Za pomocą kątowników ciesielskich możliwe jest wykonywanie połączeń krzyżowych, jak również prostopadłych. Generalnie rzecz biorąc, wszelkiego rodzaju łączniki ciesielskie sprawdzają się w bardzo odmiennych scenariuszach. Jeśli ktoś jest zainteresowany tworzeniem trwałych, odpornych na zużycie mechaniczne oraz upływ czasu połączeń z użyciem drewna, z całą pewnością powinien zapoznać się z propozycjami w tym zakresie. Do wyboru jest cała gama łączników ciesielskich, które można stosować w odmiennych sytuacjach.
Kątowniki ciesielskie – jedne z najpopularniejszych łączników
Skupiając się na tematyce kątowników, nie można pominąć tego, że zdają one świetnie egzamin także w charakterze wsporników łączących belki ze słupami. Zwykle posiadają gładkie wykończenie, więc można używać ich zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz połączenia. Najczęściej do produkcji kątowników wykorzystywana jest stalowa blacha ocynkowana o różnych parametrach. W zależności od wytwórcy czy potrzeb użytkowych spotyka się modele kątowników wykonane z blachy DX51+Z275, a także S235 lub DC01. Sposób montowania kątowników to kwestia otwarta, jednakże w praktyce stosowane są zwykle dobrze znane rozwiązania w postaci gwoździ pierścieniowych, wkrętów do drewna, śrub lub kotew do betonu.
Rodzaje kątowników ciesielskich – co jest do dyspozycji?
• Kątowniki z przetłoczeniem – są dość uniwersalne, do tego bardzo odporne na zginanie. Posiadają różne układy otworowania, dzięki czemu ich montaż jest zdecydowanie łatwiejszym zadaniem. Nadają się w jednakowym stopniu do standardowych połączeń, jak też do tych nietypowych. Spełniają one kryteria Euro-kodu, zachowując minimalne rozstawy pomiędzy gwoździami.
• Kątowniki z regulacją – sprawdzają się świetnie przy montażu okien, a także ścianek wykonanych z płyt gipsowo-kartonowych (GK). Ich podłużne otwory służą nie tylko do montażu, ale spełniają również funkcję dylatacyjną. Większy otwór w kształcie zbliżonym do fasolki szparagowej ułatwia rozpoczęcie montowania, a w razie potrzeby można skorzystać z mniejszych otworów dodatkowych. Elementy łączone da się płynnie przesuwać, dzięki czemu udaje się zmniejszać nadmierne obciążenia.
• Kątowniki montażowe – mają uniwersalną, dość gęstą perforację. Można używać ich na wiele sposobów, podczas prostych, jak też bardziej złożonych prac.
• Kątowniki krokwiowe – o przeznaczeniu tych elementów sporo mówi sama nazwa. Są wykorzystywane do montowania krokwi dachowych. Poprawiają wytrzymałość dachu, szczególnie w kontekście podmuchów silnego wiatru. Dostępne w wariancie lewym, jak i prawym.
• Kątowniki wąskie i szerokie – używa się ich głównie w dość prostych pracach, związanych chociażby z montażem mebli.
• Kątowniki belki – przeznaczone do pracy z drewnem. Otwory są względem siebie przesunięte, dzięki czemu gwoździ nie wbija się w te same włókna. Zmniejsza to ryzyko powstawania uszkodzeń, zwłaszcza pęknięć materiału.
• Kątowniki łącznikowe – pozwalają łączyć drewno z drewnem, ale także ze stalą czy betonem. Dzięki uniwersalnym średnicom otworów da się je mocować na różnych typach łączników trzpieniowych.
• Kątowniki kotwowe – ich zadaniem jest kotwienie elementów z drewna w nawierzchniach z betonu. Sprawdzają się przy montażu belek podwalinowych czy słupów.
• Kątowniki 135 stopni – służą do wykonywania mieczy, zastrzałów czy przekątnych wzmocnień elementów, o ile mają posiadać kąt właśnie 135 stopni.
• Kątowniki specjalne – tu wskazać można kotwy wzmocnione do montażu balustrad, a także kątowniki gięte pozwalające na kotwienie ścian czy słupów.
Ogółem możliwości jest sporo, a tego rodzaju elementy montażowe da się bez trudu kupić. Jednym z dystrybutorów jest sklep metalowy e-Armet.pl, który prowadzi sprzedaż wysyłkową w całej Polsce, ale także stacjonarną. – Dysponujemy szeroką gamą łączników, w tym również kątowników praktycznie dowolnego rodzaju – mówi pan Przemysław, odpowiedzialny za asortyment. – Realizujemy zamówienia w różnej skali, zawsze dostosowane do oczekiwań nabywców – dodaje ekspert.
Artykuł sponsorowany