Strona głównaNarzędziaKompresor olejowy czy bezolejowy - test, opinie, zasada działania

Kompresor olejowy czy bezolejowy – test, opinie, zasada działania

Kompresor do czego służy? Kompresor jest rodzajem sprężarki, za pomocą którego można uzyskiwać powietrze pod dużym ciśnieniem. Najczęściej spotykane ciśnienie, które uzyskujemy z kompresora, to od 6 do 10 barów. Zanim kupimy kompresor, warto przeczytać również kompresor bezolejowy – opinie oraz kompresor bezolejowy – zasady działania. Pamiętajmy, że kompresor jest rodzajem sprężarki, ale sprężarka nie jest kompresorem, ponieważ jej zadaniem jest zwiększenie ciśnienia danego gazu, ale również wymuszenie jego obiegu. Sprężarką będzie więc również wentylator oraz dmuchawa.

Jaki kompresor – olejowy czy bezolejowy?

Zanim wybierzemy odpowiedni kompresor, pozostanie nam odpowiedzieć sobie na pytanie -kompresor olejowy a bezolejowy. Pomiędzy tymi urządzeniami istnieją znaczące różnice, dlatego to czy wybierzemy kompresor olejowy a bezolejowy, może mieć znaczący wpływ na naszą pracę. Pamiętajmy, że kompresor bezolejowy opinie posiada bardzo zróżnicowane, dlatego trzeba sprawdzić zasady jego działania. Zanim zdecydujemy jaki kompresor – olejowy czy bezolejowy, trzeba przejrzeć również kompresor bezolejowy opinie, a także test kompresorów.

Kompresor olejowy będzie posiadał nieco mocniejszy silnik, co również na większy wachlarz jego zastosowania. Niestety przez to, że działa na olej, będzie wymagał od nas znacznie częstszej konserwacji oraz sprawdzania jego działania. Jeśli wszystkie prace konserwacyjne będą przeprowadzane na czas, kompresor bezolejowy będzie nam służył bardzo długo. Kompresor bezolejowy ma nieco mniej skomplikowaną codzienną eksploatację, ponieważ nie potrzeba go serwisować tak często. Jest jednak mniejszej mocy, dlatego nie będzie odpowiedni do profesjonalnego warsztatu i bardziej przyda się majsterkowiczom, którzy nie będą go używali na co dzień. Utrzymanie tego urządzenia jest tańsze, ale należy pamiętać, że tworzywo w nim zastosowane umożliwia pracę bez smarowania, jednak przy intensywnym użytkowaniu żywotność tych kompresorów jest mniejsza.

Kompresor bezolejowy – zasada działania

Aby wybrać odpowiedni kompresor bezolejowy – opinie będą bardzo ważne, podobnie jak zasady jego stosowania. Przed zakupem należy sprawdzić jego moc. Najczęściej ten typ kompresora może mieć moc od 8 do 10 barów. Również ważna jest pojemność zbiornika – do drobnych prac wystarczy nam zbiornik około 6 litrów, jednak nie napompujemy nim opon, ponieważ braknie nam powietrza. Do bardziej zaawansowanych prac kompresor bezolejowy musi mieć zbiornik powyżej 100 litrów. Będzie on odpowiedni np. do lakierowania karoserii.

Jeśli chodzi o kompresor bezolejowy – zasada działania, nie potrzebuje on do pracy smarowności, czyli nie musimy smarować go olejem. Ma w sobie tworzywo, które jest mniej podatne na tarcie. Przy jednak częstym użytkowaniu i ono może się zużyć, dlatego warto sprawdzić kompresor bezolejowy – opinie, by wybrać najlepsze dla nas urządzenie.

Test kompresorów

Nasz test kompresorów pokaże urządzenia, warte uwagi. Jednym z nich jest kompresor bezolejowy Stanley o pojemności zbiornika 24 l oraz mocy 10 bar 2 KM. Jest praktycznie bezobsługowy i nie trzeba w nim uzupełniać oleju. Może pracować w każdej pozycji, nawet w niskich temperaturach, dlatego jest odpowiedni do przydomowego garażu. Sprawdza się do pracy ze zszywaczami i gwoździami.

Kompresor bezolejowy o pojemności 6l i mocy  8bar marki Black + Decker ma jeden cylinder oraz prędkość obrotową- 2750 obr/min. Wydajność to aż 55 l/min. Uniwersalne zasilanie – 230V~50Hz,

Kompresor bezolejowy JWA 30 posiada pojemność zbiornika 30l, a także wydajność 150 l/min. Wytwarza ciśnienie 8bar. Napięcie zasilania 230V, pozwala na podpięcie go w każdym miejscu. Wyróżnia się cichą pracą – jedynie 55dB.

Kompresor RYOBI R18I-0 umożliwia nam zarówno pompowanie, jak również spuszczanie powietrza. Ma wbudowane akumulatory, co pozwala na jego łatwe przenoszenie. Ciśnienie wytwarzane 10bar. W zestawie otrzymujemy 3 dysze.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze