Nic tak nie dołuje, jak wizja generalnego remontu, spowodowana pękniętą rurą w ścianie i zalaniem mieszkania. Pierwsza myśl, jaka nas nawiedza w takiej chwili, to – trzeba kuć! Druga myśl, a może jednak istnieje możliwość naprawy rury bez rozbijania ściany i kosztownego uzupełniania ubytków? Jak poradzić sobie w takiej sytuacji i co zalecają fachowcy? Czy jesteśmy w stanie samodzielnie naprawić taką usterkę?
Problem z pękniętą rurą w ścianie i tym, jak ją naprawić, dotyczy przede wszystkim starego budownictwa – kamienic i starych bloków. Dawny sposób budowy oraz jakość wykonywanych instalacji pozostawia wiele do życzenia. Użytkownicy mieszkań często spotykają się również z piszczącymi rurami w bloku zastanawiając się, czy nie będą one w krótkim czasie źródłem kosztownego problemu. Jak sobie poradzić z nieszczelnymi instalacjami wodnymi w starych blokach i kamienicach?
Naprawa rury wodnej przez fachowca – jak naprawić ją sprawnie i szybko?
Bez dwóch zdań – zwykle nie zastanawiamy się samodzielnie zbyt długo nad tym, jak naprawić pękniętą rurę w ścianie – po prostu dzwonimy po odpowiedniego fachowca. Może się okazać, że wyrządzone szkody będą tak duże, a zawilgocenie spowodowane zalaniem tak duże, że faktycznie jedynym sposobem na na to, jak naprawić pękniętą rurę w ścianie, będzie skucie tej ściany i wymurowanie jej ubytku na nowo. W starym budownictwie rzadko kiedy pojawiały się wykonywane plany montowanej w ścianach instalacji, czyli konkretny przebieg rur, co znacznie utrudnia szukanie miejsca, w którym rura się rozszczelniła. Kucie jednak nie zawsze jest absolutnie konieczne – zdarza się, że sprawę można załatwić w mniej inwazyjny sposób.
Czym uszczelnić cieknącą rurę CO?
Chcąc uniknąć kucia ścian, warto poszukać alternatywnej metody – okazuje się, że jest mnóstwo pomysłów na to, czym uszczelnić cieknącą rurę CO – wystarczy dobrze poszukać. Na zachodzie powszechnie stosowane są nieco inne metody, niż w Polsce. Uszczelnienie można wykonać na oczyszczonej z osadu i osuszonej pękniętej rurze w ścianie za pomocą specjalnego, renowacyjnego natrysku, dającego gwarancję trwałości na kolejne ćwierć wieku. Powłoka na cieknącą rurę w ścianie wykonywana jest z masy polimerowej, cechującej się krótkim czasem schnięcia. Podczas tego procesu tworzy ona nową, ale całkowicie spójną warstwę dla naszej rury. Ważne jest jednak to, że utworzona powłoka jest odporna na zmiany temperatur – ten walor doceniają przede wszystkim posiadacze mieszkań w starym budownictwie, gdzie brak izolacji często powoduje wyraźne skoki termiczne. Ów sposób na to, czym uszczelnić cieknącą rurę CO jest tym lepszy, że do wykonania całej pracy wystarczy otwór rewizyjny, a nie całkowite odsłonięcie uszkodzonej rury.
Tradycyjna naprawa rury wodnej
Jeśli nowoczesne metody naprawy rury wodnej nam nie odpowiadają, niestety jedynym rozwiązaniem jest dotarcie do miejsca, w którym rura cieknie, a następnie wykucie odpowiednio dużej dziury w ścianie. Kolejnym etapem jest zdemontowanie uszkodzonej części i założenie nowej. Inwestor musi się jednak liczyć często z poszukiwaniem dokładnego miejsca usterki, jeśli nie posiada planów instalacji wodnej, a także z koniecznością kosztownej naprawy po przeprowadzonej operacji.
Czy piszczące rury w bloku zwiastują problemy?
W starych blokach dość powszechnie można spotkać się z piszczącymi rurami. W blokach jest to dość uciążliwe dla mieszkańców. W niektórych przypadkach piszczące rury w bloku „odzywają się” nawet w chwili, kiedy w mieszkaniu nie jest puszczona woda. Bywa, że hałas jest tak duży, że nie pozwala w nocy spać. Powodem hałasów w rurach może być znajdujące się w nich powietrze albo miejscowe zwężenia, przez które woda nie jest w stanie poprawnie spływać. W starych instalacjach najczęściej jest to oznaka drgań w miejscach uszczelek zaworowych. Hałas nie oznacza pękniętej rury w ścianie, jednak wymaga sprawdzenia stanu instalacji wodociągowej, jej przeczyszczenia oraz wymiany uszczelek. Niestety, jeśli wszystkie doraźne środki zawiodą, konieczna jest jest instalacja na zupełnie nową.