Strona głównaNaprawyNaprawa uchwytu SDS — DIY

Naprawa uchwytu SDS — DIY

Uchwyt SDS należy z pewnością do grona elementów, które zdecydowanie ułatwiają korzystanie z wielu elektronarzędzi. Pozwala na bardzo prosty montaż narzędzi na przykład w wiertarce albo młotowiertarce. Tymczasem często się zdarza, że użytkownicy dużo i szybko korzystający z tych narzędzi, ze względu na prostotę użycia uchwyty SDS, nie wymieniają na przykład wierteł prawidłowo. Konsekwencją jest konieczność naprawy uchwytu SDS. Jak naprawić uchwyt SDS samodzielnie i czy zawsze trzeba w tym celu udawać się do serwisu?

Jak rozebrać uchwyt SDS?

Po stwierdzeniu konieczności naprawy uchwytu SDS plus lub SDS, konieczne jest jego rozłożenie. Jak rozebrać uchwyt SDS? Nie jest to bardzo trudne, tym niemniej konieczna jest cierpliwość i precyzja. Zacznij od odkręcenia śruby z główki wiertarki przy pomocy śrubokręta. Jej budowa wymusza jednak odkręcanie w przeciwnym kierunku, niż zrobiłbyś to normalnie. Jak zdjąć główkę z wiertarki? Przy pomocy imbusa odkręć futerko. W ten sposób zdejmiesz główkę wiertarki i możesz zajrzeć do jej wnętrza.

Jedną z najczęstszych przyczyn problemów jest zablokowany uchwyt samozaciskowy wkrętarki. Można go oczywiście naprawić, o ile wcześniej prawidłowo zlokalizujesz problem. Przede wszystkim sprawdź, czy zablokowany uchwyt samozaciskowy wkrętarki nie jest spowodowany przedostaniem się do niego zanieczyszczeń. Wszelkie wiórki albo opiłki mogą się dostać do środka i spowodować zacinanie się narzędzi podczas pracy.

Jeżeli to nie zablokowany uchwyt samozaciskowy wkrętarki jest problemem, przyczyna może być inna. Jedną z przyczyn może być także pęknięcie szczęki albo uszkodzenie gwintu prowadzącego zaciski. Sprawdzisz to wyłącznie poprzez odkręcenie dolnej mocującej tulei. W ten sposób dostaniesz się do szczęk i ocenisz, czy one stoją za koniecznością naprawy uchwytu SDS. Śruba mocująca tuleję ma trzy wyżłobienia układające się w kształt litery L z ząbkiem mocującym szczękę. Jeżeli ząbek nie będzie na swoim miejscu, konieczna jest wymiana całej śruby. 

Jak zdjąć uchwyt z wiertarki Celma?

W przypadku starszych wiertarek, właśnie takich jak Celma, okazać się może, że zdjęcie uchwytu jest niemożliwe. Trzeba po prostu wiedzieć, w jaki sposób to zrobić. W tym celu posłużyć się trzeba gumowym młotkiem, dzięki któremu zbijesz skrócony stożek. Naprawa uchwytu SDS plus niczym się w tym przypadku nie różni. Dlatego sposób, jak zdjąć uchwyt z wiertarki Celma, nie jest wcale trudny.

Jak zdjąć główkę z wiertarki?

Wymiana głowicy w wiertarce nie jest niczym innym niż wymianą futerka. Przy pomocy imbusa należy odkręcić śrubę pośrodku uchwytu i wkręcić imbus w futerko. Dzięki uderzaniu młotkiem w przeciwną stronę niż ruch wskazówek zegara, wymiana głowicy w wiertarce pójdzie sprawnie. Warto wiedzieć, jak zdjąć główkę z wiertarki, bo jest to jedna z najczęstszych przyczyn awarii.

Co zrobić, by naprawa uchwytu SDS nie była konieczna?

Naprawa uchwytu SDS zajmuje sporo czasu i wymaga cierpliwości. Dlatego zdecydowanie lepiej jest zapobiegać niż leczyć efekty. Dlatego postaraj się korzystać z uchwytu w prawidłowy sposób. Przede wszystkim zawsze przed montażem czyść dane narzędzie z zanieczyszczeń. Chwyt na przykład wiertła warto również od czasu do czasu posmarować smarem. Konieczne jest także wkładanie narzędzi czystymi rękoma. Takie podstawowe czynności sprawiają, że naprawa uchwytu SDS plus i SDS może nie być wcale konieczna. Jeżeli wada uchwytu SDS jest wynikiem nieprawidłowej obsługi, jego naprawy nie obejmuje gwarancja. Chociażby z tego powodu niezbędne jest zadbanie o prawidłowe użytkowanie narzędzia. Zdarzyć się może również, że koszty naprawy rozszczelnionego chwytu SDS są na tyle wysokie, że bardziej opłacalna jest całkowita wymiana elektronarzędzia.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze