Strona głównaRemontJaka farba do drewna?

Jaka farba do drewna?

Nie wystarczy pomalować czymkolwiek drewnianą powierzchnię, żeby powłoka na niej była trwała i estetyczna. To, jaką farbę do drewna wybierzemy, będzie miało kluczowe znaczenie. Każda z dedykowanych do drewna farb będzie się różniła nie tylko właściwościami, ale i sposobem oraz warunkami nakładania. Jakie farby do drewna warto wykorzystać przy malowaniu mebli, a czym malować drewno mające stać na dworze?

Wybór farby do malowania drewna powinien być uzależniony głównie od sposobu użytkowania malowanego elementu. Jeśli planujemy malowanie altany czy drewna na tarasie, konieczne jest znalezienie jakieś farby do drewna na zewnątrz. Jeśli malowanie ma obejmować meble czy elementy znajdujące się w środku, odpowiednie będą z kolei farby do malowania drewna wewnątrz. Pozostaje jeszcze jedno, ważne pytanie: jak malować drewno?

Rodzaje farb do drewna

Wyróżniamy trzy główne rodzaje farb do drewna: alkidowe, potocznie nazywane ftalowymi, kredowe oraz akrylowe. Każda z nich ma inny skład, będzie się więc różnić warunkami,w jakich powinna być nałożona oraz samą powłoką – wyglądem oraz jej trwałością. Zatem czym malować drewno? Przeglądając ofertę farb do drewna czasem niesłusznie kierujemy się jedynie ceną. Jednak jaką farbę do drewna wybierzemy, taki będziemy mieć efekt – nie zawsze zgodny z zamierzonym. Jakie farby do drewna są uniwersalne i jak posługiwać się konkretnymi ich rodzajami?

Kredowe farby do drewna

Rozcieńczalnikiem farb kredowych jest woda – analogicznie jest w przypadku popularnych farb akrylowych. Jedna warstwa farby kredowej schnie bardzo szybko, bo zaledwie trzydzieści minut. Kredowe farby do malowania drewna wewnątrz są jednak mało lub jedynie średnio trwałe, chociaż ciekawe pod względem wizualnym. Farby te dają efekt matowej powierzchni i pozwalają na uwidocznienie słojów drewna. Ich zaletą jest jednak ich pełne bezpieczeństwo dla zdrowia, nawet dla niemowląt. Kredowe farby do drewna są również hipoalergiczne.

Jakie farby do drewna mają większą trwałość?

Ze względu na jakość powłoki farby kredowej, spora część osób decyduje się na akrylową farbę do malowania drewna. Czas schnięcia jednej powłoki wynosi do sześciu godzin, jednak jej trwałość określana jest jako średnia. Z tego względu powszechnie akrylowa farba jest farbą do malowania drewna wewnątrz. Farba ta, której wykończenie może być zarówno matowe, półmatowe, jak i satynowe, jest chętnie wykorzystywane do malowania dekoracyjnego oraz artystycznego. Ten rodzaj farb jest uważany za raczej bezpieczny dla ludzi. W niektórych przypadkach może wywoływać reakcje alergiczne.

Jaka farba do drewna na zewnątrz?

Czym malować drewno, aby wytrzymało nawet w najtrudniejszych warunkach? Otóż doi zadań specjalnych przeznaczony jest trzeci rodzaj farb do drewna, czyli farby alkidowe, których rozcieńczalnikiem są specjalne rozpuszczalniki przeznaczone do wyrobów ftalowych. Warstwa takiej farby będzie schnąć do dwunastu godzin, jednak jej trwałość określana jest przez producentów oraz fachowców jako wysoka. Farba tworzy kryjącą i jednolitą, połyskującą warstwę, na której nie będą odznaczać się rysunki słojów. Alkidowa farba do malowania drewna idealnie nadaje się do malowania szybko zużywających się i mocno eksploatowanych elementów. Jaka farba do drewna na zewnątrz sprawdzi się najlepiej? Otóż właśnie alkidowa, ze względu na najwyższą spośród wymienionych rodzajów farb odporność zarówno na uszkodzenia mechaniczne, działanie promieni UV oraz nawet duży poziom zawilgocenia. Ta wydajna oraz odporna farba do drewna ma minusy – a są to: pewna szkodliwość dla zdrowia oraz specyficzny zapach, utrzymujący się przez dłuższy czas po malowaniu.

Jak malować drewno?

Metod na to, jak malować drewno, jest całkiem sporo. Dobór ich zależy od wybranego rodzaju farby do drewna, jej formy i konsystencji. Najłatwiej jest malować drewniane powierzchnie farbami w sprayu, jednak w takiej formie znajdziemy tylko kilka z nich. Najpowszechniej farby do drewna występują w postaci emulsji, którą można rozprowadzać za pomocą zarówno pędzla, jak i specjalnych gąbek do malowania artystycznego. Oczywiście w grę wchodzi również wykorzystanie wałków, dopasowanych wielkością do potrzeb malującego i oczekiwań względem efektu. Jaka farba do drewna będzie się najlepiej prezentować? To zależy od rodzaju materiału, który chcemy pomalować oraz od jego wielkości. W przypadku elementów znajdujących się na zewnątrz wybór rodzaju farby do drewna jest odgórnie ograniczony do użycia farb alkidowych. Najczęściej dla uzyskania żądanego efektu konieczne jest nałożenie przynajmniej kilku warstw wybranej farby do malowania drewna wewnątrz lub na zewnątrz.

Jaka farba do drewna sprawdzi się w ekstremalnych warunkach?

Nie zawsze wybrana farba do drewna poradzi sobie w każdych warunkach. Dlatego producenci ulepszają swoje topowe produkty o dodatkowe cechy. Jakie farby do drewna powstają w ten sposób? Największym wzięciem cieszą się produkty ognioodporne. W sklepach znajdziemy również propozycje farb do malowania już polakierowanych powierzchni czy całkowicie kryjące.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze