Strona głównaNarzędziaFrezarka górnowrzecionowa - jaką kupić?

Frezarka górnowrzecionowa – jaką kupić?

Do obróbki skrawaniem powierzchni płaski, ale również też o różnych kształtach, wykorzystuje się frezarki. Ruchem wykorzystywanym w tym procesie jest ruch obrotowy, ale również ruch, który wykonuje frez wobec materiału. Ze względu na budowę, można wyróżnić frezarki jednowrzecionowe lub wrzecionowe. Podział ze względu na ulokowanie wrzeciona wyróżnia frezarki górnowrzecionowe oraz dolnowrzecionowe. W przypadku tych pierwszych, wrzeciono umieszczone jest nad stołem. Jakie zastosowanie mają frezarki górnowrzecionowe? Maszyny te wykorzystać można do wykonywania frezowania na masową skalę, zarówno wewnętrznego, ale także zewnętrznego. Możliwe jest wykonywanie frezu na całej powierzchni obwodu danego przedmiotu. Jest to częściej spotykany rodzaj frezarki, niż te dolnowrzecionowe. Frezarka górnowrzecionowa przeznaczona jest głównie do drewna, ale znajdzie zastosowanie także w przypadku innych materiałów. Co można zrobić frezarką górnowrzecionową? Oprócz podstawowych działań frezem w drewnie, metali, a także tworzyw sztucznych, za pomocą frezarki górnowrzecionowej możliwe jest wykonywanie różnych wzorów w tych powierzchniach, między innymi elementy dekoracyjne, a także ozdabiać meble. Dzięki frezarce górnowrzecionowej do drewna możliwe jest wykonywanie wszelkiego typu symboli i oznaczeń literowych na drzwiach, czy meblach. 

Jaką frezarkę górnowrzecionową wybrać?

Przy zakupie każdego rodzaju frezarki uwagę należy zwrócić na silnik napędowy w niej zamontowany, jej wymiary, masę całego urządzenia, powierzchnię stołu, na którym wykonywane będzie frezowanie, a także w kwestii wrzeciona, jego maksymalne obroty. Powinno się wybierać takie, których moc i obroty wrzeciona będą najwyższe. Należy wybierać takie, które będą wytrzymałe oraz o dużej mocy, szczególnie w przypadku wykonywania frezowania na masową skalę.  Najpopularniejszą i bardzo dobrą frezarką do drewna, ale też nie tylko, wykorzystywana jest frezarką górnowrzecionową jest Makita RT0700CX2J. Ma dosyć dużo mocy, bo 710 W oraz aluminiowy korpus, który chroni elementy wewnętrzne frezarki. Jest też łatwa w obsłudze, a dodatkowo można przechowywać ją w specjalnie dołączonej walize. Jednym z jego atutów jest to, że może służyć do frezowania na wiele sposobów. Drugą równie dobrą frezarką jest Graphite 59G67 17, cechuje się silnikiem o relatywnie wysokiej mocy. 

Według rankingów 2020 roku, a można ich znaleźć wiele, do najczęściej stosowanych jest marki Dewalt. Na uznanie zasłużyła również frezarka Makita, ale także Bosch czy Scheppach HMS 1070. Na podstawie rankingów można porównać, która z frezarek górnowrzecionowych jest lepsza, a także w Internecie udostępniane są filmy, na których przedstawione są testy frezarek górnowrzecionowych, na których można zobaczyć, jaką pracę wykonuje sprzęt. Jest to jeden ze sposobów porównania modeli w momencie, kiedy sami nie mamy możliwości przetestowania frezarki górnowrzecionowej. Możliwość przetestowania pracy frezarki mamy również w niektórych sklepach z urządzeniami i narzędziami budowlanymi. Dzięki temu, sami możemy spróbować, jak działa frezarka i czy ona zda test przy czynnościach, do których ją potrzebujemy. 

Frezarka górnowrzecionowa – cena

Modeli dostępnych na rynku frezarek górnowrzecionowych jest mnóstwo. Różnią się one między sobą między innymi mocą silnika, a także liczbą maksymalną obrotów. Oprócz tego, jedne będą miały więcej funkcji od drugich. Różnice te będa wpływać na cenę frezarki. Modele mocniejsze z większą ilością funkcji, a także wyposażeniem podstawowym będą droższe, niż te, które są trochę uboższe pod tym względem. Ceny frezarek górnowrzecionowych z górnej półki zazwyczaj wahają się od 600 złotych do powyżej 1000 złotych, a nawet więcej. Jednak są na rynku dostępne frezarki górnowrzecionowe, których cena wynosi do 300 złotych. Z reguły są słabsze lub marki ich są mniej popularne. Modele frezarek do 300 złotych nie będą wykorzystywane do pracy na skalę przemysłową ze względu na ich mniejsza wydajność, ale sprawdzą się świetnie przy frezowaniu otworów, rowków, czy innych profili w materiałach drewnianych, drewnopodobnych, a także w tworzywach sztucznych. Tak więc w tym przypadku cena idzie w parze z możliwościami, a także sprawnością modelu, więc przy zakupie frezarki, cena powinna sugerować, z jakim modelem mamy do czynienia. 

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze