Smarowanie narzędzi za pomocą smaru, odpowiedniego dla każdego z narzędzi, na przykład smarem do młotowiertarki, smarem do wiertarki, czy smarem do młota udarowego ma za zadanie przedłużenie żywotności naszych narzędzi. Dodatkowo smarowanie narzędzi sprawia, że nasze urządzenie sprawdza szybciej i z większą wydajnością. Przy doborze smaru do wiertarki, czy do innego narzędzia, należy wziąć pod uwagę jego właściwości. Jaki smar do wiertarek zatem wybrać? Z racji tego, że wiertarki wykorzystywane sa do praktycznie każdego rodzaju prac, czy to budowlanych, czy drobnych prac budowlanych, warto pamiętać o smarowaniu wiertarki. Zwłaszcza dotyczy to urządzeń, które są intensywnie eksploatowane. Co do wyboru smaru do wiertarek, można skorzystać ze środka czyszcząco – smarującego w sprayu. Dzięki niemu nie tylko zakonserwujemy narzędzie, ale także możliwe jest czyszczenie i smarowanie elementów przekładni młotowiertarki czy wiertarki. W celu aplikacji środka, należy umieścić końcówkę aerozolu w wrzecionie wiertarki czy młotowiertarki i nacisnąć, aby wydobył się preparat. Jest to wystarczający zabieg w przypadku takich narzędzi jak wiertarka, czy młotowiertarka. Inaczej jest w przypadku młotów udarowych. Oprócz samego smaru do wiertarki, można skorzystać także ze smarów do samych wierteł. Z pewnością nie pogorszy to pracy narzędzia, a zwiększy jego wydajność i zapobiegnie jego zacieraniu. Aplikacja smaru do wiertarki polega na naniesieniu do przy uchwycie SDS, można to zrobić, ściągając wiertło, a końcówkę, która znajduje się przy wejściu SDS, namoczyć w smarze do wiertarek.
Smar do młota udarowego
Młot udarowy jest elektronarzędziem, które znajduje zastosowanie w wielu pracach. Można dzięki niemu przebić ścianę, czy skuwać tynki. Prace takie związane są z kontaktem z dużą ilością pyłów, a co za tym idzie wpływać na stan naszego urządzenia. Stosowane do ochrony przed pyłem specjalne osłony nie zawsze dają pewność, że ta ochrona zostaje zapewniona. Dostający się do wrzeciona młota pył oraz kurz może powodować zacieranie się, a także powstawanie uszkodzeń mechanicznych narzędzia z systemem SDS, między innymi właśnie z powodu braku smarowania młota udarowego. Odpowiednia konserwacja w dużym stopniu przekłada się na wydłużenie żywotności naszego urządzenia. Jednym z rodzajów konserwacji jest właśnie smarowanie. Jak odpowiednio smarować młot udarowy? Polega ono na ręcznym nasmarowaniu przez tuleję nasadową narzędzia za pomocą oleju, który został przeznaczony do narzędzi pneumatycznych. Drugim sposobem, jest używanie naolejacza mgłowego, który podobnie jak przy wiertarkach i młotowiertarkach, jest pewnego rodzaju smarem do młota udarowego. W tym celu umieszcza się jego końcówkę przy sprężarce lub do systemu rurociągowego młota udarowego i aplikuje preparat. Do młota udarowego można również zastosować smar przekładniowy, jako smar. Częściej stosowanymi preparatami do smarowania młota udarowego jest olej przeznaczony do narzędzi pneumatycznych.
Jaki smar do młotowiertarki?
Odpowiedni smar do młotowiertarki powinien być przeznaczony do konkretnego rodzaju młotowiertarki. Nie każdy rodzaj smaru będzie kompatybilny z narzędziem. Na przykład smar do młotowiertarki Bosch jest jedynym smarem, który działa idealnie na narzędzia marki Bosch. Jaki smar do młotowiertarki? Powinien on właściwości konserwujące, ale przede wszystkim działać na dane urządzenie. Smarowanie młotowiertarki, to nie tylko smarowanie elementów ruchomych. Należy pamiętać o smarowaniu przekładni młotowiertarki. Smar do przekładni młotowiertarki może być taki jak, jak użyty do całego narzędzia. Zaleca się jednak, aby smar do przekładni młotowiertarki był smarem przeznaczonym do tego celu. Jeżeli mamy dylemat, jaki smar do młotowiertarki wybrać, to najlepszy okaże się oryginalny, który można zakupić w oficjalnym sklepie sprzedawcy lub sklepie autoryzowanym.