HomeZakupOgrzewanie indukcyjne - koszty, opłacalność

Ogrzewanie indukcyjne – koszty, opłacalność

Nie łatwo jest wybrać odpowiedni dla swoich potrzeb sposób ogrzewania domu. Z biegiem czasu na rynku pojawia się coraz więcej nowych opcji i rozwiązań, kuszących przystępnymi cenami, obietnicą zwrotu inwestycji czy gwarancją funkcjonalności. Wybór ogrzewania należy podjąć na jak najwcześniejszym etapie planowania budowy, czy przerabiania obiektu mieszkalnego. Pod uwagę należy wziąć czynniki takie, jak poziom komfortu i bezpieczeństwa przy użytkowaniu systemu, wpływ na środowisko czy koszt instalacji i utrzymania. Dla wielu decydującym faktorem przy wyborze odpowiedniego ogrzewania staje się cena. Z tego powodu coraz więcej osób decyduje się na ogrzewanie indukcyjne. Pojawia się więc wątpliwość – czy ogrzewanie indukcyjne się opłaca i jakie można znaleźć opinie w sieci o takiej formie ogrzewania?

Ogrzewanie indukcyjne – czy się opłaca?

Często można spotkać się z błędnym założeniem, że ogrzewanie indukcyjne działa zawsze tak samo, niezależnie od warunków. Prawda wygląda jednak inaczej – nie każdy kocioł indukcyjny jest dostosowany do tych samych potrzeb i czynników. Większe powierzchnie do ogrzewania będą wymagały do tej czynności większej ilości energii. Dlatego też, przed doborem idealnego dla siebie kotła indukcyjnego, zaleca się skorzystanie ze sprawnego kalkulatora doboru kotła indukcyjnego oraz kosztów jego utrzymania. Ogrzewanie indukcyjne ma jednak wiele zalet. Czas nagrzewania się kotła jest stosunkowo krótki, a sprawność nie spada wraz ze wzrostem czasu eksploatacji. Ogrzewanie indukcyjne nie wymaga również dużej ilości uwagi, jest też kompatybilne z większością systemów grzewczych, dlatego zyskuje pochlebne opinie.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy ogrzewanie indukcyjne się opłaca. Wiele czynników wpływa na końcowy wynik kalkulacji. Opłacalność takiego rozwiązania jest kwestią zupełnie indywidualną.

Ogrzewanie indukcyjne – cena

Do ogrzewania indukcyjnego niezbędny jest kocioł indukcyjny. Cena ogrzewania indukcyjnego w dużej mierze zależna jest od ceny kotła indukcyjnego. Zależnie od ich wielkości, sprawności i ilości produkowanej mocy, ceny kotłów indukcyjnych wahają się w granicach od kilku do kilkunastu, czy nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Do ceny ogrzewania indukcyjnego należy wliczyć także koszty instalacji i montażu systemu, jak również ewentualnych przeróbek czy napraw. Jeśli ogrzewanie indukcyjne jest instalowane równocześnie z wyposażaniem obiektu, w cenę należy również wliczyć wszystkie niezbędne materiały, które są warunkowe dla instalacji systemu grzewczego.

Ogrzewanie indukcyjne – jakie koszty

Koszty ogrzewania indukcyjnego zależą od wielu czynników. Istnieje szereg sposobów na ograniczenie użytkowania energii i zmniejszenie kosztów ogrzewania. Jednym z najważniejszych aspektów jest stan i wiek obiektu, w którym ogrzewanie indukcyjne ma być zainstalowane, dlatego warto zaczerpnąć opinii fachowca w tej sprawie. Stare budynki o słabej izolacji, potrzebują więcej energii niż te po modernizacji, z kolei nowe budynki, które są zazwyczaj lepiej przystosowane, zużywają energii najmniej.

Kolejnym z ważnych czynników jest ilość zużywanej, ciepłej wody. Ilość energii wyprodukowanej i spożytkowane na podgrzewanie wody, dość znacznie wpływa na roczne koszty ogrzewania indukcyjnego.

Ogrzewanie indukcyjne – opinie

Istnieje wiele opinii o tym czy ogrzewanie indukcyjne się opłaca i w jakich warunkach instalacja go jest zalecana i polecana. Ogólnie przyjęty pogląd mówi, że rozwiązanie to jest przede wszystkim nieszkodliwe dla środowiska (brak spalin i możliwość recyklingu odpadów) i bardzo bezpieczne w użytkowaniu. Bez wątpliwości dużą zaletą ogrzewania indukcyjnego jest jego bezobsługowość. Nie ma konieczności wymiany płynów czy żadnych części eksploatacyjnych. Żywotność takiej instalacji może wynosić nawet do kilkudziesięciu lat, bez jakiegokolwiek spadku sprawności. Ważnym faktem może być też to, że kocioł indukcyjny nagrzewa się w rekordowym czasie.

Koszty takiej inwestycji są jednak w całości indywidualne i zależą od wielu płaszczyzn. Dobrze przemyślana i wyliczona inwestycja może się okazać strzałem w dziesiątkę.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze