Strona głównaPoradyJak obliczyć ilość płytek?

Jak obliczyć ilość płytek?

Od czego zacząć przed zakupem płytek do łazienki? Musisz w pierwszej kolejności dowiedzieć się, jaki metraż posiadają ściany, czy podłoga, którą chcesz wykończyć płytkami. Do ilości płytek musisz wliczyć także dekory, a odjąć miejsca, w których nie zamierzasz kłaść płytek, bo np. będzie w tym miejscu szafka. Takie niuanse musisz wcześniej zaplanować i wszystko uwzględnić w obliczeniach, aby nie powodować niepotrzebnych strat finansowych. W naszym artykule dowiesz się, czy istnieje kalkulator, który podpowiada, jak obliczyć ilość płytek do łazienki, jak obliczyć ilość płytek na ścianę lub na podłogę.

Jak obliczyć ile płytek potrzebujemy do łazienki? – kalkulator

W Internecie możliwe jest skorzystanie z kalkulatora, który obliczy za nas ilość płytek do łazienki. Musisz jedynie wybrać rodzaj pomieszczenia, podać jego wymiary (długość, szerokość, wysokość), a także wykazać, ile maksymalnie możesz zapłacić za m2. Kalkulator automatycznie wylicza, ile m2 potrzebujesz na ściany, a ile płytek na podłogę. Jeśli jednak nie ufasz takim udogodnieniem, jak internetowy kalkulator, jak samemu obliczyć ilość płytek do łazienki? Sprawa jest bardzo prosta. Jeśli chodzi podłogę, to płytki znajdują się praktycznie na jej całej powierzchni. Do obliczenia możesz użyć sposobu milimetrowego. Wykonaj na kartce lub papierze milimetrowym rzut z góry, na którym narysujesz płytki, pomniejszając je w odpowiedniej skali. Jeśli w rzeczywistości płytki mają wymiary 30×40 cm, to na kartce możesz narysować je w skali 1:10, czyli wymiary będą miały 3×4 cm. Zacznij rysować od drzwi, idąc do przeciwległej ściany. Narysowałeś już wszystkie płytki? Jak obliczyć ilość płytek do łazienki? Musisz policzyć teraz wszystkie płytki na rysunku wraz z połówkami i docinkami. Pamiętaj, aby uwzględnić też ewentualny zapas, w razie niedokładności pomiarowych lub uszkodzeń podczas montażu. Zazwyczaj kupuje się ok. 10-15 % więcej. Płytki możesz zakupić zarówno na sztuki, jak i w metrach kwadratowych. Jeśli kupujesz kafelki na metry kwadratowe, należy pomnożyć ilość płytek razy ich rozmiar. Możesz także pomnożyć bok jednej ściany łazienki, razy bok drugiej ściany. Jeśli Twoja łazienka ma więcej zakamarków, musisz w swojej wyobraźni podzielić ją na mniejsze prostokąty, obliczyć ich powierzchnię, a następnie dodać do siebie każdą wartość. Pamiętaj, że pomysł z rozrysowaniem kafelek sprawdza się jedynie przy większych płytkach i małym metrażu łazienki. Wiesz już, jak obliczyć ilość płytek do łazienki, teraz zajmiemy się kolejną kwestią, jak obliczyć ilość płytek na ścianę i na podłogę.

Jak obliczyć ilość płytek na ścianę?

Jak obliczyć ilość płytek na ścianę? To często pojawiające się pytanie na forach budowlanych. Musisz zacząć od zmierzenia szerokości każdej ze ścian. Następnym krokiem będzie dodanie szerokości wszystkich ścian i pomnożenie sumy razy wysokość, do której masz zamiar położyć płytki. Nie musisz odejmować powierzchni drzwi, czy okien, ponieważ dobrze jest zawsze posiadać zapas płytek. Wyjątkiem jest sytuacja, w której liczba drzwi i okien jest naprawdę duża, a płytki będą kładzione na dużą wysokość. W takim przypadku, po odjęciu wszystkich otworów, dodaj ok. 15% zapasu. Jak obliczyć ilość płytek na ścianę? Na to pytanie poznałeś już odpowiedź. Czy ilość płytek na podłogę oblicza się w taki sam sposób? Tego dowiesz się w dalszej części artykułu.

Jak obliczyć ilość płytek na podłogę?

Jak obliczyć ilość płytek na podłogę? To zadanie nie jest trudne. Wystarczy, że zmierzysz długość i szerokość podłogi, a następnie pomnożysz te wartości przez siebie. W taki sposób otrzymujesz wielkość powierzchni podłogi.

Jak wyliczyć ilość płytek? Jeśli obliczyłeś powierzchnię ścian i podłóg i znasz wymiary płytek, musisz obliczyć powierzchnię jednej płytki, czyli pomnożyć jeden bok razy drugi. Następnie powierzchnię ściany, czy podłogi podziel przez powierzchnię jednej płytki. W taki sposób otrzymasz przybliżoną ilość płytek, którą będziesz potrzebował zakupić. Myślimy, że ten sposób w pełni wyczerpuje odpowiedź na pytanie – jak wyliczyć ilość płytek?

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze