Strona głównaPoradyIle czasu ładować akumulator?

Ile czasu ładować akumulator?

W okresie zimowym lub przed długą podróżą szczególnie sprawdzamy stan naszego akumulatora, aby nic nas nie zaskoczyło w drodze. Myślimy nawet o tym, żeby naładować akumulator na zapas i pojawia się wtedy pytanie: “czy można przeładować akumulator”? Na pewno nie przyczyni się to do zwiększenia mocy, a co więcej, grozi to jego trwałym uszkodzeniem.  Akumulator to bateria należy więc o niego dbać w podobny sposób. Unikanie rozładowania akumulatora do zera i ładowanie akumulatora co jakiś czas pozwoli zwiększyć żywotność baterii. Co w przypadku, kiedy zasobnik energii często przestaje działać? Ile ładować akumulator rozładowany do zera? Tutaj przeczytasz, ile czasu ładować akumulator na przykładzie 55 ah, 60 ah, czy żelowego 12v 7 ah oraz jak polepszyć stan baterii.

Ile czasu ładować akumulator? To zależy od akumulatora

Wiele źródeł podaje czas ładowania od 10 do 12 godzin. Zależy to jednak od pojemności baterii – zwiększenie dostarczanego natężenia może negatywnie wpłynąć na jej strukturę. To, ile czasu ładować akumulator, powinno być podane przez producenta, warto więc kierować się tymi zaleceniami. Nie jest zalecane, aby pozostawiać instalację bez opieki – może to grozić wybuchem, ponieważ w baterii wytwarzany jest wodór, który jest silnie wybuchowy.  Warto cyklicznie ładować akumulator, aby posłużył nam jak najdłużej. W zimniejsze dni należy wyciągnąć akumulator i podładować go w garażu, o ile temperatura nie osiąga 0°C. 

Jak długo ładować akumulator żelowy 12v 7 ah?

Zdecydowaną zaletą akumulatorów żelowych jest ich długowieczność – są w stanie pełnić swoją funkcję do 12 lat! Dodatkowo są w stanie działać w dużym zakresie temperatur, przez co dobrze znoszą wahania temperatur. Istnieje możliwość wykorzystania maksymalnej ilości ładowań, co jest zdecydowanie na plus przy wysokiej eksploatacji. Jak długo ładować akumulator żelowy 12v 7 ah, aby działał jak najlepiej? Przede wszystkim należy przestrzegać wszystkich powyższych zasad, a przede wszystkim nie przekraczać 10 godzin. Jest to mała pojemność, więc optymalnym czasem, który jednocześnie nie spowoduje przeładowania baterii to 7 godzin, przy użyciu natężenia 1 ampera. Istnieją różne pojemności akumulatorów, więc to, ile ładować akumulator 12v, zależy wyłącznie od jego pojemności.

Jak długo ładować akumulator 55 ah?

Pytanie “jak długo ładować akumulator 55 ah?” nie powinno już sprawiać problemu – niestety i tutaj czas ładowania akumulatora to maksymalnie 10 godzin, podczas których użyjemy natężenia 5 A. Jeśli zależy nam na czasie, możemy nieznacznie zwiększyć wartość natężenia, jednak w dłuższej perspektywie nie przedłuży to życia naszej baterii.

Czas ładowania akumulatora 60 ah

 Analogicznie jak w przypadku zasobników energii powyżej – czas ładowania akumulatora 60  ah to 10 godzin, przy natężeniu wynoszącym 6 A. Takie natężenie zadba o stan baterii. Zwiększenie natężenia podczas ładowania nie zmieni tego, jaki jest czas ładowania akumulatora 60 ah, należy więc uzbroić się w cierpliwość i nie doprowadzać baterii do rozładowania – to spowoduje, że unikniemy wielogodzinnego oczekiwania na swobodną jazdę bez obaw o zgaśnięcie auta.

Ile ładować akumulator rozładowany do zera?

Częste doprowadzanie baterii do rozładowania grozi jej ostatecznym zniszczeniem. Możemy na przykładzie odpowiedzieć na pytanie “ile ładować akumulator 74 ah” – istnieje zasada, która mówi o tym, aby natężenie odpowiadało ¼ pojemności akumulatora. Czy w takim razie możemy naładować nośnik energii w 4 godziny, używając natężenia 17,5 A? Prawdą jest, że im mniejsze natężenie, tym lepiej dla stanu baterii. W takim razie należy wyśrodkować podaną wartość i bezpiecznie przyjąć 7,4 A przez 10 godzin. Także to, ile ładować akumulator 74 ah, ma znaczenie, jeśli nie chcemy zmieniać sprzętu. Należy jednak pamiętać, że akumulator jest wtedy naładowany do pełna – należy więc stosować tę metodę, kiedy mamy pewność, że jest on rozładowany. Niestety częste doprowadzanie akumulatora do takiego stanu będzie zmuszać nas do częstszego ładowania. Jeśli jednak nasz akumulator będzie potrzebować wymiany, warto zainteresować się stroną https://kon-tec.eu/, która oferuje szeroki wybór akumulatorów.

Ile ładować akumulator, żeby odpalić? Ile ładować akumulator prostownikiem?

Nie należy doprowadzić do sytuacji, kiedy martwimy się, ile ładować akumulator, żeby odpalić. W sytuacji, kiedy zależy nam na czasie, baterię wystarczy ładować 15 minut. Nie zastąpi to kilku godzin podłączenia do prądu, nie mniej jednak pozwoli to na szybką podróż. Po powrocie koniecznie trzeba podłączyć go do ładowania, aby posłużył jak najdłużej. Inaczej będzie potrzeba naładować go ponownie. Ładowanie akumulatora prostownikiem jest bardzo proste – niezbędne jest ustawienie konkretnej wartości na urządzeniu. Należy wykazać się dużą dozą bezpieczeństwa poprzez stosowanie się do zasad określonych przez producenta w instrukcji. To, ile ładować akumulator prostownikiem, nie różni się od wszystkich wartości znalezionych w internecie. Od tej pory takie pytania, jak “czy można przeładować akumulator” czy “ile ładować akumulator rozładowany od zera” pójdą w zapomnienie, ponieważ nie należy lekceważyć tej części samochodu. Po co psuć sobie humor od rana, zaczynając swoją drogę do pracy, kiedy możemy poświęcić parę godzin w weekend, aby cieszyć się sprawnie działającym pojazdem.

Sprawdź:

Artykuł sponsorowany

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze