Strona głównaOgródJak rośnie ananas – na drzewie czy w ziemi?

Jak rośnie ananas – na drzewie czy w ziemi?

Ananas ma wielu miłośników na całym świecie. Możemy zajadać go świeżego, gotowanego, suszonego albo z puszki. Stanowi świetny dodatek do zup, sosów, zapiekanek oraz ciast, napojów i sorbetów. Można dodać go do mięsa lub krewetek, a nawet – co dla niektórych kontrowersyjne – do pizzy. Ananas ma korzystny wpływ na nasze zdrowie. Zawiera duże ilości wody (do 87% objętości). Jest źródłem witamin, takich jak witamina C, A, E, B6, B1, B2 i minerałów – fosforu, sodu, potasu, magnezu, wapnia, żelaza, cynku, jodu, manganu. Ananas przydatny jest w medycynie niekonwencjonalnej. Zawiera bromelinę, czyli enzym wspierający trawienie tłustych i ciężkich dań. Bromelina jest również wsparciem w łagodzeniu stanów zapalnych dróg moczowych. Ma także pozytywny wpływ na układ sercowo-naczyniowy poprzez swoją zdolność do zmniejszania tendencji płytek krwi do zlepiania się. Ananas pomaga też w leczeniu infekcji układu oddechowego, w gojeniu się ran i złamań oraz w usuwaniu pasożytów przewodu pokarmowego.

Jak widać jest wiele argumentów, które przemawiają za tym, żeby go spożywać, ale czy kiedykolwiek zastanawialiście się jak rośnie ananas? W tym artykule powiemy Wam jak rośnie i gdzie rośnie ananas oraz jak możemy wyhodować go sami. Ruszamy!

Zobacz: Jak i gdzie rosną pistacje?

W jaki sposób rosną ananasy?

Odpowiedź na pytanie jak rośnie ananas może być dla wielu z Was zaskakująca. Bowiem może się wydawać, że ananasy rosną na palmach, jak kokosy, ale to wyobrażenie jest błędne. Ananas nie rośnie na drzewie, tylko na ziemi. Ananasy rosną na grubych łodygach, które osiągają 100-120 centymetrów. Górna część łodygi posiada długie, sztywne i kłujące liście, z których wyrasta duży owocostan. Kwiaty ananasa są fioletowe, a dojrzały owoc ananasa jest żółtawy. Na górze owoców wyrasta korona liści. Ananasy dojrzewają nierównomiernie – od osiemnastu do trzydziestu miesięcy od posadzenia. Ten nieregularny cykl stanowi utrudnienie dla uprawy na skalę przemysłową. Wymyślono jednak sposób na to, aby przyspieszyć wzrost i rozwój roślin. Ananasy zakwitają szybciej, jeśli w ich pobliżu rozpyla się etylen, wobec czego na plantacjach stosuje się opryski z kwasu naftylooctowego i dzięki temu owoce pojawiają się szybciej. Ananas jest rośliną wieloletnią, odporną na suszę i upał.

Gdzie rosną ananasy?

Skoro już wiemy jak rośnie ananas, wypadałoby wyjaśnić gdzie rośnie ananas. Ananas jadalny to egzotyczna roślina z rodziny bromeliowatych. W stanie naturalnym rośnie w Ameryce Południowej. Plantacje ananasa znajdziemy w krajach, w których panuje tropikalny klimat. Rosną tam, gdzie temperatura przez cały rok nie spada poniżej 20 stopni Celsjusza. Ananasy rosną między innymi w Brazylii, Meksyku, Tajladii, Chinach, na Hawajach, Filipinach i Kostaryce. Kraje te są głównymi eksporterami tych owoców. Ananasy do Europy przywędrowały w 1493 roku za sprawą Krzysztofa Kolumba.

Plantacja ananasa na Hawajach

Zobacz: Trawa koło domu jak na stadionie? Czy to możliwe?

Czy w Polsce rosną ananasy?

Ananasy ze względu na wymagania klimatyczne nie mogą być uprawiane w Polsce. Byłoby im tutaj za ciemno i za zimno. Ale jest dobra wiadomość – ananasa możemy z powodzeniem wyhodować sami w domu.

Jak posadzić ananasa w mieszkaniu?

Aby posadzić ananasa w mieszkaniu możemy zakupić gotową sadzonkę lub wyhodować go z resztek ananasa. Jak to zrobić? W sklepie wybieramy ananasa dojrzałego i świeżego, z nieuszkodzoną rozetą, bez oznak gnicia. Ostrożnie odcinamy rozetę (koronę). Można też, zamiast obcinania, wykręcić rozetę z owocu. Następnie usuwamy suche liście i ścinamy zewnętrzną warstwę, na której rosły dolne liście aż do ukazania się nam oczek, z których wyrosną korzenie. Kolejnym krokiem jest umieszczenie dolnej części korony w słoiku z wodą, którą wymieniamy co 2 dni. Za około 3 tygodnie powinny pojawić się korzenie. Taką roślinę przesadzamy do ziemi, najlepiej, żeby to była ziemia z piaskiem, wymieszana w proporcji 1:1. Wybieramy doniczkę odpowiedniej wielkości. Taką, żeby po posadzeniu sadzonki ananasa wokół rośliny pozostał brzeg na około 2 cm. Zazwyczaj zaczyna się od doniczek o średnicy 12-14 cm. Następnie roślinę stawiamy w ciepłym miejscu i podlewamy. Podłoże ma być cały czas lekko wilgotne. Wskazane jest psikanie wodą ze spryskiwacza wewnątrz korony. Gdy w środku rozety pojawią się nowe liście to oznacza, że ananas się ukorzenił i zaczyna rosnąć. Wtedy należy położyć naszego ananasa w najbardziej słonecznym miejscu i nie trzeba już go aż tak często podlewać, podłoże może czasem wyschnąć.

Jak długo rośnie ananas w doniczce?

Jeśli zdecydowaliśmy się na wyhodowanie ananasa w doniczce, musimy uzbroić się w cierpliwość. Na pierwszy owoc należy poczekać około 2 lat. Należy pamiętać, że jedna ukorzeniona korona da nam tylko jeden owoc. W naszym klimacie roślina ta będzie również długo dojrzewała – około 12 miesięcy.

Zobacz: Hodowla awokado z pestki – jak zasadzić?

Otylia Rajewska
Otylia Rajewska
Studenta politechniki. Ogród, wystrój wnętrz i dobra muzyka - to moje pasje, które staram wplatać w moich tekstach.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze