Strona głównaPoradyBeżowy kolor ścian – z czym łączyć?

Beżowy kolor ścian – z czym łączyć?

Beż jest jednym z ciekawszych kolorów, które możemy wykorzystać w aranżacjach wnętrz. Jest uznawany za barwę spokoju i relaksu. Sprzyja wypoczynkowi oraz ułatwia odprężenie. Z tego powodu doskonale sprawdzi się zarówno w pokoju dziennym, jak i w sypialni. Jesteś miłośnikiem neutralnej palety barwnej? W dzisiejszym artykule podpowiemy, jak zaaranżować beżowy kolor ścian.

Beżowe ściany w małym mieszkaniu

Kolor ściany beżowy od lat wykorzystywany jest w projektowaniu wnętrz domów. Odznacza się wyjątkowym, eleganckim charakterem, doskonale wpisując się w kolejne trendy. Jako ponadczasowa barwa nigdy nie wychodzi z mody i zachwyca możliwościami aranżacyjnymi. Jest to neutralny odcień, który doskonale sprawdzi się w minimalistycznych wnętrzach. Z powodzeniem może być wykorzystywany na małym metrażu. Optycznie powiększa i rozświetla przestrzeń, tworząc przytulny pokój.

Kluczowe znaczenie ma jednak wybór odpowiedniej tonacji. Chcesz odnowić niewielkie pomieszczenie? Skieruj się w stronę jasnych odcieni oraz rozbielonych brązów. Zbyt ciemna paleta może bowiem przytłoczyć wnętrze. Jeśli szukasz oryginalnych rozwiązań, możesz sięgnąć po beże z domieszką szarości lub pudrowego różu. Kolory pasujące do beżu staną się także doskonałą inspiracją podczas wyboru mebli i dodatków.

Jakie kolory pasują do beżu?

Kolor beżowy na ścianach jest uniwersalnym wyborem, które będzie pasować niemal do każdego koloru. Najczęściej spotykany jest w minimalistycznych połączeniach z bielą, szarością oraz écru. Jeśli nie jesteś miłośnikiem wnętrzarskich total looków może zdecydować się na ciekawe połączenie beżu z błękitem lub granatem. Pierwszy z nich lepiej sprawdzi się w mniejszych pomieszczeniach z ograniczoną ilością dziennego światła.

Lepiej zrezygnować jednak z barw o intensywnym nasyceniu. Do beżowego doskonale będą pasować zgaszone i pastelowe odcienie brudnego różu i oliwki. Tworząc harmonijne wnętrze, pamiętaj o zestawianiu kolorów w tych samych tonacjach. W ten sposób stworzysz odprężającą paletę barwną, która nie będzie Cię rozpraszać i przytłaczać. Nietypowe i zaskakujące efekty może dać przykładowo połączenie jasnych beżów z łososiowym i żółtym. Jest to ciekawa inspiracja do przytulnego pokoju dziennego.

Wybierz kolor pasujący do beżu w tradycyjnym mieszkaniu?

Wśród klasycznych aranżacji bazujących na beżu możemy wymienić ponadczasowe total looki. Jedną z największych zalet tego rozwiązania jest idealne zestawienie elegancji i przytulności. Dzięki temu doskonale sprawdzą się w salonach, które łączą w sobie wiele funkcji. Pełnią jednocześnie rolę wnętrza reprezentacyjnego, w którym przyjmujemy gości oraz rodzinnej strefy wypoczynku. To właśnie tam spędzamy czas z najbliższymi i odprężamy się po dniu spędzonym w pracy.

Tworząc beżowy total look pamiętaj o odpowiednim dopasowaniu poszczególnych odcieni. Jeśli zdecydowałeś się na ciepłe tonacje powinieneś konsekwentnie sięgać po inne ciepłe odcienie. Bazą Twojego wnętrza staną się beżowe ściany w subtelnym kolorze. Do nich możesz dopasować odrobinę ciemniejszy komplet wypoczynkowy z domieszką szarości lub pudrowego różu. Postaw jednocześnie na jasne panele z naturalnego drewna. Miłośnicy tradycyjnych rozwiązań mogą zdecydować się na deski ułożone w jodełkę. Całość uzupełnij jasnymi drewnianymi meblami oraz pasującymi dodatkami. W zależności od swoich potrzeb możesz sięgnąć zarówno po jasne zasłony wpadające w żółty, jak i ciemniejsze kotary i poduszki, które staną się silnym akcentem kolorystycznym.

W jakich aranżacjach sprawdzą się beżowe ściany?

Beżowy można wykorzystywać w różnych stylistykach mieszkaniowych. Odcień ten doskonale sprawdzi się m.in. w stylu glamour, który jest wyjątkowo efektowny. Neutralna baza pozwoli na dopasowanie ciekawych dodatków i stworzenie nowoczesnego wnętrza inspirowanego barokiem. Beże pasują przy tym do aranżacji boho. Idealnie będą komponować się z zieloną roślinnością, dodatkami w kolorze ziemi i akcesoriami wykonanymi z naturalnych tworzyw. Możesz sięgnąć po nie zarówno podczas aranżowania salonu, jak i sypialni.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze