Strona głównaNarzędziaMini spawarka do drobnych prac - jaką wybrać?

Mini spawarka do drobnych prac – jaką wybrać?

Do zastosowań domowych nie potrzeba dużego, nieporęcznego sprzętu. Spawarki, których mobilność jest ograniczona, nie sprawdzą się podczas drobnych napraw czy amatorskich prac. Zamiast inwestować w duże sprzęty, które będą jedynie zajmować miejsce w garażu lub warsztacie, lepiej zdecydować się na model mini. Takie mniejsze wersje spawarek są łatwe w obsłudze i funkcjonalne.

Mini spawarka a klasyczny sprzęt — różnice

Wiele osób, szczególnie spawaczy-amatorów, zastanawia się, czy lepiej zdecydować się na klasyczną spawarkę, czy na sprzęt w wersji mini. Może się wydawać, że mniejszy model ma znacznie ograniczone możliwości. Warto jednak wiedzieć, że spawarki mini mają wiele zalet i dlatego idealnie sprawdzą się do drobnych, przydomowych prac. Przede wszystkim różnią się one od tradycyjnych modeli gabarytami. Spawarki w wersji mini są oczywiście mniejsze, a dzięki temu poręczne i bardziej mobilne. Można je swobodnie przenosić w dowolne miejsce, w którym trzeba wykonać prace spawalnicze. Mniejszy rozmiar nie wpływa wcale na sprawność oraz wydajność danego sprzętu. Dlatego mini spawarki są często wybierane nawet przez profesjonalistów, którzy pracują w wymagających warunkach, w trudno dostępnych miejscach. Jeśli zastanawiasz się, czy sprzęt w zmniejszonej wersji to dobry wybór dla Ciebie, możliwe, że przekonają Cię dobre opinie na temat takich urządzeń. Szeroki wybór różnych modeli mini spawarek znajdziesz między innymi w sklepie internetowym https://allweld.pl/mini-spawarki .

Jaką mini spawarkę wybrać?

Wśród mini spawarek, podobnie jak przy klasycznych modelach, można wybierać spośród sprzętów przeznaczonych do spawania metodą MMA, MIG/MAG lub TIG. Każda z nich sprawdza się w innych sytuacjach i umożliwia łączenie odmiennych materiałów. Jaka więc nadaje się najlepiej do drobnych prac? Dla osób początkujących dobrym rozwiązaniem mogą być mini spawarki MIG/MAG lub MMA. Pierwszy typ pozwala uzyskać zadowalającą spoinę przy drobnych pracach domowych. Metoda MIG/MAG wykorzystuje powstający między elektrodą topliwą i materiałem łuk spawalniczy. Co jednak najważniejsze, umożliwia spawanie różnych materiałów. Jest łatwa do opanowania, podobnie jak druga metoda, MMA, zalecana szczególnie do spawania w trudnodostępnych miejscach. Podczas przydomowych, drobnych prac, różnorodność spawanych materiałów jest bardzo duża. Czasem trzeba naprawić element aluminiowy, a innym razem miedziany. Dlatego szukając mini spawarki do swojego warsztatu, warto wybierać właśnie te uniwersalne metody.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Wybór mini spawarki nie ogranicza się jedynie do zdecydowania, jaką metodą będzie się spawać najczęściej. Trzeba dodatkowo przemyśleć inne parametry:

  • Rozmiar i waga — pierwszą kwestią, która przychodzi do głowy podczas wyboru spawarki w wersji mini, są jej gabaryty. Mini to znaczy jaka? Kiedy sprzęt jest klasyczny, a kiedy w zmniejszonej wersji? Mini spawarki są bardziej mobilne i poręczne, ich waga wynosi zwykle kilka kilogramów. Mniejsze wymiary pozwalają swobodnie przenosić sprzęt w każde miejsce, bez dodatkowych wózków.
  • Cykl pracy — jak w przypadku każdej spawarki, tak i tych w wersji mini, istotne znaczenie ma cykl pracy. Podawany jest w procentach i oznacza, przez ile minut sprzęt może pracować, a ile czasu potrzebuje na chłodzenie. Punktem odniesienia jest 10-minutowy cykl. W przypadku mini spawarek do drobnych zastosowań parametr ten może wynosić nawet 40%.
  • Amperaż — dobiera się do go rodzaju wykonywanych prac i typu spawanych materiałów. W spawarkach mini do przydomowych zastosowań może być on nawet mniejszy niż 250 A.
  • Dodatkowe funkcje — spawarka mini jest równie wygodna w użyciu, jak standardowe modele. Przede wszystkim dlatego, że także jest wyposażona w dodatkowe funkcje, takie jak Arc Force, Hot Start, VRD czy IGBT. Wszystko to wpływa na większy komfort pracy.
  • Zasilanie — do prac przydomowych sprawdzą się mini spawarki, które mają tradycyjne zasilanie 230 V.

Wszystkie te kwestie wpływają na funkcjonalność mini spawarki, dlatego warto wziąć je pod uwagę podczas zakupu. Na komfort obsługi wpływa też sposób zmiany parametrów, dodatkowy wyświetlacz czy możliwość zapisu ustawień.

Artykuł sponsorowany

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze