Strona głównaRemontPodsypka pod kostkę — cena, ile podsypki, jakie kruszywo

Podsypka pod kostkę — cena, ile podsypki, jakie kruszywo

Kostkę brukową spotkać można na niemal każdej posesji. Wykonuje się z niej podjazdy, tarasy, czy ścieżki w ogrodzie. Prawidłowe użycie tego materiału wymaga podbudowy pod kostkę brukową. 

Podbudowa pod kostkę brukową — schemat 

Pozostaje pytanie: ile cementu na m3 podsypki pod kostkę kupić? Odpowiedź na nie nie jest łatwa, ponieważ mogą być różne propozycje między piaskiem a cementem, na przykład 1:2, a nawet 1:10. Kupując gotową podsypkę pod kostkę brukową, na opakowaniu jest nie tylko proporcja cementu do piasku, ale także deklarowana przez producenta gładkość. W przypadku podsypki pod kostkę brukową, ile cementu dodaje producent oznacza, do jakich miejsc można ją stosować. Dużo cementu to wyższa wytrzymałość, dlatego stosuje się ją w miejscach o dużych naciskach, na przykład na podjeździe. 

Ważna jest kolejność warstw podbudowy pod kostkę brukową. Schemat prezentuje się następująco: najpierw kładzie się geowłókninę, która ochroni kostkę przed wyrastaniem chwastów, a także stanowi izolację zwłaszcza na glebach gliniastych. Następnie dolną warstwę podbudowy, czyli tłuczeń, grys albo jego mieszankę z piaskiem, a na to górną warstwę — drobniejszy żwir lub żwir z piaskiem. Najbliżej samej kostki stosuje się podsypkę, czyli piasek lub piasek z cementem, który ubija się na gładką powierzchnię. Podbudowa pod kostkę brukową ma za zadanie osadzenie jej w jednym miejscu, łatwiejsze układanie, przygotowanie odpowiednich spadów. To ważne także ze względu na wyrównanie powierzchni. Dobrze przygotowana podsypka pod kostkę brukową, proporcje i zastosowane materiały, dają efekt równej, niewybrzuszającej się powierzchni na wiele lat. Dlatego warto w nią zainwestować. Grubość podbudowy pod kostkę brukową dostosowuje się także do jej planowanego obciążenia.

Jakie kruszywo pod kostkę?

Podbudowa pod kostkę granitową powinna być wykonana z piasku i cementu, betonu albo bardzo drobnego żwiru. To pozwoli na równe rozmieszczenie kostki na powierzchni.  Ile podsypki pod kostkę jest najlepszym wyborem? Powinna to być warstwa około 4 centymetry. Jeżeli na powierzchni mają być spadki, należy je oczywiście uwzględnić. 

Jaka powinna być podsypka pod kostkę brukową? Proporcje w tym przypadku zależą także od podłoża. W przypadku przepuszczalnej gleby, takiej jak piasek, najlepiej jest zastosować żwir. Jednak podbudowa pod kostkę brukową na glinie, która jest nieprzepuszczalna, powinna być piaskowa. Dzięki niemu poszczególne elementy nie będą się wybrzuszać z powodu gromadzącej się wody. Przygotowanie podłoża pod kostkę brukową zależy także od tego, jaki będzie ruch w danych miejscu w ogródku. Piasek spowodować może niestety, że kostka będzie się przesuwać. Sprawdzi się jednak bardzo dobrze tam, gdzie korzysta się z niej w mniejszym stopniu. W przypadku takiej podsypki pod kostkę brukową proporcje powinny być równe między piaskiem a cementem. Podsypkę należy dobrze ubić i wyrównać. Ile podsypki pod kostkę zastosować w przypadku piasku i cementu? Jej grubość to najlepiej minimum 5 centymetrów. 

Podsypka pod kostkę brukową – cennik         

Trudno jednoznacznie powiedzieć, ile kosztuje podsypka pod kostkę. Cena jest uzależniona od rodzaju materiału. Można jednak przyjąć, że koszt podsypki cementowo-piaskowej to około 60 złotych za tonę. Także w przypadku innych rodzajów podsypki, dużo zależy od frakcji, czyli poziomu rozdrobnienia. Można użyć także kruszyw dekoracyjnych, takich jak bazalt albo kamień, ale jest to zdecydowanie droższy wybór podsypki pod kostkę brukową. Cennik obejmować może również inne materiały, w tym popularny żwir. Jego zaletą jest fakt, że nie jest on wypłukiwany przez wodę ani mrówki nie drążą w nim tunelów. 

Piasek oraz cement należy zamówić w nadmiarze. Potrzebne będą także do osadzenia krawężników. 

Pamiętaj o dużej wadze i o tym, że używa się sporo podsypki pod kostkę. Cena ostateczna obejmuje więc także transport oraz big bagi albo inny pojemnik, w jakim materiał ma zostać dostarczony na posesję.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze