Strona głównaPoradyGięcie sklejki - z czym to się wiąże?

Gięcie sklejki – z czym to się wiąże?

Sklejka to bardzo popularny materiał budowlany, który znajduje swoje zastosowanie w wielu różnych gałęziach przemysłu. Przede wszystkim sklejka jest używana w budownictwie, w trakcie budowy ścian działowych, sufitów, czy w trakcie produkcji mebli. Wykonując pewne elementy, jesteśmy zmuszeni do tego, aby wygiąć sklejkę, tym samym pojawia się pytanie, w jaki sposób to zrobić? W dalszej części artykułu omówimy dokładnie, jak wygląda wyginanie sklejki.

Czym jest sklejka?

W pierwszej kolejności, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, z czego dokładnie składa się sklejka? Sklejka to materiał kompozytowy, który składa się z niezwykle cienkich warstw drewna, inaczej zwanych fornirów. Sklejka powstaje w wyniku naprzemiennego układania takich warstw, z kolei następne warstwy są dokładnie przyklejane za pomocą prasy o dużym nacisku. W zależności od zastosowania sklejka może osiągać grubość do 60 mm. Ciekawostka jest również to, że sklejka powstaje z nieparzystej ilości warstw, przede wszystkim chodzi tutaj o to, aby zarówno pierwsza, jak i ostatnia warstwa miała ten sam kierunek włókien.

Obecnie sklejka, to najstarszy półfabrykat drewnopodobny, który charakteryzuje się wysoką wytrzymałością na powstające naprężenia mechaniczne, wilgoć i wysoką temperaturę. W takim razie, jak wygląda gięcie sklejki. W dalszej części wpisu znajdziesz odpowiedź.

Wyginanie i gięcie sklejki – na czym to polega?

W jaki sposób powinno przebiegać gięcie sklejki? Wyginanie sklejki to dość skomplikowany proces. W przypadku, gdy mamy do czynienia ze sklejką o grubości do 22 mm, warto wykorzystać metodę cięcia, która jest najskuteczniejszym rozwiązaniem, jeżeli chodzi o wyginanie sklejki. Przed przystąpieniem do tej metody, należy nanieść na arkusz sklejki oznaczenia, na których zostaną wykonane nacięcia. Do cięcia sklejki warto wykorzystać piłę ręczną do drewna, dodatkowo należy pamiętać o tym, aby wykonywać niewielkie nacięcia na materiale, warto w tym celu zapoznać się z dostępnymi na YouTube poradnikami.

Wyginanie sklejki można również wykonać na gorąco. Przede wszystkim metoda ta opiera się na tym, aby sklejać pojedyncze obłogi na gorąco w specjalnej formie. Po ostudzeniu sklejki nie wraca ona do pierwotnego kształtu. Gięcie sklejki na gorąco można wykonać również za pomocą wrzącej wody, lub pary wodnej o wysokiej temperaturze, która przyczyni się do tego, że zmiękczy materiał. Oczywiście należy pamiętać o tym, że wykorzystując metodę na gorąco, możemy wykonywać wyginanie tylko i wyłącznie na mniejszych płaszczyznach. Na YouTube znaleźć można wiele przykładów, w jaki sposób wykonać wyginanie sklejki na gorąco.

Gięcie sklejki można wykonać poprzez parzenie. Przede wszystkim proces ten uplastycznia materiał. Najczęściej metoda parzenia sklejki jest przeprowadzana za pomocą specjalnych parników, które przybierają kształt walcowych zbiorników żeliwnych.

Oczywiście istnieje szybszy sposób na to, aby zaoszczędzić czas na gięciu sklejki, wystarczy zaopatrzyć się w sklejkę elastyczną, która ze względu na swoją strukturę nadaje się do gięcia i wyginania. Sklejka elastyczna to bardzo popularny materiał, który znajduje się w większości sklepach budowlanych. Przede wszystkim sklejka elastyczna, to rozwiązanie, które jest najczęściej stosowane w branży meblarskiej. Taka sklejka elastyczna może zastąpić MDF, ponieważ można w łatwy i szybki sposób uzyskać owalne kształty. Materiał ten to alternatywa zwykłej sklejki, przede wszystkim zwiększa ona efektywność i oszczędność.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze