Strona głównaZakupStyropian grafitowy - wady i zalety, opinie, ceny

Styropian grafitowy – wady i zalety, opinie, ceny

Styropian jest jednym z popularniejszych materiałów, które służą do ocieplania budynków. Dzięki jego wielu właściwościom, jak zatrzymywanie ciepła i nie przepuszczanie wilgoci stanowi dobry materiał izolacyjny. Na rynku dostępne są dwa rodzaje styropianu – styropian biały i styropian grafitowy. Różnicą pomiędzy nimi jest dodatek grafitu w tym drugim, co przekłada się na lepsze właściwości izolacyjne, a także powoduje jego ciemniejszy kolor. Kiedy zdecydować się na styropian grafitowy? Styropian grafitowy tworzy cieńszą warstwę ocieplenia, niż ta ze styropianu białego. Ze względów estetycznych i praktycznych warto wybrać styropian grafitowy, ponieważ im cieńsza warstwa ocieplenia, tym mniejsza konieczność dokonywania obróbek, aby dopasować na przykład szerokość parapetu do styropianu. 

Styropian grafitowy nie różni się znacząco. Jeśli zastanawiamy się, jaki styropian na elewację, biały czy grafitowy, to oba rodzaje się nadają i mają podobne właściwości. Różnica jest na pewno w cenie. Cena styropianu grafitowego jest wyższa, niż styropianu zwykłego.

Jaki tynk na styropian grafitowy użyć?

Jaki klej do styropianu grafitowego powinniśmy użyć? Tak jak do każdego rodzaju styropianu, aby zamontować ocieplenie zwykle korzysta się z zaprawy klejącej, którą uprzednio należy odpowiednio rozrobić z wodą. Jeżeli chcemy sprawniej i szybciej przytwierdzić styropian do ściany, to można też skorzystać z pianki poliuretanowej. Dzięki specjalnemu pistoletowi zachodzi szybka aplikacja pianki i mocowanie styropianu. Jaki klej do styropianu okaże się najlepszy? Producenci ociepleń zazwyczaj zalecają użycie kleju, który znajduje się w pakiecie całego ocieplenia. Pozwala to na sprawne wykonanie ocieplenia, ponieważ wszystkie elementy pasują do siebie. Mamy też pewność, że przeznaczony pod konkretny typ i rodzaj styropianu klej nie pozwoli na jego odpadnięcie ze ścianu. To samo dotyczy tynku? Jaki tynk na styropian grafitowy? W zestawach ociepleniowych znajduje się też określony tynk na styropian grafitowy, który poleca się, aby użyć. Należy pamiętać, że tynk na styropian grafitowy należy położyć bardzo szybko, ponieważ pod wpływem promieni słonecznych szybko się on nagrzewa i zaczyna wyginać, co utrudni tylko przyklejanie go do ściany. 

Styropian grafitowy – wady

Przejdziemy teraz do wad styropianu grafitowego. Wady styropianu grafitowego, to przede wszystkim większe pochłanianie promieni słonecznych ze względu na jego ciemny kolor. Dlaczego to jest wadą styropianu grafitowego, skoro stanowi on zewnętrzną warstwę? Nagrzewanie się styropianu powoduje, że zaczyna on zmieniać swój kształt i wyginać się. Styropian grafitowy kurczy się pod wpływem promieni słonecznych i niestety w konsekwencji tego, według obaw innych, styropian grafitowy odpada ze ściany. Nie jest to cała ściana wyłożona styropianem, jednak konieczne jest uzupełnienie elementów styropianu grafitowego, który odpadł. Skurczony styropian grafitowy jest też trudniejszy w montażu, ponieważ należy go dobrze przymocować, aby nie odpadł. Dlatego zaleca się jak najszybsze położenie siatki elewacyjnej i tynku na styropian grafitowy, aby skrócić działanie promieni słonecznych na styropian. Wadą styropianu grafitowego jest też jego cena. Dodatek grafitu podnosi cenę styropianu. Biorąc pod uwagę wady, na pytanie, jaki styropian na elewację – biały czy grafitowy, zdecydowana większość opinii pozostaje przy zwykłym z racji mniejszych kosztów, a także mniejszych problemów, niż ze styropianem grafitowym. 

Styropian grafitowy – opinie

Tak jak wcześniej wspomniano, opinie styropianu grafitowego są podzielone. Wśród zwolenników znajdziemy opinię, że jest to lepszy materiał izolacyjny, niż zwykły, biały styropian. Czasami lepiej zapłacić więcej za nieco lepszą jakość i właściwości, jakie posiada. Jeśli chodzi o sam montaż styropianu grafitowego, to dla wprawionych nie powinien stanowić on problemu. Dla tradycjonalistów, zwykły styropian posiada wystarczające właściwości izolacyjne, przy tym nie ma obaw o wpływ promieni słonecznych na styropian w takim stopniu, jak przy styropianie grafitowym. Oprócz tego, drobne poprawki i obróbki nie będą stanowić problemu, według opinii innych. 

Styropian grafitowy a słońce

Jaki jest związek pomiędzy styropianem grafitowym a słońcem? Przede wszystkim jego niższa odporność na słońce, w wyniku którego kurczy się i odpada styropian grafitowy. Stąd szybkie i sprawne powinno być nakładanie tynku, aby zmniejszyć kontakt na linii styropian grafitowy a słońce. Odpadanie styropianu, czy kurczenie się będzie wiązało się z koniecznością położenia nowych warstw styropianu.

Styropian grafitowy – ceny

Ile kosztuje alternatywa białego styropianu? Styropian grafitowy czy zwykły? Ceny styropianu grafitowego to od 150 złotych za m3 wzwyż. Dodatkowo należy wliczyć ceny kleju lub pianki, tynku, siatki izolacyjnej, kołków i narożników. Ceny mogą się różnić u różnych producentów, a także od grubości styropianu. Warto pamiętać, że styropian grafitowy nie wymaga dodatkowej warstwy ocieplenia. 

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze