Strona głównaNaprawyPralka nie odpompowuje wody - jakie są przyczyny. Beko, Samsung, Electrolux

Pralka nie odpompowuje wody – jakie są przyczyny. Beko, Samsung, Electrolux

Czyste, świeże i pachnące ubranie to podstawa, która pomaga nam się czuć dobrze i dobrze wyglądać. Taki strój jest wizytówką każdego człowieka, bo przecież jak cię widzą, tak cię piszą. Jeśli mamy poplamione i brzydko pachnące ubranie to jesteśmy gorzej postrzegani przez nasze otoczenie, ale też sami nie czujemy się komfortowo. 

Okej, ale żeby pranie było czyste, a my szczęśliwi, potrzebna jest pralka, która zmierzy się ze stertą brudnej odzieży. To właśnie ten sprzęt ułatwia zachowanie świeżości naszym ubraniom. Minęły już czasy tary do prania, którą zastąpiła wygoda, szybkość i po prostu technologia. Problem pojawia się jednak w sytuacji, kiedy pralka nie odpompowuje wody.

Przeczytaj ten artykuł, by poznać najczęstsze przyczyny tego, że pralka nie odprowadza wody. Dowiedz się co zrobić, gdy pralka Bosch nie odpompowuje wody, pralka Beko nie odpompowuje wody, pralka Samsung nie odprowadza wody, pralka Electrolux nie wypompowuje wody i buczy, pralka warczy przy wypompowywaniu wody lub woda stoi w pralce.

Pralka nie odpompowuje wody – najczęstsze przyczyny

Co zrobić, kiedy pralka nie odpompowuje wody? Jakie są przyczyny tego, że pralka nie odprowadza wody? Przyczyny mogą być naprawdę różne, ale wymienię teraz te, które najczęściej przyczyniają się do tego, że pralka nie wypuszcza wody:

  • zabrudzony filtr – to najczęstsza przyczyna tego, że pralka nie odprowadza wody. W filtrze zbierają się różne zanieczyszczenia i zabrudzenia podczas prania i dlatego z czasem może on tracić swoją sprawność.
  • niedrożny wąż odpływowy – bywa też, że zatkaniu ulega wąż odpływowy i przez to pralka nie wypuszcza wody.
  • uszkodzona pompa – niesprawna pompa powoduje, że pralka nie spuszcza i nie wylewa wody, zamiast tego zbiera się ona w bębnie, a pralka buczy.
  • niesprawny system – oznacza, że kilka różnych elementów całego systemu jest niedrożnych i uniemożliwia to odpompowywanie wody z pralki.
  • blokada programu – może się też zdarzyć, że program, na jaki ustawiłeś pranie zablokował się, został źle ustawiony lub się zatrzymał. Jeśli pralka nie wypompowuje wody, to warto najpierw sprawdzić, czy program jest odpowiednio ustawiony i czy żaden przycisk się przypadkowo nie wcisnął.
Jak widać filtr potrafi być naprawdę zabrudzony!

Pralka nie wypompowuje wody – Bosch, Beko, Electrolux, Samsung

Macie już ogólną wiedzę dotyczącą przyczyn nieodprowadzania wody, ale nadal jesteście ciekawi, jak to jest w przypadku poszczególnych pralek. Dlaczego pralka Bosch nie odpompowuje wody? Dlaczego pralka Beko nie wylewa wody? Dlaczego pralka Electrolux nie spuszcza wody? Dlaczego pralka Samsung nie wypuszcza wody? Zanim odpowiem na te wszystkie pytania, ważne jest, żeby wspomnieć, że pralki różnych producentów (Bosch, Beko, Samsung, Electrolux) działają bardzo podobnie, mają te same części i z tych samych powodów mogą nie odprowadzać wody. 

Opiszę teraz kilka sposobów na to, co zrobić, kiedy pralka nie wypompowuje wody na przykładzie pralek różnych firm, jednak każdy z tych sposobów będzie właściwy też dla innych pralek, niezależnie od marki. Odpompowywanie wody z pralki może być dla niektórych nie lada wyzwaniem, dlatego zamierzam ułatwić wam ten proces.

Dlaczego pralka Bosch nie odpompowuje wody

Jednym z możliwych scenariuszy jest to, że pralka Bosch nie odpompowuje wody, ponieważ filtr jest zanieczyszczony. Co wtedy zrobić? Należy odłączyć pralkę od prądu i otworzyć klapę serwisową (w pralkach otwieranych od góry filtr znajduje się wewnątrz bębna). Podłóż pod pralkę ręczniki, ponieważ przy wyciąganiu filtra może wypłynąć z komory wodny płyn. Wykręć filtr i wyczyść go oraz cały otwór, tak by usunąć wszelkie zabrudzenia. Czysty filtr zamontuj ponownie i zamknij klapę. Na przyszłość pamiętaj, by opróżniać kieszenie z monet i tym podobnych.

To samo rozwiązanie sprawdzi się, kiedy pralka Beko, Samsung lub Electrolux nie wypuszcza wody.

Dlaczego pralka Samsung nie odprowadza wody

Kolejną przyczyną tego, że pralka Samsung nie wypompowuje wody jest niedrożny wąż. W takim przypadku wykręć metalową obejmę – zrób to powoli i spokojnie, żeby woda nie wyciekła na ziemię. Zdemontuj wąż i przeczyść go, udrożnij. Następnie zamontuj wąż ponownie i dokręć obejmę. Pamiętaj, że wąż nie powinien być wygięty lub skręcony, bo to utrudnia odpływ wody.

Jeśli okaże się, że odpompowywanie wody z pralki jest utrudnione przez niedrożność systemu, należy kupić proszek do czyszczenia pralki lub samemu stworzyć taki roztwór, np. z kwasku cytrynowego, umieścić go w komorze na proszek do prania i włączyć pralkę na jakiś dłuższy program z opcją 60 stopni Celsjusza. To rozwiązanie odpowiednie, kiedy pralka Bosch, Samsung, Beko czy Electrolux nie spuszcza wody i woda stoi w pralce.

Dlaczego pralka Electrolux nie wypompowuje wody i buczy

Może się zdarzyć tak, że pralka Electrolux nie wypompowuje wody i buczy. Buczenie to charakterystyczny element, który oznacza, że uszkodzona jest pompa. Ten wariat pojawia się rzadko, ale również może sprawiać, że pralka nie wylewa wody. Jeśli pralka warczy przy wypompowywaniu wody, to także świadczy o uszkodzonej pompie. Niestety w tym przypadku jedynym rozwiązaniem jest wymiana pompy na nową. Możesz to zrobić samodzielnie, ale jest to bardzo pracochłonne zadanie, dlatego lepiej w tym przypadku wezwać specjalistę, który zna się na rzeczy.

Po przeczytaniu tego artykułu odpompowywanie wody z pralki nie jest ci straszne. Wiesz już co zrobić, gdy woda stoi w pralce oraz gdy pralka warczy przy wypompowywaniu wody. Sprzęty Bosch, Beko, Samsung i Electrolux działają na podobnej zasadzie, dlatego w ten sam sposób można rozwiązać problem wylewania się wody w urządzeniach różnych producentów.

Źródło zdjęć: Jak wyczyścić filtr w pralce – krótki poradnik (kanał Yanosik76)

Zobacz też:

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze