Strona głównaDIYJak zrobić pług do śniegu?

Jak zrobić pług do śniegu?

Śnieżna zima, a do odśnieżenia masz duże podwórko albo drogę dojazdową do posesji? Tam, gdzie nie dojeżdżają służby drogowe odpowiedzialne za odśnieżanie, trzeba sobie radzić samemu. Oczywiście można kupić gotową maszynę albo wybrać pługi do śniegu używane, jednak jest to spory koszt. Zamiast tego lepiej jest pobawić się w majsterkowicza i przygotować pług do śniegu samoróbkę. 

Pług śnieżny do ciągnika

Pług śnieżny do ciągnika to najczęściej stosowane przez rolników rozwiązanie. Na wsiach wystarczy większy opad śniegu, aby droga stała się nieprzejezdna. W takim przypadku z przejazdem poradzi sobie tylko ciągnik. Można kupić gotowy, ale jest to spory koszt. Wykorzystując popularny ciągnik Ursus możesz taką konstrukcję wykonać samodzielnie. Częstym wyborem na zimę jest pług do śniegu c 360. Jak zrobić takie urządzenie? Konieczne jest zastosowanie siłowników, które będą odpowiedzialne za podnoszenie pługa, a także solidna rama, która będzie go utrzymywała. Trzeba przemyśleć wszelkie szczegóły, ponieważ nietrudno jest ją wygiąć. 

Pług do śniegu t25 jest podobną konstrukcją. Jak w przypadku wszystkich pługów śnieżnych do ciągników konieczne jest wykonanie stalowej ramy. Przyda się spawanie i mocne śruby do połączenia całej konstrukcji. Możesz bazować na internecie. W sieci są pokazane konstrukcje pługa do śniegu t25, a także do innych ciągników. 

Innym sposobem jest pomysł, jak zrobić pług do śniegu do traktorka. W tym przypadku wykorzystasz kosiarkę, która zimą stoi niewykorzystywana. Żeby nie niszczyć noży do ścinania trawy, najlepiej je odkręć. Sam lemiesz, jeżeli pług do śniegu samoróbka ma być faktycznie bezkosztowy, wykonasz z części posiadanych już w garażu. Dobrym wyborem jest blacha o grubości minimum 3 mm. Możesz wykorzystać w tym celu także inne elementy, które są już niepotrzebne. Sprawdzą się także metalowe rurki. Sposoby, jak zrobić pług do śniegu do traktorka mogą być tak różne, jak różne są same maszyny. Najlepiej samodzielnie eksperymentuj i sprawdzaj, co będzie najlepsze. 

Pług do terenówki

Jeżeli nie pług śnieżny do ciągnika, to może pług do terenówki? Jeżeli dysponujesz tego rodzaju samochodem i chcesz go wykorzystać do odśnieżania, może to być dobry wybór. Najważniejsze jest, żeby samochód miał właściwą moc, aby dał radę pracować jako pług śnieżny. Jak zrobisz go samodzielnie? Niezbędne będzie wykonanie nie tylko ruchomej ramy, ale także solidnej okładnicy z blachy. Jej dolną część możesz wykończyć gumowym lemieszem. Jeżeli zdecydujesz się na zakup gotowego pługu do terenówki, wybrać możesz nawet model sterowany na pilota, którym możesz poruszać na boki, a także do góry i do dołu.

Jak zrobić ręczny pług do śniegu?

Jeżeli masz do odśnieżania tylko niewielki podjazd albo chodnik przed posesją, ręczny pług do śniegu wystarczy. Taki najprostszy pług do śniegu samoróbka będzie pełnił funkcję spychacza do śniegu. Do jego skonstruowania wystarczą cztery koła takiej samej wielkości (na przykład z dziecięcego roweru albo od wózka), paleta i metalowe pręty, które połączą ze sobą koła i pozwolą na doczepienie z góry palety. Niezbędna będzie także metalowa rączka do popychania całej konstrukcji. Jako element służący do spychania śniegu wykorzystaj dużą deskę albo inną płytę, od dołu wykończoną szerokim paskiem gumy. Przy pomocy na przykład stalowych kątowników albo innych elementów znalezionych w garażu, przymocuj ją z przodu swojego spychacza do śniegu pod kątem. Możesz zastosować również zawiasy i dzięki sznurkowi podnosić łopatę w zależności od potrzeb. To najlepszy sposób na to, jak zrobić ręczny pług do śniegu, który będzie wygodny w użytkowaniu i niemal darmowy. 

Są więc różne sposoby na pług śnieżny. Jak zrobisz taką konstrukcję, zależy od twoich umiejętności i posiadanych materiałów. Po przetestowaniu działania maszyny zawsze możesz wprowadzić w niej modyfikacje. Z pewnością jest to dużo tańsze niż zakup pługów do śniegu używanych, a już z pewnością nowych. Jeżeli popracujesz nad estetyką, całość będzie się atrakcyjnie prezentowała.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze