Strona głównaProjektyJakie elementy można zmienić w gotowym projekcie nieruchomości?

Jakie elementy można zmienić w gotowym projekcie nieruchomości?

Planując budowę domu, możesz skorzystać z indywidualnie przygotowanego projektu albo z gotowego. Ten drugi może oznaczać szybsze rozpoczęcie budowy, jednak może być konieczna adaptacja projektu. Co musisz o niej wiedzieć?

Sprawdź, czy trzeba dopasować projekt

Powinieneś mieć świadomość, że gotowe projekty opierają się na ogólnych zasadach i prawach projektowych, jednak nie uwzględniają specyfiki konkretnej działki czy warunków zabudowy, jakie muszą być na niej zachowane. Dlatego często się zdarza, że nawet gotowe projekty wymagają wprowadzenia zmian, aby dom mógł spełniać lokalne wytyczne odnośnie zabudowy, jak i Wasze oczekiwania.

Konieczna w takim wypadku jest adaptacja projektu – na czym polega? Przede wszystkim na dopasowaniu go do potrzeb konkretnej działki, a więc wzięcia pod uwagę oświetlenia wnętrz, ukształtowania terenu, wykonania przeszkleń na przestrzenie takie jak np. las, czy zapewnienie komfortowego dojazdu do posesji. Niektóre z tych zmian mogą być wprowadzone bez konieczności zmiany pozwolenia na budowę, inne będą potrzebowały zmiany takiego pozwolenia.

Zmiany istotne i nieistotne – to ma wpływ na adaptację projektu

Jeżeli konieczne jest przeprowadzenie takich zmian, możesz się zastanawiać ile trwa adaptacja projektu, bo od tego może zależeć wiele innych czynników, jak np. moment rozpoczęcia prac budowlanych. W zależności od lokalizacji, ilości wprowadzonych zmian, popytu i sezonu, naniesienie takich poprawek może zająć od 30 do 45 dni.

Co więcej, musisz się liczyć z dodatkowymi kosztami, bo takie zmiany może przeprowadzić architekt adaptujący, a w zależności od zakresu prac i lokalizacji, może on zażądać od 1000 do 4000 zł. Do tego należy również doliczyć koszt badania gruntu, wykonania map do celów projektowych, jak i opracowania planu zagospodarowania terenu.

Kolejną rzeczą, o której musisz wiedzieć to fakt, że są zmiany istotne, a więc takie, które mają wpływ np. na bryłę budynku, jego wysokość czy szerokość, jak i powierzchnię zabudowy, oraz zmiany nieistotne, jak np. przeniesienie okien lub drzwi, zmiana ścian działowych czy modyfikacja walorów estetycznych. W tych pierwszych konieczne będzie uzyskanie zamiennego pozwolenia na budowę, w tych drugich, nie będzie ono potrzebne.

W czasie adaptacji rozmawiaj z architektem

Planując budowę domu, powinieneś dopilnować, aby jak najlepiej spełniał on Twoje oczekiwania, tak abyś przez kolejne lata był zadowolony ze swojej decyzji. Dlatego tak ważna jest adaptacja projektu do indywidualnych potrzeb, jednak powinieneś mieć świadomość, że czasami wprowadzenie dużej ilości zmian, może spowodować, że bardziej będzie się opłacało zamówić indywidualny projekt, niż przerabiać gotowy.

Co więcej, nie wszystkie zmiany muszą być korzystne, dlatego podczas ich wprowadzania ważne jest, abyś konsultował je z architektem. On wyjaśni, co się opłaca i co warto zmienić, a co lepiej zostawić według pierwotnego projektu. Czasami wprowadzenie nawet niewielkiej zmiany, może pociągać za sobą konieczność wyłożenia dodatkowych kilkudziesięciu tysięcy złotych. Dlatego warto wszystko dokładnie rozważyć, zanim ostatecznie wprowadzisz którąś ze zmian.

Artykuł sponsorowany.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze