Strona głównaPoradyJak wygłuszyć ścianę?

Jak wygłuszyć ścianę?

Mieszkanie w blokach czy kamienicach poza oczywistymi zaletami posiada również kilka wad – w tym problem z wyciszeniem ścian wewnętrznych. Hałaśliwi sąsiedzi, szczekające psy czy odgłosy z ulicy – to najczęstsze powody chęci wykonania skutecznej izolacji akustycznej ścian w bloku. Bywa, że taka izolacja przydaje się również w samym mieszkaniu. A zatem, czym wygłuszyć ścianę działową, a jak przeprowadzić wyciszenie ściany w bloku?

Fachowcy znają przynajmniej kilka sprawdzonych sposobów zarówno na wygłuszanie ścian działowych, jak i tych dzielących nas od sąsiadów. Najpraktyczniejsze metody wyciszenia ścian będą wymagały zakupienia podstawowych materiałów budowlanych i nieco zdolności manualnych. Warto więc z bliska przyjrzeć się metodom na wygłuszenie ściany wewnętrznej w domu wielorodzinnym.

Jak wyciszyć ścianę w bloku?

Wiele osób już krótko po przeprowadzce do w zasadzie dowolnego domu wielorodzinnego zastanawia się, jak wyciszyć ścianę w bloku. Jednym ze sprytniejszych metod jest zastosowanie materiału, który z powodzeniem może zastąpić zarówno samą powierzchnię ściany, jak i zapewnić znakomitą izolację akustyczną ścian w bloku. Chodzi tu oczywiście o płyty kartonowo-gipsowe, chętnie wykorzystywane także ze względu na niekłopotliwy montaż. Na doskonałe parametry płyt wpływa jej wypełnienie, na które składa się wygłuszająca wełna mineralna. Poziom wyciszenia ściany tą metodą zależy od grubości wełny, jaka znajduje się w środku płyty.

Profesjonalna izolacja akustyczna ścian działowych

Bardziej profesjonalnym sposobem wyciszenia ścian wewnętrznych, jednocześnie znacznie kosztowniejszym, będzie zastosowanie specjalnych paneli akustycznych. Ich konstrukcję wypełnia specjalna pianka, dzięki której wygłuszenie ściany działowej jest bardzo duże, a więc skuteczne. Ich zaletą jest nie tylko izolacja akustyczna ścian w bloku – same panele prezentują się całkiem nieźle, nie wymagają zakrywania, a same w sobie mogą stanowić nietuzinkową dekorację pomieszczenia. Stopień wyciszenia ściany oraz dochodzących zza niej dźwięków będzie uzależniony od ilości zastosowanych paneli. Na jaki koszt trzeba się przygotować wyciszeniem ściany w bloku za pomocą paneli akustycznych? Średnio przyjmuje się kwotę 90 zł za panel wielkości 0,5 m x 0,5 m.

Czym wygłuszyć ścianę działową w mieszkaniu?

Jeśli dochodzące zza ścian dźwięki są irytujące, ale chcemy jedynie je wytłumić, możemy spróbować zrobić to za pomocą… materiałów dekoracyjnych. W niektórych przypadkach do wyciszenia ścian wystarczy położenie grubych tapet lub nieco droższych w zakupie naściennych paneli dekoracyjnych. Szczególnie panele dekoracyjne polecane są przez architektów wnętrz do wyciszania ścian w bloku ze względu na znajdującą się w środku piankę. Ta zaś doskonale tłumi dobywające się zza ścian odgłosy naszych sąsiadów. Jeśli wolimy tapety, warto do wyciszenia ścian wykorzystać specjalne tapety akustyczne.

Wyciszenie ściany korkiem – alternatywa dla tapet i paneli

Wśród materiałów wykończeniowych znajdziemy jeszcze jedną opcję, idealnie nadającą się do wyciszenia ścian wewnętrznych, a mianowicie – korek akustyczny. Korek sprawdza się tak dobrze nie tylko dzięki składnikom, z jakich jest stworzony, ale głównie ze względu na sporo przestrzeni powietrznej. Korek akustyczny sprawdzi się jako profesjonalne wygłuszenie ściany działowej, które dodatkowo pochłania jeszcze drgania oraz wibracje. Z tego względu jest chętnie stosowany w domach zlokalizowanych przy ruchliwych ulicach. Jakość i poziom wygłuszenia ściana działowych zależy do tego, jak grubą warstwę korka zastosujemy. Także głównie od tego parametru będzie zależeć ostateczna cena za ten materiał. W sklepach ceny za metr kwadratowy korka akustycznego oscylują wokół 60 złotych.

Izolacja akustyczna ścian działowych matami wygłuszającymi

W mieszkaniu, do wygłuszenia ściany wewnętrznej, z powodzeniem możemy wykorzystać bardziej przemysłowe metody oraz materiały, jak maty wygłuszające. Do wygłuszenia ściany działowej najlepiej sprawdzi się mata butylowa, produkowana właśnie z gumy butylowej. Jej fenomen polega na zawartości wygłuszającego aluminium, idealnie sprawdzającego się do wygłuszania ścian działowych. Chociaż w mieszkaniach niekoniecznie odczujemy tę zaletę mat butylowych, warto wspomnieć, że są odporne nawet na trudne warunki atmosferyczne. Przy czym ich cena wcale nie jest wygórowana. Za wygłuszenie ściany wewnętrznej matą butylową zapłacimy od około 40 zł do 80 zł za metr kwadratowy. Cena zależna jest nie tylko od producenta, ale także od wybranego koloru wybranej izolacji akustyczna ścian działowych.

Mieszkanie w bloku – czym wygłuszyć ścianę działową?

Bardziej zaawansowaną metodą na wygłuszanie ścian działowych, jest postawienie przez fachowców tak zwanej przedścianki. To rozwiązanie, które doskonale sprawdza się jako warstwa izolacyjna dla dźwięków dobiegających zza ściany. Chociaż montaż nie jest bardzo skomplikowany, wymaga już nieco wprawy i odpowiednich narzędzi. Taka konstrukcja zabiera też nieco miejsca, gorzej sprawdzi się w przypadku mieszkań o niewielkim metrażu.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze