Strona głównaNaprawyZmywarka Beko - błąd e01, e02 i inne. Jak zresetować, co oznaczają?

Zmywarka Beko – błąd e01, e02 i inne. Jak zresetować, co oznaczają?

Zapełniona po brzegi zmywarka i brak czystych szklanek, włączasz program, aż tu nagle wyskakuje błąd. Intensywnie klikasz różne przyciski, ale ustrojstwo nie odpowiada. Tak, znamy to bardzo dobrze. Wobec tego, postanowiliśmy wyjaśnić i przygotować kilka porad, jak radzić sobie w takich sytuacjach. Zmywarek jest bardzo wiele – wszystkiego nie zmieścimy w jednym artykule, dlatego postanowiliśmy ograniczyć się do zmywarek firmy beko. Co znaczy kod błędu e01? Czym różni się od błędu e02 czy kodu e03? O wszystkim opowiemy.

Zmywarka Beko nie startuje

Gdy nasza zmywarka Beko nie wystartuje, a pojawi się kod jakiejś usterki, możemy mówić o szczęściu w nieszczęściu. W przypadku omawianych przez nas błędów, często dochodzi do przetrzymywania przez zmywarkę sporych ilości wody. Jednak, gdy błąd pojawi się wcześniej, nie musimy martwić się o zalegającą ciecz, którą w tej sytuacji będziemy musieli usunąć ręcznie.

Czasem wystarczy zwykły reset, jednak najczęściej odpowiedzialne za to mogą być wymienione przez nas błędy, które zmywarce udało się wykryć jeszcze, gdy w zmywarce beko nie nastąpił start programu. Zatem na to, jak usunąć usterkę odpowiemy dosłownie za chwilę, przyglądając się każdemy problemowi z osobna.

Zobacz: Pralka nie odpompowuje wody – jakie są przyczyny. Beko, Samsung, Electrolux

Zmywarka Beko jak zresetować?

Ta wiedza przyda się przy usunięciu konkretnych błędów z pamięci urządzenia – warto powiedzieć o tym zawczasu. Ogólnie rzecz biorąc jest to bardzo proste – w zmywarce beko wystarczy wcisnąć przycisk “start” i nie puszczać go przez pięć sekund. Także nawet jeśli nie czujecie się najlepsi w technologicznych kwestiach, to reset zmywarki beko będzie dla was dziecinnie prosty.

Zmywarka Beko kody błędów

W tym momencie, dla osób, które nie chcą mocno zagłębiać się w temat opiszemy te 3 rodzaje błędów szybko i bardzo ogólnie. 

Błąd e01 w zmywarce beko oznacza zalegającą ilość wody w zmywarce, która wywołana jest problemem w regulacji poziomu płynu lub niekontrolowanym wyciekiem. Błąd e02 w tym przypadku oznacza usterkę zaworu wlotowego wody, który może być albo uszkodzony, albo wywołany przez elektronikę zmywarki. E03 to natomiast błąd ściśle związany z elektroniką, a dokładniej z grzałką wody.

Zmywarka Beko błąd e01, jak usunąć?

Przejdźmy teraz do szczegółów. Jak już wspomnieliśmy błąd e01 pojawia się, gdy w naszej zmywarce zalega woda. Gdy jej poziom jest zbyt duży, aktywuje się tak zwany przełącznik pływakowy i nie wyłączy się dopóki zarejestrowana ilość cieczy nie osiągnie normy.

Względnie problem ten idzie usunąć w dość prosty sposób. Najpierw odłączmy naszą zmywarkę od prądu, tak aby reszta procesu przebiegła w sposób bezpieczny. Wyciągnijmy urządzenie z wnęki w której się znajduje i pod jej tył podłóżmy jakiś chłonny materiał, na przykład ręcznik. Przychylmy ją teraz o 45 stopni i pozwólmy na wypłynięcie zalegającej wody. Trzeba wykonać to ostrożnie – w środku są nasze naczynia! Teraz można zresetować zmywarkę.

Następnym krokiem będzie strat jakiegokolwiek programu zmywarki, jednak ważny by odbyło się to na pusto (bez naczyń w środku). Jeśli wszystko zadziała jak trzeba, to kłopot mamy z głowy. 

Zdarzyć się może, że nasza zmywarka znowu będzie pokazywała błąd e01. Należy wtedy sprawdzić i wyczyścić pompę spustową oraz wąż, które zazwyczaj znajdują się pod bocznymi panelami zmywarek beko. Teraz ponownie zrób reset.

Nadal to samo? W tym przypadku może nie obyć bez pomocy serwisanta.

Zmywarka Beko błąd e02, jak usunąć?

Błąd e02 jest nieco bardziej złożony, ponieważ dotyczy wlotu wody. Za pomocą elektrycznych impulsów mierzy on poziom wody, jednak gdy proces ten zostanie przerwany zmywarka przerwie swoją pracę, aż do momentu, kiedy znów będzie mogła odczytać poziom wody. Kod błędu e02 wydaje się podobny do e01, z tym, że jego usunięcie nie jest już niestety tak proste.

Jeżeli nie czujemy się za dobrze w elektryce, naprawa usterki e02 może być dla nas niewykonalna. Rekomendujemy wtedy kontakt z serwisem. Oczywiście poza tym możemy zawczasu opróżnić zmywarkę, robiąc to identycznie jak w przypadku e01. Tylko pamiętajmy, by w naszej zmywarce beko nie włączać startu następnego programu!

Zmywarka Beko błąd e03

Niestety sytuacja wygląda bardzo podobnie, gdy w zmywarce beko nie nastąpił start programu, zmywarka wyświetla kod e03. Winna jest grzałka, która jak nazwa wskazuje, odpowiedzialna jest za podgrzewanie wody do odpowiedniej temperatury. Gdy zmywarka wyświetla e03, chodzić może o długość czasu jaki potrzebny jest do osiągnięcia zamierzonej temperatury, bądź oznaczać, że grzałka nie działa wcale. W jednej i drugiej sytuacji nie obejdzie się bez specjalisty. Sami zwyczajnie nie dysponujemy odpowiednimi narzędziami i wiedzą by samodzielnie usunąć usterkę. 

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze