaleźć możesz ciekawe propozycje, które dostosujesz do swoich oczekiwań.

Zacznij od wykonania projektu swojego wiatraka ogrodowego. Ma być on bardzo prosty, czy wręcz przeciwnie, pełen ozdób? Jak zrobić wiatrak ogrodowy? Przede wszystkim potrzebne jest drewno. Użyć można z powodzeniem kawałków drewnianej sklejki o grubości dwóch centymetrów. Do ich zabezpieczenia najpraktyczniejsza będzie lakierobejca. Do docięcia elementów przyda się wyrzynarka. Niezbędny jest także klej do sklejenia oraz wkrętarka, wkręty do drewna i długie kołki z drewna. Wyrównasz wszystko przy pomocy papieru ściernego. Wszystkie dodatkowe elementy mogą zmodyfikować projekt. Oczywiście swoją konstrukcję możesz pomalować w dekoracyjny sposób.

Jak zbudować wiatrak ogrodowy?

Swój wiatrak ogrodowy “zrób to sam” zacznij robić od wykrojenia odpowiednich elementów. Potrzebnych będzie sześć boków w kształcie trapezów. Ich wymiary oczywiście zależą od tego, jakiej wielkości wiatrak chcesz uzyskać. Mogą one mieć na przykład 30 centymetrów podstawy, 50 centymetrów wysokości oraz 22 centymetry na górze. Dodatkowo niezbędna jest sześciokątna góra wiatraka z bokami 23 centymetry, a także skrzydło wiatraka. Można je złożyć z czterech osobnych elementów albo od razu wyciąć kształt X o długości ramion 40 centymetrów i szerokości 5 centymetrów.  Wszystkie elementy wyszlifuj, korzystając z papieru ściernego. Jeżeli nie jesteś pewny projektu, najpierw rozrysuj go na kartonie i spróbuj złożyć. 

Następnym krokiem jak zrobić wiatrak ogrodowy z drewna, jest wywiercenie niedużego otworu o średnicy 3 centymetrów w samym środku skrzydeł X. W to miejsce włóż kołek posmarowany klejem. Powinien on nieco wystawać. Nadmiar drewnianego kołka można przyciąć. 

Następnie drewniane elementy swojego projektu wiatraka ogrodowego z majstra pomaluj lakierobejcą. Poczekaj, aż wszystko dobrze wyschnie. 

Dalszym krokiem jest sklejenie poszczególnych elementów, zaczynając oczywiście od sześciu trapezów tworzących podstawę. Pomóc możesz sobie poprzez wykorzystanie taśmy malarskiej naklejonej z zewnętrznej strony. W dalszej kolejności nie zapomnij o przymocowaniu sześciokątnej góry wiatraka. Dodatkowo wzmocnij łączenia warstwą kleju i poczekaj, aż twój wiatrak ogrodowy zrób to sam dobrze się zwiąże.

Ostatnim elementem jest przytwierdzenie górnej części wiatraka w taki sposób, aby mógł się kręcić. W tym celu przyda się wkrętarka. Przy jej pomocy zrób dwa równoległe otwory w bokach swoich wiatraków ogrodowych. Jak zrobić to prawidłowo? Odmierz wysokość, może to być mniej więcej połowa wysokości. Następnie w te otwory włóż haczyki oczkowe.  Po przełożeniu przez nie skrzydła na doklejonym kołku, wiatrak zacznie się obracać.

Jak zbudować wiatrak ogrodowy całoroczny?

Musisz wziąć pod uwagę, że powyższy projekt wiatraka ogrodowego zrób to sam, chociaż z pewnością dekoracyjny, to jednak nie będzie całoroczny i czasami może mieć problemy z odpowiednim obracaniem się. Jeżeli chcesz temu zapobiec, zadbaj o łożysko i oś. Ważne jest także ustawienie skrzydeł wiatraka pod kątem, dzięki czemu nawet lekki podmuch wiatru będzie w stanie wprawić je w ruch. Jeżeli chcesz, by twój wiatrak obracał się niezależnie od pogody, nawet w bezwietrzne dni, potrzebujesz jeszcze innej konstrukcji. Jak zrobić wiatrak ogrodowy o takich możliwościach? W tym przypadku przyda się niewielki silniczek elektryczny, nawet na baterie, który będzie w stanie zapewnić jego działanie. Dodatkowo jeżeli wiatrak ma być solidny i całoroczny, ustaw go na fundamentach.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze