HomeOgródSukulenty - rozmnażanie, cena, jak dbać, odmiany, przesadzanie

Sukulenty – rozmnażanie, cena, jak dbać, odmiany, przesadzanie

Uprawa sukulentów stała się coraz bardziej popularna ze względu na łatwość w uprawie. W ich hodowlę nie trzeba wkładać zbyt wiele serca. Radzą sobie przez dłuższy czas bez podlewania. Nie są to jednak rośliny, które wszystko zniosą tak jak rododendrony. Ludzie popełniają wiele błędów ich uprawie, np. umieszczają je w „lasach w szkle”. Nie jest to dobry pomysł, ponieważ sukulenty nie lubią wilgoci i bycia w zamkniętym pojemniku bez przewiewu, drenażu i odpływu nadmiaru wody. Szklany pojemnik na pewno nie zapewni im dobrych warunków do rozwoju. W tym artykule dowiesz się, jakie są rodzaje i odmiany sukulentów w katalogach, jak rozmnażać sukulenty, jaka jest ich cena, jak dbać, jak często podlewać, jak wygląda przesadzanie, gdzie kupić nasiona. 

Sukulenty – rodzaje, odmiany

Sukulenty dzieli się na 3 rodzaje: łodygowe, liściowe, korzeniowe. Do sukulentów łodygowych zalicza się rośliny kaktusowate, trojeściowate, astrowate, wilczomleczowate. Do liściowych zalicza się gruboszowate, aloesy i agawy. W katalogach można znaleźć sukulenty korzeniowe, takie jak na przykład niektóre szczawiki i pelargonie. Jak widzisz, rodzajów sukulentów jest naprawdę dużo. Ciekawą odmianą, którą znaleźliśmy w katalogach, jest też eszeweria, która charakteryzuje się grubymi liśćmi kształtującymi się w rozetę. Kolor liści może być jednakowo zielone, srebrzysty, a także niebieskawy. Niektóre gatunki mają również owłosione liście. Często spotykanym sukulentem w sklepach ogrodniczych i w katalogach jest żywy kamień. To roślina, która swoim wyglądem przypomina kamień. Przy podlewaniu tej odmiany należy być niezwykle uważnym, ponieważ nie można dopuścić do tego, aby pomiędzy liśćmi zalegała woda. Takie działanie powoduje ich gnicie. Jedną z ciekawszych odmian sukulentów jest Faucaria. Nie posiada ona łodygi. Liście są w kształcie łódeczek, które razem tworzą rozetę.

Sukulenty – jak rozmnażać sukulenty?

Chcesz dowiedzieć się, jak rozmnażać sukulenty? Ich rozmnażanie jest łatwe, ale niestety długotrwałym procesem. Efekty widać dopiero po kilku tygodniach. Należy znaleźć zdrowe i nieuszkodzone liście sukulenta, którego chcemy rozmnożyć. Odcięte liście umieszczamy na papierze lub materiale, aby wyschły. Należy zostawić je w słonecznym miejscu na około 2 tygodnie i po tym czasie ułożyć w pojemniku z ziemią. Jak widzicie, rozmnażanie nie jest trudne, ale trwa długi czas. Listki należy podlewać raz na tydzień niewielką ilością wody.Końcowy etap rozmnażania to wypuszczanie korzeni przez małe sukulenty. Stary liść zacznie usychać i naturalnie odłączy się od nowych listków. Już wiesz, jak rozmnażać sukulenty, dlatego zachęcamy do działania.

Sukulenty – cena

Ceny sukulentów są naprawdę różne. Wszystko zależy od tego, jaka jest jego wielkość i odmiana. Cenę warunkuje również miejsce, w którym będziemy dokonywać zakupu. Cena za 8 cm sukulenty w popularnym sklepie budowlano – ogrodniczym to 5 zł za sztukę. Na serwisie aukcyjnym jest do nabycia ogrom różnych odmian sukulentów. Na przykład, za starca zwisającego zapłacimy około 20 zł za sztukę. Cena za żywe kamienie to około 12 zł za 3 do 5 sztuk w doniczce. Cena za sedum burrito to około 11 zł. Wybór jest naprawdę duży i jak za tak okazałe i mało wymagające rośliny to ceny są naprawdę atrakcyjne.

Jak dbać o sukulenty?

Już kilka razy wspomnieliśmy, że uprawa sukulentów jest łatwa, jednak jak dbać o sukulenty i jak często podlewać? Sukulenty to jedne z tych kwiatów, które poleca się do uprawy przez zapominalskich. Najważniejszym aspektem dbanie o sukulenty jest zapewnienia im odpowiedniego stanowiska. Najlepiej będą czuły się na parapecie od południowo-wschodniej strony. Nie możemy dopuścić do tego, aby słońce poparzyło liście, dlatego nie powinno ich ustawiać się od południa. Jak często podlewać sukulenty? Latem podlewanie powinno odbywać się jeden do dwóch razy w tygodniu, a zimą raz w miesiącu. Podłoże nie może być stale mokre. Jeśli liście lekko pomarszczą się z braku wody, to nie mamy się o co martwić. Jeśli podlejemy sukulenta, liście szybko nabiera jędrności i odzyskają dawną formę. Jak inaczej dbać o sukulenty? Dobrze jest spryskiwać je latem miękką wodą. Taki zabieg pomoże im oczyścić się z kurzu. Latem powinniśmy nawozić sukulenty raz na dwa tygodnie. Ważne jest, aby nawóz nie posiadał zbyt dużej dawki azotu. Teraz już wiesz, jak dbać o sukulenty i jak często je podlewać.

Sukulenty – przesadzanie

Zastanawiasz się, kiedy powinno się przeprowadzić przesadzanie sukulentów? Sukulenty należą do roślin, których nie należy często przesadzać. Zazwyczaj przesadzanie robi się co 3 bądź 4 lata, wtedy, gdy doniczka jest za ciasna. Proces przesadzania nie jest już jednak tak łatwe, jak sama uprawa sukulentów. Niektóre z nich, tak jak kaktusy, posiadają ostre igły, dlatego należy zaopatrzyć się mocne rękawiczki, najlepiej pokryte grubą gumą. Zabezpieczy to nasze ręce przed ewentualnym skaleczeniem. Ten proces będzie wymagał od nas na pewno cierpliwości i ostrożności. Wyjęcie sukulenta ze starej doniczki może się okazać naprawdę kłopotliwe, dlatego trzeba podejść do tego zadania ze spokojem i wykorzystać w pełni swoje zdolności manualne.

Sukulenty – nasiona

Możliwa jest uprawa sukulentów z nasion. Wysiać się należy w doniczkach, najlepiej jasnego koloru. Czarny pochłania promienie słoneczne, a zbyt wysoka temperatura nie sprzyja kiełkowaniu nasion. Nasiona kaktusów można wysiewać przez cały rok jednak w okresie zimowym może dojść do choroby wywołanej przez drożdżaki. Nasiona najlepiej wysiewać w okresie wiosennym (marzec, kwiecień) lub latem (sierpień, wrzesień). Najlepszym stanowiskiem będzie parapet, na który pada rozproszone światło. 

Sukulenty – gdzie kupić?

Nasiona najlepiej kupić jest w sprawdzonym, renomowanym w sklepie ogrodniczym. Będziemy mieć wtedy większą pewność, że nasiona będą zdrowe. Zdarza się, że kupując nasiona w supermarketach, natrafia się na zgniłe bądź zarażone ziarna. Dorosłe odmiany sukulentów możemy nabyć w sklepach ogrodniczych, w supermarketach, na aukcjach internetowych, czy festiwalach roślin. 

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze