Przydomowe oczyszczalnie ścieków to świetna alternatywa dla budowy szamba. Wszędzie tam, gdzie nie jest doprowadzona kanalizacja, buduje się szambo. Tymczasem jest ono kłopotliwe i dość kosztowne w obsłudze. Innym rozwiązaniem jest oczyszczalnia przydomowa. Koszt jej budowy i późniejszej eksploatacji jest niewątpliwie niższy.
Przydomowa oczyszczalnia ścieków – cena
Tego rodzaju sposób neutralizacji domowych nieczystości można wykonać samodzielnie. Taka przydomowa oczyszczalnia ścieków “zrób sam” wymaga jednak nieco wiedzy. Za każdym razem rodzaj oczyszczalni dobiera się do warunków biologicznych na miejscu. Jeżeli jednak jesteś pewien swoich umiejętności, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś instalacje wykonał samodzielnie.
Istnieją także profesjonalne firmy zajmujące się budową przydomowej oczyszczalni ścieków. Cena z montażem jest różna w zależności od regionu Polski, a przede wszystkim — od samej działki. Odpowiedź na pytanie: “Ile kosztuje przydomowa oczyszczalnia ścieków” nie jest więc łatwe. Założyć można, że cena mieści się w przedziale 7 000 – 15 000 złotych. Najważniejsze jest, żeby na bieżąco śledzić informacje na temat form pomocy w budowie przydomowej oczyszczalni ścieków. Dofinansowanie takiej inwestycji odbywa się w ramach programów mających za zadanie promowanie ekologicznych rozwiązań.
Przydomowa oczyszczalnia ścieków — odległości
Chęć budowy przydomowej oczyszczalni ścieków należy zgłosić. W przypadku, jeżeli ma mieć ona wydajność mniejszą niż 7,5 m3, wystarczy zgłosić taką chęć w starostwie powiatowym właściwym ze względu na jej usytuowanie. Urząd ma 30 dni na zgłoszenie sprzeciwu do budowy przydomowej oczyszczalni ścieków. Pozwolenie ma charakter milczący. Po upływie tego czasu można zacząć wykonywać prace. W zgłoszeniu, poza formularzami dotyczącymi własności ziemi oraz szczegółów budowy, zawrzeć należy mapkę lokalizacyjną. To z niej wynikać ma zachowanie właściwych odległości. Dlatego położenie należy dobrze przemyśleć. Zgodnie z zapisami Prawa Budowlanego ma znaczenie umieszczenie na działce przydomowej oczyszczalni ścieków. Odległości to minimum 15 metrów od studni; minimum 2 metry od granicy działki; 3 metry od drzew i 0,8 metra od kabli energetycznych.
Jak samemu zrobić przydomową oczyszczalnię ścieków?
Osoby, które lubią samodzielnie wykonywać prace w domu i ogrodzie, mogą zająć się zrobieniem przydomowej oczyszczalni ścieków. Wymaga to niewątpliwie nieco wolnego czasu. Zacznij od wykopania dużego dołu, w którym znajdzie się zbiornik. Musi on stać stabilnie i być dobrze wypoziomowany, aby spełniał swoją funkcję. Kolejnym krokiem jest wykonanie drenażu w utwardzonym podłożu. Rury przed zimnem muszą być zabezpieczone geowłókniną. Istotne jest zamontowanie wylotów wentylacyjnych, które będą odpowiedzialne za prawidłowe usuwanie gazów. Na końcu przydomowa oczyszczalnia ścieków musi być podłączona do instalacji elektrycznej. Następnie czas na pierwsze uruchomienie przydomowej oczyszczalni ścieków. Przepisy mówią, że musi tego dokonać fachowiec z uprawnieniami.
Przydomowa oczyszczalnia ścieków — jak działa?
Istnieją różne rodzaje przydomowych oczyszczalni ścieków. Jak działa każda z nich?
Oczyszczalnia drenażowa może być rozsączająca, ale można ją zbudować tylko w przypadku, kiedy gleba jest wystarczająco przepuszczalna, a poziom wód gruntowych — niski. W przypadku tej przydomowej oczyszczalni ścieków zanieczyszczenia są przesyłane do poletka filtracyjnego poprzez system studzienki oraz rur. Poletko filtracyjne to rury PCV, które są przysypane żwirem. Rury drenażowe mają kominy napowietrzające, które dostarczają do wnętrza tlen. Jeżeli jednak grunt nie jest dostatecznie przepuszczalny, oczyszczalnię drenażową także można zamontować. Wymaga to jednak usunięcia warstwy 1,5 metra ziemi i nasypania na jej miejsce filtra piaskowego lub żwirowego. Zaletą tego rozwiązania jest jego dobra cena.
Przydomowa oczyszczalnia ścieków biologiczna nie wymaga sprawdzania przepuszczalności gleby. Może być w wersji opierające się na osadzie czynnym. Wówczas ścieki są oczyszczane w komorze wstępnej. W następnej komorze są napowietrzane, a w trzeciej znajduje się osad czynny, czyli mikroorganizmy rozkładające nieczystości na osad i ciecz nadosadową. Osad przepompowywany jest do wcześniejszej komory, a następnie do komory wstępnej. Ciecz znajduje się w studni chłonnej. Przydomowa oczyszczalnia ścieków w wersji biologicznej może mieć także złoże biologiczne, odpowiedzialne za rozwijanie się bakterii, których pożywieniem są ścieki. W ten sposób oczyszczona ciecz jest neutralna i może być odprowadzona do wód powierzchniowych.
Trzecim rodzajem przydomowych oczyszczalni ścieków są oczyszczalnie roślinne. Wówczas także nad rozkładem ścieków pracują baterie, ale tym razem pochodzą one z korzeni roślin. To one odpowiadają za przefiltrowanie nieczystości. To bardzo naturalny, przy okazji ozdobny rodzaj przydomowej oczyszczalni ścieków. Wymiary tego rodzaju są jednak nieco większe, więc stosuje się ją tam, gdzie jest więcej przestrzeni.
Przydomowa oczyszczalnia ścieków: rodzaje i sposób instalacji zawsze zależy od określonego przypadku, dlatego wiele osób decyduje się na współpracę z profesjonalną firmę.
Szambo ekologiczne a przydomowa oczyszczalnia ścieków: różnice
Szambo ekologiczne to po prostu szczelny zbiornik gromadzący nieczystości, które regularnie należy opróżniać. Nie można więc porównywać szamba ekologicznego, a przydomowej oczyszczalni ścieków. Różnice pomiędzy nimi są bardzo duże. Przydomowa oczyszczalnia ścieków jest w zasadzie bezobsługowa, bezzapachowa i korzystna dla środowiska naturalnego. Szambo trzeba regularnie kontrolować, ponieważ przeciek może oznaczać lokalną katastrofę ekologiczną. Wystarczy przejrzeć internet i sprawdzić, co do powiedzenia mają właściciele przydomowych oczyszczalni ścieków. Opinie na ich temat są bardzo pozytywne.