Strona głównaNarzędziaJaki strug elektryczny? - jak wybrać, opinie

Jaki strug elektryczny? – jak wybrać, opinie

Strug elektryczny to podstawowe narzędzie, które przeznaczone jest do obróbki drewna. Można go znaleźć w profesjonalnych zakładach stolarskich, ale także używany jest przez amatorów stolarki. Służy on do strugania i zgrubnego obrabiania elementów drewnianych. Powierzchnie obrabiane za pomocą struga elektrycznego nie powinny być zbyt grube. Elementem roboczym w tym urządzeniu są pojedyncze wały, do których zainstalowane zostały ostrza, zazwyczaj jest od dwóch do czterech. Strug elektryczny napędzany jest silnikiem, którego moc mieści się w przedziale od 0,5 do 1kW. Sprawdza się w świetnie w obróbce pojedynczych desek. Jaki strug elektryczny wybrać? Należy kierować się mocą strugu. Moc silnika jest jednym z kryterium przy wyborze odpowiedniego urządzenia. Strug elektryczny do drewna posiadający wyższą moc nie wpływa na wydajność pracy, ponieważ silniejsza moc niesie ze sobą większą masę urządzenia, co czasami może być uciążliwe i nieergonomiczne. Strugi elektryczne do drewna o mniejszej mocy mogą być mało uniwersalne, ponieważ nie poradzą sobie przy dłuższej pracy. Za to te posiadające silnik o mocy powyżej 400W znaleźć można w profesjonalnych zakładach stolarskich. 

Jaki wybrać strug ręczny?

Strug ręczny do drewna, który napędzany siłą swoich rąk, z reguł jest niedrogim narzędziem, który wystarczy do drobnych prac stolarskich czy ciesielskich. Jednak, jeżeli do czynienia będziemy mieli z dużą ilości twardego drewna, strug ręczny może nie wystarczyć i konieczne będzie skorzystanie ze struga elektrycznego. Zazwyczaj modele elektryczne są droższe od struga ręcznego. Jaki strug ręczny wybrać? Do wyboru mamy wiele rodzajów struga ręcznego. Między innymi zdzierak, który służy do renowacji mebli. Posiada ona pojedyncze, łukowate ostrze, które pozostawia charakterystyczne ślad na powierzchni. Innym rodzajem struga ręcznego jest gładzik, który ma na celu zgładzenie powierzchni. Zbudowany jest z dwóch ostrzy, dzięki którym możliwa jest praca we wszystkich kierunkach. Kolejnym rodzajem jest równiak, który, jak sama nazwa wskazuje, ma za zadanie wyrównanie powierzchni. Kątnika używa się do wyrównywania i pogłębiania wrębów. Z kolei krzywak przeznaczony jest do prac, na których występują powierzchnie łukowate. Ostatnim z nich jest kręgadło. Ten rodzaj struga ręcznego wykorzystywany jest w obróbce materiałów okrągły. Jaki wybrać strug ręczny? Jak widać, najlepiej posiadać wszystkie rodzaje strugów ręcznych, ponieważ każdy z nich przeznaczony jest do innego rodzaju pracy. 

Strug elektryczny – zastosowanie

Zastosowanie struga elektrycznego to przede wszystkim struganie i zgrubne obrabianie materiałów drewnianych, z reguły o płaskiej powierzchni. Dzięki pojedynczym wałem roboczym i umieszczonym na nim ostrzach możliwe jest struganie. Podstawowym zastosowaniem struga elektrycznego jest przygotowanie desek, poprzez ich wygładzenie w wyniku zdzierania cienkiej warstwy. W przypadku niektórych modeli istnieje możliwość dostawiania elementów, które mogą poszerzać zakres wykonywanej pracy struga elektrycznego, co powoduje, że zastosowanie struga elektrycznego jest jeszcze szersze. Oprócz samego wygładzania, można również wykonywać inne prace, jak wręgowanie, fazowanie, a także precyzyjne przycinanie. Według wielu opinii, ze względu na możliwości zastosowania struga elektrycznego do większości prac stolarskich, jest to cenione narzędzie. Dobrymi opiniami strug elektryczny cieszy się wśród profesjonalistów, którzy mają do czynienia bardzo często z dużą ilością pracy, a korzystanie ze struga ręcznego może być czasochłonne i pracochłonne. Ale nie tylko dla profesjonalistów strug elektryczny jest przeznaczony. Korzystać z niego mogą i korzystają także amatorzy stolarki, którzy posiadają podstawową wiedzę o obróbce drewna i śmiało można stwierdzić, że również według ich opinii strug elektryczny to bardzo przydatne narzędzie.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze