Strona głównaNarzędziaŁadowarka Makita - miga czerwona i zielona dioda?

Ładowarka Makita – miga czerwona i zielona dioda?

Ładowarki stosowane do akumulatorów cechują się praktycznością oraz przydatnością, ponieważ dzięki nim można szybko naładować baterię urządzenia i kontynuować pracę. Zazwyczaj ładowarka Makita posiada dwie diody – czerwoną i zieloną. Co one oznaczają? Sygnalizacja diodą czerwoną oznacza ładowanie akumulatora. Natomiast pojawienie się zielonej diody informuje, że jest ona w trybie czuwania, a akumulator czy bateria została w pełni naładowana. Co więc w przypadku, gdy w ładowarce Makita miga czerwona i zielona dioda jednocześnie? Jest to bardzo często pojawiający się problem w akumulatorach i bateriach litowo – jonowych Makita. Miganie czerwonej i zielonej diody w ładowarce Makita sygnalizuje o błędzie ładowania. Taki błąd powoduje, że konieczna jest wymiana elektroniki akumulatora na nową. Miganie czerwonej i zielonej diody w ładowarce Makita zazwyczaj budzi obawy wśród użytkowników. Nie zawsze jednak jest się czego obawiać. Dla upewnienia się, co dana sygnalizacja oznacza, warto zapoznać się z instrukcją urządzenia. W niektórych przypadkach może oznaczać ona poziom naładowania, a w niektórych typach urządzeń Makita migające jednocześnie czerwona i zielona dioda  może świadczyć, że akumulator został naładowany w 80 %. Informują one, że zachodzi ładowanie uzupełniające, dzięki czemu urządzenie utrzymywane jest na najwyższym poziomie naładowania. Istotną rolę odgrywa częstotliwość pulsacji diod. Jeżeli następuje ono z sekundowym odstępstwem czasu, świadczy o powstałym zwarciu w ładowarce lub awarii akumulatora. Jeżeli dioda miga naprzemiennie na czerwono i zielono, być może doszło do zabrudzenia złącza ładowarki lub wkładki akumulatora i ładowanie nie będzie możliwe. Innym powodem może być zużycie lub uszkodzenie wkładki akumulatora. 

Ładowarka Makita – miga czerwona dioda

Pojawienie się czerwonej diody informuje o ładowaniu akumulatora. Jeżeli miga czerwona dioda, może to świadczy o kilku stanach: akumulator został wyjęty z urządzenia, które niedawno pracowało lub akumulator pozostawiony został przez dłuższy czas w nasłonecznionym miejscu. Migająca czerwona dioda informować również może, że akumulator przebywał w miejscu przez dłuższy czas o niskiej temperaturze. Jeżeli mamy do czynienia z wysoką temperaturą akumulatora, ładowarka zacznie pracować dopiero, gdy ulegnie on schłodzeniu za pomocą wentylatora, który został umieszczony w ładowarce. Należy więc poczekać, aż akumulator osiągnie temperaturę, która umożliwi ładowanie. 

Migająca żółta lampka

Żółta dioda miga w celu ostrzeżenia. Ma ono miejsce, gdy występuje problem z wiatraczkiem chłodzącym, nie zostało zakończone chłodzenie akumulatora. Jednak przy wystąpieniu żółtej diody możliwe jest dalsze ładowanie. Będzie on znacznie dłuższy, niż normalnie. Notoryczne pojawiania się żółtej diody oznacza, że powinno się ją wysłać do naprawy lub przeglądu. Niezależnie od problemów, jakie mogą wystąpić podczas ładowania, najważniejsze jest w celu zachowania w odpowiedniej kondycji ładowarki dbanie o jej czystość, a także utrzymywanie w czystości otworów wentylacyjnych w ładowarce oraz akumulatorze. Może się zdarzyć, że w wyniku zaistniałej usterki diody nie będą świecić, a wystąpią problemy z ładowaniem. Dlatego ważne jest zachowanie jej czystości, zwłaszcza zapewnienie ochrony w miejscach, w których narażona jest na zabrudzenie kurzem. Aby ładowarka zwiększyła swoją żywotność, należy również pamiętać o wyciąganiu jej z kontaktu po zakończonym ładowaniu. Nieodłączne jest przestrzeganie zalecanego czasu ładowania akumulatorów czy baterii, aby uniknąć powstawania zwarć, czy innego rodzaju awarii. 

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze