Strona głównaNarzędziaJak zważyć pellet? Waga hakowa w akcji.

Jak zważyć pellet? Waga hakowa w akcji.

Pellet jest dzisiaj jednym z chętniej i powszechniej wykorzystywanych materiałów opałowych – ekologiczny, świetnie wpisujący się w trendy i modę na ochronę środowiska. Pellet może być kupowany w workach, ale również luzem, w większych ilościach, na przykład do składów czy hurtowni. I tu pojawia się zagwozdka: jak zważyć tak nieforemny ładunek?

Hurtowe ilości pelletu nie należą do najłatwiejszych pod względem ważenia – jest on stosunkowo lekki, sypki, trudny do zgromadzenia na tradycyjnych wagach. Sprawdzony sposób na to, jak zważyć  pellet, jest jeden. W składach opału do ich ważenia wykorzystywane są profesjonalne wagi hakowe, dopasowane pod względem parametrów właśnie do takich ładunków.

Jak zważyć pellet?

Pellet jest zdecydowanie nieporęcznym materiałem do ważenia, dlatego w jego przypadku sprawdza się jedynie waga hakowa, inaczej nazywana wagą zawieszaną, której wytrzymałość sięga nawet kilkunastu ton. Waga ta, ze względu na swoje parametry oraz odpowiednią budowę sprawia, że kwestia tego, jak zważyć pellet, przestaje mieć znaczenie. Oczywiście w każdym przypadku rodzaj wagi jest dopasowywany do charakteru, profilu i potrzeb przedsiębiorstwa. W składach opału pellet pakowany jest w worki ze stosunkowo lekkim materiałem, dlatego waga hakowa znakomicie sprawdza się w jego przypadku.

Działanie wagi hakowej

Poszczególne wagi hakowe, chociaż mają wspólną nazwę, będą się różnić pod kątem parametrów oraz samej budowy. To niezbędne dla idealnego dopasowania pod ciężar, z jakim muszą sobie poradzić. Najbardziej znanymi wersjami wag tego typu są modele wyposażone w hak – podstawowy element – zwykle stalowy i bardzo wytrzymały – ale też zawiesia oraz liny, na których podwieszone są materiały czy pakunki do zważenia. Skala pomiaru jest różna – analogiczna lub cyfrowa – w zależności od rodzaju, modelu czy tonażu, z jakim mamy do czynienia. Współczesne wagi korzystają oczywiście z elektroniki, a także z czujnika wagowego, reagującego na rozciąganie.  Wśród wszystkich produktów znajdziemy też bez trudu wersje prymitywne, ale dzięki temu bardzo tanie. Ich pomiar jednak nie będzie idealnie dokładny, a bardziej szacunkowy, o czym warto pamiętać przed zakupem.

Zalety wag hakowych, czyli dlaczego właśnie one są najczęściej wykorzystywane w produkcji?

Wagi hakowe są uniwersalne, praktyczne, mają bardzo szerokie zastosowanie, a ponadto nie zajmują dużo miejsca. Z tego względu doskonale wpasowują się gabarytami do zwykle ciasno zagospodarowanych powierzchni magazynowych czy produkcyjnych. Wagi te są chętnie wykorzystywane także ze względu na sam tonaż – w ofertach producentów dostępne są wersje kuchenne, domowe, ale też przeznaczone na lotniska, ważące towary do kilkudziesięciu kilogramów, ale i takie, których udźwig wynosi 600 czy 2000 kilogramów lub więcej. Właśnie z tego względu chętnie wykorzystywane są także do ważenia pelletu.

Jaka waga hakowa jest najlepsza?

Szukając wagi hakowej należy zwrócić uwagę na jej współczynnik wytrzymałości. Im wyższy będzie, z tym solidniejszym jakościowo produktem mamy do czynienia. Nie bez znaczenia są też materiały, z jakich została zrobiona – to ważny element głównie przy wagach pracujących pod ogromnym obciążeniem. Wagi będą różnić się rodzajem haka i parametrami tensometrycznego układu pomiarowego, dlatego również na te kwestie należy zwrócić uwagę.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze